روش مطالعه دین و زندگی نکات درس به درس پایه دهم

روش مطالعه دین و زندگی نکات درس به درس پایه دهم

روش مطالعه دین‌ و‌ زندگی دهم چیست؟ تکنیک‌های یادگیری دین‌ و‌ زندگی چگونه است؟

دین و زندگی حفظی نیست

همین ابتدا بگویم، دین وزندگی درس حفظی نیست و باید آن را یاد بگیرید با تکرار کردن دین وزندگی مطالب فقط تا سه روز یادتان می‌ماند و سه روز بعد مقدار زیادی از آن را باید دوباره بخوانید نتیجه اینکه دین وزندگی پر از مفاهیمی است که باید آنها را بفهمید!

چطور می‌توان درس دین وزندگی را به فهم درآورد؟

اولین کارتان این باشد که هر چه در متن درس می‌بینید از خودتان بپرسید چه چیزی در این جمله مهم است؟ به‌طور مثال اولین سطر درس دوم دین وزندگی دهم این است: "جامع‌ترین و اصلی‌ترین هدف زندگی" وقتی از خودتان بپرسید چه چیزی در این جمله مهم است به این مطالب می‌رسید: جامع‌ترین هدف یعنی هدفی که جمع کننده همه اهداف دیگر است. اصلی‌ترین هدف یعنی در میان تمام هدف‌های اصلی این هدف اصلی‌ترین است.

یاد بگیرید که اصلی‌ترین نکات درس را با یک نگاه سریع به درس به‌دست آورید و در نگاه اول درگیر حاشیه‌ها نشوید یک نگاه سریع به متن درس‌نامه بیندازید و ببینید این درس به دنبال چه چیزی است؟ مثلاً درس سوم دین وزندگی دهم درباره "دو دیدگاه درباره زندگی پس از مرگ و پیامدهای این دو دیدگاه" است و تمامی موارد دیگر مربوط به این تیتر است. حالا که اصلی‌ترین نکات درس را کشف کردید انگار نخ تسبیحی دارید که دانه‌های آن را می‌توانید یک به یک کنار هم بگذارید.

واژه کلیدی

می‌خواهم درباره واژه کلیدی حرف بزنم واژه کلیدی واژه ایست که در درون خود یک یا چند عبارت را مخفی کرده است و با یادگیری آن واژه کل عبارت را یاد خواهید گرفت، یک واژه برابر با چند عبارت.
یک مثال: حکمت یک واژه کلیدی است. وقتی شما مفهوم حکمت را بفهمید ببینید چه مقدر مطلب فهمیده‌اید:
1- جهان حق است. (درس اول پایه دهم)
2- جهان عبث و بیهوده نیست (درس اول و پنجم پایه دهم)
3- جهان هدف‌دار است. (درس اول و پنجم پایه دهم)

ابزارهای مقایسه‌ای

یادتان باشد که از ابزار مقایسه‌ای به خوبی استفاده کنید وقتی شما متنی می‌خوانید که در آن دو چیز را در مقابل هم قرار داده است بهترین کار استفاده از جدول مقایسه‌ای است. وقتی آن جدول را خودتان رسم کرده و پرکنید کاملاً مفاهیم را یاد گرفته‌اید. مثلاً برای آثار ماتقدم و آثار ماتاخر جدول مقایسه‌ای بکشید.

استفاده از نمودار خط زمان

در درس ششم پایه دهم شما با مراحل مختلفی روبه‌رو می‌شوید که پشت سر هم روی می‌دهند در نتیجه می‌توانید یک محور افقی به شکل زیر رسم کنید و مطالب را در آن یادداشت کنید

پرسش های مصداقی

 پرسش‌های مصداقی پرسش‌هایی هستند که هدف از طرح آنها ارزیابی درک شما از مفاهیم است یعنی آیا شما یک مفهوم را طوری یاد گرفته‌اید که بتوانید مثال‌های درستی برای آن بزنید. به‌طور مثال در درس هشتم پایه دهم رابطه میان عمل و اجزای آن به سه بخش تقسیم‌شده است پرسش مصداقی این است که بپرسیم مبتلا شدن یک آدم سیگاری به بیماری ریوی به کدام نوع رابطه میان عمل و پاداش و کیفر دلالت می‌کند؟ دقت کنید که این پرسش‌ها که هم در امتحانات و هم در کنکور پرسیده می‌شوند از پرسش‌های بسیار مهم هستند و باید موقع خواندن درس‌ها این موارد را برای خودتان مثال بزنید تا خوب یاد بگیرید.

تکرار یا مرور؟

تکرار یعنی اینکه مطالبی که خوانده‌ایم را از نو شروع کنیم و تا آخر بخوانیم. مرور یعنی مطالبی که خوانده‌ایم را طوری بخوانیم که مطالب فراموش‌شده مشخص شوند. دین زندگی را باید مرور کنیم نه تکرار .

چگونه مرور کنیم؟

مرور درس را با پرسش‌ها و تست‌ها انجام دهید. بهترین کار برای مرور یک درس این است که شما از ابزار پرسش امتحانی یا تستی استفاده کنید یعنی پرسش‌ها را بهانه قرار دهید که توان خودتان را ارزیابی کنید.

پ ن: در مثال‌های این مطلب شماره درس از کتاب دین وزندگی عمومی ذکرشده اما مفاهیم آن برای همه رشته‌ها یکسان است.

منبع: کتاب دین وزندگی هدف‌دار مشاوران آموزش

بخشی از این کتاب را به رایگان دانلود کنید.

0 نظر

نظر شما چیست؟