روش جمع بندی درس روز برای امتحان و کنکور

روش جمع بندی درس روز برای امتحان و کنکور

روش جمع بندی درس ها برای کنکور چیست؟ آموزش جمع بندی دروس برای امتحان و کنکور

چرا جمع‌بندی؟

جمع‌بندی درس هر روز، همان روزی که تدریس می‌شود یکی از نکات کلیدی در یادگیری مفاهیم است اما نیاز به رعایت یک سری قوانین دارد تا نتیجه دلخواه حاصل شود.

اگر می‌خواهیم سر کلاس, هر درسی که توسط معلم تدریس می‌شود جمع بندی کنیم باید چه کنیم؟

قبل از هر چیز بدانید که جمع‌بندی چه چیزی نیست : جمع‌بندی این نیست که شما سر کلاس بیایید و معجزه‌ای اتفاق بیفتد ابزار و لوازمی نیاز است تا نتیجه‌ای معجزه دار حاصل شود.

این ابزار‌ها عبارتند از :

۱- قبل از ورود به کلاس مطلبی که قرار است توسط معلم توضیح داده شود مرور شود.(مرور کلی)

۲- شش دانگ حواس سر کلاس به درس باشد نه هم‌کلاسی‌ها! نه وسایل! نه موبایل! نه حرکات معلم! و..

۳- ابتدا تست را خودتان حل کنید تا زمانی که معلم تست راحل می‌کند اشکالتان را بفهمید. بهتر است در دفترتان سوّال را حل کنید و پشت سر آن راه‌حل معلم را نیز بنویسید تا بعدا که می‌خواهید دوباره مرور کنید هم روش حل خودتان را بینید هم روش حل معلم را و ضمنا اشکالات قبلیتان را نیز بدانید و ببینید آیا دوباره تکرار شده است يا نه؟

۴- حتما به توضیحات معلم گوش دهید (حتی اگر پاسخ تست را درست داده‌اید) زیاد می‌بينيم که دانش آموزان سر کلاس زمانی که معلمان توضیح می‌دهند در حال نوشتن پاسخ سوال قبلی یا حل سوال بعدی هستند که این موضوع فرایند یادگیری را دچار نقصان می‌کند.

نکته : از صحبت‌های اضافی و سوال کردن وسط صحبت‌های معلم پرهیز کنید.

۵- پس از کلاس؛ در منزل حتماً کار در منزل‌ها دقیقاً حل شود سعی کنید اشکالات را با همکلاسی‌هایتان مطرح کنید و برای آن جوابی بیابید. درغیر این‌صورت از معلم بپرسید

۶- به مواردی مانند دیر رسیدن جزوه و ... توجه نکنید زیرا کار مهمتری دارید و آن‌هم جمع بندی مطالب است. این کار به خصوص بعد از امتحانات تشریحی که ذهن شما آماده است باعث می‌شود مطالب در حافظه شما ثبت شود.

7- حتما تست بزنید .

با رعایت این نکات بخشی زیادی از پروسه یادگیری و تثبیت مطالب را طی کرده‌اید و به زودی نتیجه آن را خواهید دید. 

0 نظر

نظر شما چیست؟