ریدینگ زبان کنکور 98 خارج از کشور

ریدینگ زبان کنکور 98 خارج از کشور

ریدینگ زبان؛ غول مرحله آخر عمومی‌ها

ریدینگ‌های زبان از بخش هایی است که معمولا دانش آموزان سراغش نمی‌روند. چون به عقیده خودشان زمان‌بر است و احتمال خطا هم دارد. اما این فقط مربوط به برخی ریدینگ‌ها است. برخی از ریدینگ‌ها با اینکه متن سختی دارند، اما سوالاتشان راحت است. بنابراین اول یک نگاه کلی به ریدینگ و سوالاتش بیندازید بعد تصمیم بگیرید که آن را حل می کنید یا نه.

برای مثال، اولین passage زبان دفترچه عمومی خارج از کشور، ریدینگ آسانی بود و اگر کسی در کل سراغ ریدینگ‌‌ها نمی رفت، چیزی حدود 20 درصد در درس زبان را به راحتی از دست میداد. در این جا به سراغ تحلیل این passage می‌رویم تا ببینید چه آسان و قابل حل بوده است.

متن:

ترجمه

برای هزاران سال ، مردم تلاش کردند تا راه هایی برای نگهداری غذا برای مدت طولانی پیدا کنند. در گذشته، این اهمیت داشت زمانی که مردم به ذخیره کردن غذای تازه برای مدت‌ها نیاز داشتند وقتی که پیدا کردن غذا سخت بود مانند هنگام زمستان. امروزه، هنوز هم مکان‌هایی بدون برق وجود دارند و مردمی که در این جاها زندگی می‌کنند نیاز دارند تا غذا را با روش‌هایی حفظ کنند که نیازی به یخچال نداشته باشد. آنها نیاز دارند تا غذا را برای طولانی ترین زمان ممکن ، حفظ کنند .

خشک کردن، قدیمی ترین روش  نگهداری غذا است. اگر آب از غذا حذف شود، باکتری ها دیگر نمی توانند رشد کنند. در زمان‌های کهن در کشور‌های گرم ، مردم به آسانی میوه و گوشت را در بیرون رها می‌کردند تا در زیر آفتاب و باد خشک شوند تا جایی که تمام آب طبیعی آن برود. این کار باعث میشد تا میوه‌ها برای مدت بسیار طولانی باقی بماند . گاهی خشک کردن میوه‌ها به محصولات کاملا جدیدی منجر میشد؛ برای مثال انگور به کشمش تبدیل میشد و آلو به آلو خشک.

خشک کردن غذا در آفتاب در آب هوای خنک تر و مرطوب تر کارایی ندارد اما مردم روش‌های دیگری برای ذخیره غذا در مکان های سرد دارند.

بررسی سوالات


93 . کلمه preserve  در پاراگراف 1 نزدیک ترین معنا را به ............ دارد .

1)نباز داشتن            2) پیدا کردن              3) باقی ماندن             4) ذخیره کردن

این سوال نیاز به تسلط بر لغات دارد . یعنی شما باید معنی تک تک لغات گزینه ها را بدانید تا بتوانید معنی لغت پرسیده شده را حدس بزنید .

94 . موضوع پاراگراف 2 چیست ؟

  1. چگونه ذخیره غذا از رشد باکتری ها جلوگیری میکند

  2. انواع غذاها که میتوانند ذخیره شوند

  3. اهمیت ذخیره غذا

  4. یک شیوه ذخیره غذا                       

شما باید بتوانید پاراگراف دو را تا حدی برای خود ترجمه کنید که موضوع آن دستتان بیاد . اگر در متنی نتوانستید خوب موضوع را بفهمید و شک داشتید، بهتر است به چنین سوالاتی جواب ندهید. چون معمولا در تمام گزینه ها کلمات آشنا می بینید و امکان خطا وجود دارد. البته این متن نسبتا راحت است و فهمیدنش آسان .

95 . در پاراگراف 2، نقش مثال‌های grapes turn into raisins and plums turn into prunes چیست؟

1) شرح یک اتفاق غیر معمول

2) برای ساپورت بیانیه‌ای که جلوتر آمده

3) برای توضیح مکانیزم ذخیره غذا

4) برای تاکید بر کارکرد میوه به عنوان غذا در گذشته

درست است که در این سوال از کلمات نا آشنا سوال پرسیده شده ، اما برای پاسخ دادن شما باید به متن مراجعه کنید و قبل این جمله را بخوانید تا بفهمید این مثال ها برای چه در متن آورده شده .

96. احتمالا متن با بحثی در مورد ............. ادامه پیدا می‌کند .

 1) روش‌های متفاوت که مردم در نواحی سرد استفاده می‌کردند برای آماده کردن مواد غذایی

2) چرا خشک کردن اولین بار در کشور‌های گرم استفاده شد

3) دیگر روش‌های ذخیره غذا

4) چگونه مردم در مکان‌های سرد غذا پیدا می‌کنند

این سوال مربوط به پاراگراف آخر است. یعنی شما باید به پاراگراف آخر رجوع کنید و ببینیند که متن در ارتباط با کدام موضوع پایان یافته و احتمال است که چه موضوعی در ادامه متن بیاید .

تحلیل نهایی

اکثر لغات این ریدینگ، قابل فهم و در سطح متوسط بودند و متن جوری نبود که به سختی فهمیده شود. مثلا کلماتی مثل  pulm  و  prune نا آشنا بودند که می‌بایست از آنها رد شد و بدانید که اگر کلمه خارج کتاب است و شما آن را بلد نیستید، بقیه هم آن را بلد نیستند. اگر هم دیدید که در سوالها راجب این کلمات پرسیده شده، به قبل و بعد کلمه نگاه کنید و آن را حدس بزنید و یا حداقل بدانید در مورد چه مبحثی ذکر شده است . مثلا از این دو کلمه هنگامی که صحبت از محصولات جدید تولید شده از میوه‌ها بود، استفاده شده است .

برای مطالعه بیشتر

در مطلب روش مطالعه زبان کنکور برایتان گفته‌ایم راه پیشرفت در زبان در قسمت‌های مختلف چیست، در اتاق علمی زبان می‌توانید مطالب مرتبط بیشتری را بیابید و مطالعه کنید. برای تقویت مهارت ریدینگ خوانی خود می‌توانید از تمرینات کتاب جامع زبان کنکور استفاده کنید. در مقاله صفر تا صد زبان انگلیسی کنکور نقشه راه موفقیت در زبان کنکور را برایتان ترسیم کرده ایم.

0 نظر

نظر شما چیست؟