رتبه برتر کنکور 98 و حفظی نبودن دروس عمومی

رتبه برتر کنکور 98 و حفظی نبودن دروس عمومی

رتبه برتر کنکور 98 و حفظی نبودن دروس عمومی

با روش مطالعه رتبه برتر ها آشنا شوید.

گفتگو با رتبه برتر کنکور 98 پیرامون روش مطالعه دروس عمومی و اهمیت آنها.

سلام خوش آمدی ، لطفا خودت را به خوانندگان سایت عمومی‌ها معرفی کن

سلام . من زینب سلیمی هستم دانشجوی رشتۀ مشاوره الزهرا و داوطلب کنکور 98 

نظرت درباره دروس عمومی چیه و فکر میکنی چه تاثیری در موفقیتت داشتن؟

دروس عمومی از نظر جذابیت و تنوع مطالب برایم جذابیت داشت و استادان مربوط به این چهار درس برایمان سنگ تمام می‌گذاشتند و این باعث می‌شد انگیزه‌ام برای یادگرفتن و خوندن این دروس بالا برود. همیشه سعی می‌کردم سر کلاس بیشترین استفاده را از تدریس استادان ببرم، با پرسش و پاسخی که سر کلاس‌ها داشتیم هم خودم و هم استادانم را به چالش می‌کشیدم.

ادبیات را چطور خواندی ؟

دبیر ادبیات ما یکی از درجه یک‌ترین استادان در سال کنکورم بود و من همیشه قدر‌دان زحمات ایشان هستم. استاد ما در این درس تاثیر عمیقی بر یادگیری‌مان داشت مثلا درس گذر سیاوش از آتش که در پایۀ دوازدهم است را با نقل داستان‌هایی از شاهنامه و حتی با لحن حماسی تدریس می‌کردند و این روش خیلی ما را جذب می‌کرد.

از پایۀ 10. 11 بیشتر تمرکزم بر روی تست زنی بود و با تست نکات را دوره می‌کردم و حتما تست‌ها را تحلیل می‌کردم، به این صورت که فقط به حل تست بسنده نمی‌کردم و ریز و درشت بیت‌های آن را در می‌آوردم و این یکی از روش هایی بود که استادم تاکید داشتند انجام بدهم.

در خصوص پایۀ دوازدهم باید بگویم هر درسی که تدریس می‌شد همان روز می‌خواندم چون می‌دانستم مطالعۀ درس روز در تثبیت مطالب بسیار تاثیر گذار است.

البته که در کنکور در این درس وقت کم آوردم و متاسفانه به بیشتر تست‌های مربوط به قرابت نرسیدم. 

چرا وقت کم آوردی، بیشتر توضیح میدی؟

احتمالا به دلیل استرس آزمون بود، متاسفانه حتی در آزمون‌های آزمایشی هم که شرکت می‌کردم برای درس ادبیات وقت کم می‌آوردم با اینکه همیشه در موقع تست زنی عادی (منظورم خارج از فضای آزمونه) وقت کم نمی آوردم اما نتوانستم این مشکل را حل کنم و همیشه چالشم با اولین درس دفترچۀ عمومی، زمان بود.

برای دین و زندگی چکار کردی و نظرت درباره این درس چیست؟ این درس جزو دوست داشتنی ترین درس ها برایم بود چون استاد سال کنکورم خیلی عالی بودند و من هم خیلی دوستشان داشتم. در این درس اول از همه، جزو ای که دبیرم تدریس می‌کردند و نکاتی که حین درس دادن می‌گفتند را می‌خواندم چون بسیار کامل و جامع بود و اینکه برای تست، تحلیل گزینه‌های مربوط به آیات برایم اهمت داشت چون متوجه می‌شدم که هر آیه مربوط به کدام درس از کدام پایه است.

با مفهومی خواندن این درس و برچسب حفظی نزدن توانستم در این درس موفق بشوم.

و عربی؟  این درس جزو شیرین ترین درس های من در طول دوران تحصیلی‌ام بود و به معنی واقعی سر کلاس‌های این درس لذت می‌بردم چون همیشه سر کلاس‌های این را جدی می‌گرفتم و ریز و درشت قواعد را سر کلاس یاد می‌گرفتم و درس هر روز را همان روز میخواندم. مطالعه درس روز واقعا یک تکنیک موثر برای موفقیت در درس‌هاست که متاسفانه اکثر بچه‌ها آن را جدی نمی‌گیرند.

 زبانت چطور است؟ کلاس زبان میروی یا نه؟ از روش مطالعه‌ات برای این درس بگو. من در سال کنکور رفتن به کلاس زبان را کنار گذاشتم ولی استادمان در مدرسه در سطح بالایی درس می‌دادند و با پرسش‌های سر کلاس مطالب را برای‌مان جا مینداختند ولی متاسفانه من پرسش‌ها را خیلی جدی نمی‌گرفتم و بیشتر دوست داشتم تست کار کنم؛ از من که گذشت ولی توصیه می‌کنم همه دانش آموزان به خصوص کنکوری‌ها پرسش‌های سر کلاس را جدی بگیرند.

 تاثیر مدرسه در موفقیتت چقدر بوده است؟

خب باید اینجور بگم که مدرسه و استاد‌هایی که از سطح علمی بالایی برخوردار بودند نقش زیادی در موفقیتم داشت و با شوق و ذوق تمام در کلاس‌های استادانم شرکت می‌کردم. در مدرسۀ نمونه دولتی درس خوانده‌ام و تمرکز صرف بر روی امتحان نهایی نداشتیم و با تست زنی برای کنکور و تحلیل و رفع اشکال تست‌های مورد سوالم، مطالب در ذهنم به خوبی جا میفتاد.

توصیه ای برای روش مطالعه عمومی ها داری؟ توصیه اولم این است که هیچ درسی را حفظی ندانند و مفاهیم این درس ها را یاد بگیرند مخصوصا که در کنکور نظام جدید تاکید بر طرح سوالات مفهومی است و با حفظی خواندن به درصد قابل قبولی نمی رسند ، نکته بعدی پرکاری تستی است. هرچه بیشتر تست بزنید نتیجه بهتری می‌گیرید.

زینب جان متشکریم که وقتت را به ما دادی.

من هم از شما متشکرم.

مطالب مشابه

رتبه برتر کنکور و اهمیت دروس عمومی

اهمیت دروس عمومی در گفتگو با رتبه برتر کنکور

2 نظر

پنجشنبه 16 آبان 1398

سلام چه خوب مرسی❤️

یکشنبه 2 خرداد 1400

من راضی بودم کمکم کرد

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 5 خرداد 1400

smileysmiley

نظر شما چیست؟