روش به خاطر سپردن مطالب درسی با واژگان کلیدی

روش به خاطر سپردن مطالب درسی با واژگان کلیدی

چطور درس‌ها را فراموش نکنیم؟ چطور سر امتحان مطالبی که خوانده‌ایم را به خاطر بیاوریم؟چرا هر چه می‌خوانم یادم می‌رود ؟ برای به یاد سپردن یک متن ابتدا باید با خصوصیات آن متن آشنا شویم، هر متنی را می‌توان از نظر ساختار و یا از نظر محتوا بررسی کرد.

حرف اول

هر مطلبی که می‌خوانید چه کتاب باشد چه مقاله چه جزوه کلیدهایی دارد که با پیدا کردنشان، فهم و یادآوری مطالب بری شما آسان تر می‌شود. این نوشته به شما کمک می‌کند این کلیدها را پیدا کنید.

ویژگی های متن

برای به یاد سپردن یک متن ابتدا باید با خصوصیات متن آشنا شویم: هر متنی را می‌توان از نظر ساختار و یا از نظر محتوا بررسی کرد.
ساختار متن در واقع همان ترتیب مطالب است. و محتوا معانی است که متن, قصد انتقال آنها را دارد.
یکی از مشکلات مطالعه این است که ما متن را قسمت به قسمت به خوبی می‌خوانیم و می‌فهمیم اما تصویری کلی از تک تک فصول کتاب نداریم.
دقت کنید که این تصویر نباید بیش از حد کلی باشد. مثلا شما می‌توانید بگویید هر متنی ۳ بخش دارد : مقدمه, محتوای اصلی و پایان. اما این تقسیم بندی اینقدر کلی است که هیچ پیام خاصی را به ذهن شما نمی‌ر‌ساند.

تقسیم بندی خوب چگونه است؟

ساختار هر فصل باید با ترسیم دقیق ارتباط‌ اجزای اصلی آن طرح شود(جمعبندی). یعنی در پایان یک فصل از کتاب باید بدانیم بخش ها و تیتر های این فصل چه ارتباطی با موضوع اصلی و یکدیگر دارند؛ جالب است بدانید بسیاری از تست‌ها را می‌توان با فهم ساختار مطالب جواب داد بدون اینکه احتیاجی به دانستن دقیق مفاهیم باشد.

کشف واژگان کلیدی

اغلب ما متن را یک زمین یکدست فرض می‌کنیم. کتاب را برمی‌داريم و خیلی یک‌نواخت شروع به خواندن می‌کنیم. شما موقع خواندن در متن باید در جستجوی چیزهایی باشید و برای این کار باید متن را بشناسید.
مثلا متن کتاب‌های درسی همواره دو سطح دارد: «توضیح» و «موضوع».
متن موضوع يا موضوعاتی را طرح می‌کند سپس آنها را توضیح می‌دهد.
شاید به نظرتان این نکته بسیار واضح و بدیهی به نظر برسد اما دانستن کافی نیست باید در تفکیک توضیح از موضوع مهارت پیدا کنید. اگر توضیح را از موضوعات جدا کنید. واژگان کلیدی بدست می‌آید.

چطور؟

با کمی تمرین متوجه می‌شوید در موضوع و توضیح هر درس کلمات مشترکی وجود دارند که با یکدیگر زنجیره معنایی می‌سازند. مثلا اگر موضوع درس صرفه‌جویی باشد در توضیح به کلماتی مانند مصرف بهینه ، هدر رفتن و... بر‌می‌خوریم که مکمل همان کلید واژه صرفه‌جویی است و در کنار آن چند کلید واژه دیگر هم داریم مثلا : نسل‌های آینده ، منابع محدود ، تجدید ناپذیر و ... که زنجیره معنایی پیرامون موضوع اصلی می‌سازند . با کشف این روابط و کلید واژه ها درک مفاهیم و به یاد‌آوردن آن‌ها ساده‌تر می‌شود.  

حرف آخر

از اینکه در ابتدای راه زمان بیشتری صرف کشف کلید واژه‌ها می‌کنید نترسید، این روش در نهایت در وقت و انرژی شما صرفه جویی می‌کند.

0 نظر

نظر شما چیست؟