آزمون آزمایشی شرکت کنیم یا نه؟

آزمون آزمایشی شرکت کنیم یا نه؟

آزمون آزمایشی خوبه؟ آزمون آزمایشی ضروریه؟ آزمون شرکت کنیم یا نه؟ برای پاسخ به این سوالات باید گفت آزمون آزمایشی خوبی‌های زیادی دارد و شرکت در آن برای داوطلبان کنکور ضروری است (مطلب کنکوری ها حتما آزمون آزمایشی شرکت کنند را بخوانید) اما مثل هر پدیده دیگری اگر درست با آن مواجه نشوید ممکن است پیامدهای منفی نیز برای شما داشته باشد!

1- عادی شدن موضوع آزمون

این عادی شدن می‌تواند پيامدهای مثبتی داشته باشد مثلا اینکه میزان استرس و نگرانی ما را در روز کنکور کاهش می‌دهد ولی پيامد منفی آن را نیز باید هوشیارانه در نظر گرفت.

کدام پیامد منفی؟

نتیجه منفی این عادی شدن، از بین رفتن حس رقابت است که موجب کاهش انرژی مطالعاتی دانش آموز نیز می‌شود. به زبان ساده تر دانش‌آموز دیگر با آزمون‌هایش با جدیت مواجه نمی‌شود و در نتیجه به برنامه‌ریزی آزمون نیز مقید نخواهد بود و احتملا با افت تراز هم مواجه خواهد شد.

2- بهانه تراشی و فرافکنی

بعد از افت در آزمون دانش‌آموز با خودش می‌گوید: این آزمون‌ها که مهم نیست، مهم این است که در کنکور نتیجه بهتر بیاورم، تازه سوّالات آزمون که استاندارد نیست. از کجا معلوم ... و ...

در این مواقع تعداد دانش‌آموزان کارشناس بیشتر می‌شود! یعنی دانش‌آموزان به جای گوش کردن به حرف مشاور و اصلاح روش‌های مطالعه خود، شروع می‌کنند به تحلیل‌های کارشناسانه!

بیایید همین حالا یک قرار بگذارید و به آن پایبند باشید:

شما باید فقط دانش آموز باشید و کارشناسی را به عهده کارشناسان بگذارید

سخنی با دانش آموزانی که نتيجه مناسب در آزمون نمی آورند

معمولاً این دانش آموزان می‌گویند: اگرمطمئن باشم که قبول می‌شوم، از این به بعد می‌خوانم

اما واقعا هیچکس توانایی آن را ندارد که شما را مطمئن کند که نتیجه خواهید آورد. فقط مطالعه کردن دوای درد شماست. مطالعه فردی اولین گام است و برای آن نیز باید عادت به مطالعه را ایجاد کنید. مطمئن باشید که هر لحظه ممکن است بخواهید دست از مطالعه بردارید ولی باید بنشینید و بخوانید. شاید به موقع مطالعه احساس کنید که مطالب را نمی‌فهمید  ولی می‌توان با دقت و مرور بیشتر همه مطالب را بفهمید. به یاد داشته باشید در هر درس مبحث‌هایی هست که به خوبی یادگرفته‌اید، امکان ندارد کسی از شما بگوید: درهیچ درسی نمی‌توانم نتیجه بیاورم! باید باور کنید که با مطالعه قادرید حداقل در یک یا چند درس نتیجه قابل قبول بیاورید.

این گام اول است...

0 نظر

نظر شما چیست؟