روش مطالعه آیات و احادیث دین و زندگی

روش مطالعه آیات و احادیث دین و زندگی

یکی از مشکلات دانش آموزان برای پاسخگویی به سؤالات دین و زندگی، بخش آیات و احادیث است در این مطلب 3 کار مهم که لازم است برای تسلط به آیات و احادیث انجام دهید برایتان گفته‌ایم:

چطور آیات و احادیث دین و زندگی را بخوانیم؟

  1. اولین کار این است که بر اساس ترجمه و درک مفاهیم آن بگویید که آیه یا حدیث به کدام تیتر یا موضوع ربط دارد. به‌عنوان مثال اولین آیه در درس 8 پایه دهم به اهمیت تصمیم و عزم برای حرکت در مسیر بندگی ربط دارد بیش از پنجاه درصد پرسش‌های امتحانی یا تستی با دانستن همین مطالب قابل فهم می‌گردد.

  2. دومین کار این است که علاوه بر موضوع اصلی آیه که مربوط به بخشی از مفاهیم کتاب درسی است موضوعات فرعی دیگر را که در آیه یا حدیث وجود دارد بیابید و بررسی کنید. به طور مثال در اولین آیه درس 9 پایه دهم موضوع اصلی این است: محبت به خدا. اما موضوعات فرعی دیگری نیز وجود دارد 1- ایمان به خدا بر محبت به خدا تقدم دارد 2- محبت به خدا ریشه در ایمان به خدا دارد و...

  3. پیدا کردن مخاطب آیه یکی از کارهایی است که برای برخی آیات می‌کند. به‌طور مثال در اولین آیه درس 10 پایه دهم، مخاطب آیه پیامبر (ص) است. در امتحانات و بیش از آن در تست‌های کنکور آگاهی از مخاطب آیه بسیار مهم است.

اگر همین سه قدم را درست انجام دهید می‌توانید به همه تست‌های آیات و احادیث دین زندگی پاسخ صحیح دهید.

 

0 نظر

نظر شما چیست؟