روش پاسخگویی سریع به ریدینگ‌های کنکور

روش پاسخگویی سریع به ریدینگ‌های کنکور

روش پاسخگویی سریع به ریدینگ‌ها

ریدینگ بخوانیم یا نه؟ چطور به ریدینگ ها پاسخ دهیم؟ چطور ریدینگ ها را سریع حل کنیم؟ چرا حل کردن ریدینگ ها دشوار به نظر می‌رسد و....

چرا متن گریزی؟

بسیاری از داوطلبان پس از آشنایی با سبک سوالات در دروس زبان انگلیسی و عربی به فکر حذف متن‌های این دروس از برنامه مطالعاتی خود می‌افتند. شاید دلیلش این باشد که اغلب دانش آموزان در این درس پایه خوبی ندارند و گاهی خواندن و معنی کردن یک جمله هم برایشان سخت است چه برسد به چند پاراگراف متن و چندیدن سوال مرتبط به آن، کاری که حتی مشابه آن را در امتحانات مدرسه و سال‌های تحصیل به ندرت انجام داده‌اند!

نگاه دانش‌آموز

دانش‌آموز فکر می‌کند برای پاسخ به سوالات مطرح شده از متون باید معنای تک تک لغات را بداند و متن را هم به طور کامل خوانده باشد. از طرف دیگر زمان دانش آموز سرجلسه کنکور محدود است و طبیعتا فکر می‌کند که اگر وقتش را برای سوالاتی که کوتاه تر هستند و احتمال پاسخ‌گویی صحیح به آن ها بیشتر است صرف کند سرمایه‌گذاری منطقی‌تری انجام داده است. البته این دیدگاه کاملا غلط نیست اما باید توجه داشت که همیشه هم سوالات کوتاه‌تر آسان تر و سریع تر جواب داده نمی‌شوند! به عبارت دیگر نباید گول ظاهر سوالات را خورد.

چرا متن ها مهم اند؟

1- سوالات مربوطه متن درصد قابل توجهی از سوالات این دو درس را تشکیل می‌دهند.

2- اهمیت دروس عمومی به اندازه‌ای زیاد است که به راحتی نباید برخی مطالب را به طور کلی حذف کرد.

چه باید کرد؟

برای هر کدام از این پیش‌فرض ها راه چاره‌ای وجود دارد. اولین مورد فرار نکردن است! نباید به این سادگی مرعوب ظاهر متن‌های این دو درس عمومی شد. در واقع متون زبان انگلیسی و عربی آنقدر‌ها هم که فکر می‌کنید دشوار و زمانبر نیست. با نگاهی منطقی می‌توان فهمید طراحان سوال که برای این حجم از سوالات زمان محدودی در نظر گرفته‌اند قطعا می‌‌دانستند با روش‌‌های درست می‌‌‌‌‌‌توان به همه سوالات در همین زمان محدود پاسخ داد. روش درست یعنی روش‌هایی متفاوت با روش های مرسوم و زمانبر زمان دانش آموزی!

برای پاسخ گویی سریع و روشمند به متون راهکارهایی وجود دارد، یک سری اصول ساده وجود دارند که رعایت آنها شما را به موفقیت در متن خوانی زبان خواهد رساند. اما نکته مهمی که باید توجه داشته باشید این است که هیچ مهارتی به یکباره حاصل نمی‌شود. آنچه نهایتا موفقیت شما را رقم خواهد زد پیوستگی و تمرین مداوم این اصول است. لازم است پس از یادگیری این اصول تا می‌توانید متن بخوانید و مهارت تان را در عمل بسنجید.

4 راهکار برای پاسخ به سوالات ریدینگ 

1-ابتدا سوالات را بخوانید.

خواندن نه به معنای مطالعه دقیق, با یک نگاه گذرا بفهمید که سوالات به چه قسمتی از متن اشاره دارند. این کار مطالعه متن را جهت‌مندتر می‌کند و از حواس‌پرتی شما هنگام مطالعه متن جلوگیری می‌کند.

2-لازم نیست معنی تمام لغات را بدانید!

معلم زبان دبیرستان‌مان بسیار باسواد و مترجمی ماهر بودند. یک بار متن یکی از کنکور های سال های اخیر را پیش‌شان بردیم تا برایمان ترجمه کنند. جالب است بدانید ایشان هم معنای برخی کلمات را نمی‌دانستند اما با این وجود به سوالات جواب دادند. در واقع هر چقدر هم دامنه لغات خود را وسعت ببخشیم باز هم متن هایی هستند که با کلمات جدیدشان غافلگیرمان کنند اما  وجود این لغات مانع پاسخ به سوالات ریدینگ نمی‌شوند. تا می‌توانید لغت جدید یادبگیرید اما اگر در متن با لغت نامفهومی مواجه شدید سعی کن با توجه به کلیت موضوع آن پاراگراف و قرائن موجود در جمله حدس بزنید آن کلمه چه معنایی دارد. در بیشتر مواقع حدستان یا درست خواهد بود  و یا به قدری به اصل کلمه نزدیک خواهد بود که شما را به پاسخ صحیح خواهد رساند.

3-خواص را دریابید!

منظور از خواص اسم افراد، تاریخ یا مکان‌هایی است که در برخی متون موجود هستند و معمولا در سوالات مورد توجه طراحان هستند بنابراین در طول مطالعه متن به این موارد توجه کنید و زیر آنها خط بکشید.

4-پاسخ صحیح را حدس بزنید!

این راهکار بیشتر در مورد متون کلوز کاربرد دارد. البته وقتی که کمی تمرین کرده باشید. در این‌گونه متون قبل از اینکه گزینه ها را بررسی کنید سعی کنید حدس بزنید چه کلمه ای میتواند در جای خالی قرار بگیرد. بعد به دنبال آن کلمه در گزینه ها باشید.اگرنبود به سراغ بررسی گزینه ها بروید. از آنجایی که معمولا حدس شما در گزینه ها موجود است این کار باعث ذخیره زمان شما خواهد شد.

به مثال زیر از کتاب جامع زبان مشاوران نگاه کنید:

کلوز تست

ترجمه: مردم فرهنگ های مختلف واقعا خیلی با هم متفاوت هستند؟ تصور کنید که شما یک ..... از قسمت دیگری از دنیا دارید ؛ چگونه شما فرهنگ خود را به ایشان ...؟ یا روشی که مردم در مدرسه یا سرکار رفتار می‌کنند...چطور؟ میتوانی توضیح دهی سیستم...... چطور کار می‌کند؟

سعی کنید با توجه به موارد بالا این کلوز را حل کنید.

جمع بندی

همان طور که دیدید با به کار بستن چند تکنیک ساده میتوانید سرعت تست زنی خودتان را در ریدینگ ها افزایش بدهید و درصد خودتان را در دروس زبانی بالا ببرید. قطعا برای موفقیت در به کار بستن این تکنیک ها نیاز به تمرین ، ریدینگ خوانی و تست زنی زیاد دارید. برای یادگیری بهتر این درس صفر تا صد زبان انگلیسی کنکور را نیز بخوانید

ریدینگ های پیشنهادی

ریدینگ کنکور سراسری 98 با پاسخ

پاسخ تشریحی ریدینگ‌ زبان کنکور 98

ریدینگ زبان کنکور 98 خارج از کشور

2 نظر

چهارشنبه 18 تیر 1399

چقدر متين ^_^خيلي خوب توضيح دادين . ممنون

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 18 تیر 1399

خوشحالیم که براتون مفید بوده و ممنون که نظرتونو نوشتید .

یکشنبه 6 مهر 1399

مطالب سایتتون خیلییییی مفیده خسته نباشین

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 15 مهر 1399

سلام دوست عزیز.

ممنون از همراهی شما. heart

نظر شما چیست؟