صفر تا صد زبان انگلیسی کنکور

صفر تا صد زبان انگلیسی کنکور

صفر تا صد زبان انگلیسی کنکور 

بودجه بندی سوالات گرامر زبان انگلیسی در کنکور چگونه است؟ سولات لغات در کنکور چندتاست؟ چند جور سوال در زبان انگلیسی کنکور طرح می شود؟ چطور لغات زبان را یاد بگیریم؟ پاسخ همه این سوالات و سوالات شبیه این را در این مطلب بخوانید.

 تحلیل و کالبدشکافی 25 سوال  زبان انگلیسی کنکور

این درس تا حالا ملقب به لقبی نشده! یا شاید من اطلاعی ندارم اما شما می‌تونید یار دوازدهم صداش کنید؛ یعنی میتونین روی این درس به عنوان یار دوازدهم سر جلسه کنکور حساب کنین. چون خیلی‌هاتون در این درس ضعف دارین، یا نمی‌خواین بخونین، یا نمی‌تونین بخونین، یا نمی‌تونین نتیجه بگیرین. پس اگه کسی بتونه در این درس یه نتیجه نسبتا خوب بگیره انگار یه نیروی کمکی با خودش سر جلسه کنکور برده؛ یه نیروی تازه نفس و تاثیرگذار!

وقتی میگم یار دوازدهم یعنی واقعا اگر بهش توجه کنین و قبل از شروع مسابقه کنکور با یار دوازدهمتون آشنا بشین، توی زمین کنکور بهتون پاس گل های طلایی میده!

ویژگی های کنکوری درس زبان انگلیسی

این درس 25 سوال دارد با 20 دقیقه زمان تعیین شده (هر تست حدود 50 ثانیه) .

منابع طرح این 25 سوال عبارتند از زبان انگلیسی سال سوم و پیش دانشگاهی

سوالات زبان انگلیسی در 4 دسته کلی طراحی شده است: گرامر / لغت/ کلوز / ریدینگ

انگلیسی

معرفی 4 دسته سوال زبان انگلیسی کنکور

1.  گرامر که معمولا سوال 1تا4 و گاها سوال پنجم هست. مربوط به کتاب درسی سال سوم و پیش دانشگاهی بوده اما قاعدتا شما نیاز دارین گرامرهای سال دوم یا حتی اول را هم مرور داشته باشین. سوالات 75-78

2. واژگان(vocabulary) حدود 8 سوال از 79-87 / به صورت تک جمله ای که یک کلمه آن جای خالی بوده در  گزینه هاست. این لغات اکثرا در حیطه کتاب درسی هست اما لغاتی خارج از کتاب درسی نیز در سوالات زبان طرح می شوند. در این باره در ادامه حرف داریم .

3.  سوالات  cloze test  از سوال 88 تا 92 / این 5 سوال در حیطه یک یا دو پارگراف داده شده هست که در جاهایی از اون، کلماتی به صورت جای خالی مطرح شده. (این سوال نیز در زمینه واژه مطرح می شود.)

4. سوالات درک مطلب یا همان  (reading comprehension)  از سوال 93 تا 100 / در این سوالات شما با دو متن نسبتا طولانی البته شاید هم واقعا طولانی روبرو هستین که از اون دو متن سوالاتی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم طرح میشود. غالبا متن اول در حیطه لغات کتاب درسی و متن دوم در حیطه لغاتی تقریبا خارج از کتابهای درسی. (روش پاسخ سریع به ریدینگ های کنکور را اینجا بخوانید)

چه باید کرد؟

خیلی نگران نباشید. شما باید تکنیک زبان خواندن برای کنکور را بدانید بعد به سراغ واژه حفظ کردن بروید. تکنیک زبان خواندن از طریق تحلیل سوالات هم برایتان واضح میشود که بدانید در چه سطح از واژگان مودر نیاز کنکور قرار دارید. این بررسی اولیه و تعیین موقعیت کمک زیادی براتون خواهد بود. حتما متوجه اهمیت واژگان برای این درس شدین. میخوام ساده ترین و علمی ترین روش حفظ لغت را بهتون پیشنهاد کنم : جعبه لایتنر

 اشاره ای کوتاه به روش جعبه لایتنر

شما یک جعبه دارید با 8 خانه یا بخش.لغاتی که امروز در آن قرار می‌دهید و معنای آنها یادتان هست، در همان خانه اول قرار میگیرد. روز دوم که تعداد جدیدی لغت یاد گرفته اید در همان خانه اول قرار می دهید.اما پس از آن لغات دیروز را مرور می کنید و هرکدام که خاطرتان بود، به خانه دوم منتقل می کنید. روز سوم همچنانکه تعداد جدیدی واژه به خانه اول می آید،لغات خانه دوم که هنوز خاطرتان بود،به خانه سوم منتقل می شود و لغات خانه اول که از دیروز گذاشتید و هنوز یادتان هست،به خانه دوم میرود. این روال برای هشت روز ادامه می دهید.روز هشتم هر لغتی که از جعبه خارج می شود برای مدتی بسیار طولانی (در مقایسه با روش سنتی رایج) در ذهنتان خواهد ماند.

توصیه کلی

دانش آموزان برای نتیجه گرفتن از این بخش باید یک برنامه میان مدت و شاید هم دراز مدت در نظر بگیرند. به عبارت دیگر انتظار نداشته باشید ظرف مدت یک یا دو هفته شاید هم یک ماه (با توجه به وضعیت تحصیلی  و پایه که دارید) به نتیجه اولیه برسید.

این یعنی نیاز به پشتکار دارید. صبور باشید و همواره از تلاش دست برندارید.

حرف آخر

و در پایان میخوام به اون دسته از داوطلب‌ها این حرفو بگم که اگر حتی دیپلم زبان دارید، مغرور نشین. چون سبک زبان انگلیسی کنکور با اونچه که شما آموختید فرق داره. شما با محوریت مکالمه، زبان آموختید در حالیکه محوریت کنکور، writing و vocab , درک مطلب (reading comprehension) هست. نه اشتباه نکنید. هرگز نمی‌خوام منکر درصد بالای موفقیت‌تون به نسبت بقیه داوطلب‌ها بشم. منتها حواستون به رویکرد یادگیری دو زمینه آموزش باشه. 

مطالب مرتبط با روش مطالعه زبان انگلیسی کنکور و روش موفقیت در آزمون های آزمایشی رو در اتاق علمی زبان بخوانید و برای تهیه کتاب جامع زبان انگلیسی کنکور اینجا رو کلیک کنید.

مطالب مرتبط

52 درصد داوطلبان کنکور زبان را منفی زدند!

وقت کم آوردن در زبان انگلیسی کنکور

1 نظر

جمعه 28 شهریور 1399

سلام ممنون بابت مطالب مفید و خوبتانلطف میکنید که ویس لغات که در اینجا گذاشته بودید رو در کانال تلگرامتون هم بگذارید

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 31 شهریور 1399

سلام ممون از همراهی شما. 

نظر شما چیست؟