صفر تا صد عربی عمومی کنکور

صفر تا صد عربی عمومی کنکور

صفر تا صد عربی عمومی کنکور 

بودجه بندی سوالات قواعد در عربی عمومی کنکور چگونه است؟ سوالات لغات در عربی عمومی کنکور چندتاست؟ از ترجمه و تعریب چند سوال در عربی عمومی کنکور می آید؟ روش موفقیت در عربی عمومی کنکور چیست؟ چند جور سوال در عربی عمومی کنکور طرح می‌شود؟  پاسخ همه این سوالات و سوالات شبیه این را در این مطلب بخوانید

تحلیل و کالبدشکافی 25 سوال عربی عمومی کنکور

این درس 25 سوال دارد با 20 دقیقه زمان تعیین شده(هر تست حدود 50 ثانیه؛ کمی بیشتر از ادبیات و دینی) 

زمینه‌های طراحی سوال

1.ترجمه که خود به چند بخش تقسیم می‌شود:

الف: ترجمه از عربی به فارسی

ب: ترجمه از فارسی به عربی(تعریب)

ج: قرابت معنایی

د: درک مطلب

2.قواعد عربی عمومی کنکور

منابع طرح این 25 سوال 

عربی سال دوم و سوم . البته از عربی پیش دانشگاهی در سوالات عربی اختصاصی سوال مطرح می‌شود.

تحلیل سوالات عربی عمومی کنکور

قبل از اینکه شروع کنم به تحلیل باید بگم ترتیب و تعداد سوالات ممکن است تغییرات جزئی داشته باشد اما خیلی زیاد نیست. این تحلیل براساس قالب غالب سوالات است!

✍️سوال 1تا4 ترجمه (4 سوال):

این چهار سوال در زمینه ترجمه از عربی به فارسی است.که شاید بیشترین علاقه مندی داوطلبان  در این زمنیه است. نکته مهم که لازم است بدانید تیپ این چهار سوال می تواند متفاوت باشد.به این صورت که گاهی یک جمله عربی در صورت سوال وجود دارد که گزینه ها حول آن می باشد.و یا اینکه گاهاً در هر گزینه با یک جمله متفاوت مواجه می شوید که قاعدتا زمان و دقت بیشتری نیاز دارد.

✍️سوال 5تا7 تعریب (3 سوال)

در این سه سوال شما باید تعریب انجام دهید.یعنی صورت سوال یک جمله فارسی است که نیاز به ترجمه عربی درست یا غلط دارد.این سه سوال نیز می تواند به همان دو نوع گفته شده در تیپ بالا باشد.

✍️سوال 8 قرابت معنایی (3 سوال)

تعجب نکنید در درس عربی عمومی کنکور نیز قرابت معنایی گاهاً طرح می شود. به این شکل که مفهوم یک ضرب المثل یا جمله عربی یا آیه قرآنی را باید با  هم مفهوم آن در فارسی میان گزینه ها پیدا کنید. و یا بالعکس از فارسی به عربی. اما دایره این قرابت معنایی مانند سوالات ادبیات فارسی خارج از کتاب و وسیع نیست و تقریبا همه جملات آن در کتاب و کارگاه‌های ترجمه وجود دارد.

بعد از این سوالات شما با یک متن نسبتا بلند(در حدود 4-5 سطر) روبرو می‌شوید. که از این متن سوالات زیر طرح می‌شود:

✍️سوال 9تا 12 درک مطلب(4 سوال)

درباره متن داده شده چهار سوال مطرح می‌شود که معمولا جواب دو سوال از آنها به طور مستقیم و پاسخ دو سوال دیگر نیاز به درک تمامی متن دارد.

✍️سوال13و 14  تشکیل یا همان حرکت گذاری (2 سوال)

شما در این سوالها باید به دو جمله داده شده از متن داده شده رجوع کنید و برای تمامی حروف کلمات آن جمله حرکت یا همان اعراب تعیین کنید.

⚠️⚠️⚠️طی چندین و چند سال در کنکور برای این دو سوال همواره یافتن گزینه صحیح مد نظر طراحان بوده است اما 2-3 اخیر یافتن گزینه غلط مورد نظر است. جالب آنکه همواره گزینه اول صحیح بوده است! پس حواستان باشد .

عربی عمومی کنکور

✍️سوال 15تا17 تجزیه و ترکیب یا (الاعراب و التحلیل الصرفی (3سوال)

این همان تجزیه و ترکیب است که کلمات آن نیز از میان متن داده شده انتخاب می گردد. معمولا دو کلمه ازاین سه کلمه فعل است و دیگری هم یا اسم (و به ندرت) یا حرف

✍️سوال 18 تا 25 قواعد (8 سوال)

بخش مربوط به قواعد سوالات عربی عمومی کنکور. در این زمینه باید هموراه به خاطر داشته باشید که عربی را نمی توان بودجه بندی کرد و بگوییم از فلان مبحث چند سوال یا . . . بلکه شما برای پاسخ دهی به سوالات عربی باید همواره تسلط کاملی بر قواعد کتابها داشته باشید. در واقع سوالات ترکیبی هستند. مثلا برای پاسخ به سوالات مبحث حال باید (اعراب.جامد و مشتق.معرفه و نکره.جنسیت) را حدقل یاد گرفته باشید. اگرچه گاهی توصیه می شود که با ترجمه می توان این دسته از سوالات را پاسخ داد اما همیشگی نیست و نمی توان به یقین چنین گفت.

📌چند نکته برای مطالعه عربی عمومی کنکور

🖋همواره در نظر بگیرید که نتیبجه گرفتن در عربی عمومی کنکور نیاز به تلاش مستمر و پشتکار بیشتری دارد.

🖋می توانید برای داشتن یک شروع خوب از بخش ترجمه شروع کنید و در آزمون‌های آزمایشی روی آن سرمایه گذاری اولیه داشته باشید. در کنار این بخش و همزمان با آن به قواعد یک نگاه میان مدت و شاید دراز مدت داشته باشید که به نتیجه خوبی برسید.

🖋در نظر داشته باشید که عربی سال اول دبیرستان اگرچه جزء منابع رسمی نیست اما قواعد آن را نیاز دارید.

🖋از کارگاه ترجمه موجود در کتاب و فنون آن هرگز غافل نشوید.

🖋قواعد عربی عمومی کنکور را یاد بگیرید. از طریق حفظ کردن قواعد و تعیین یک یا چند تست به عنوان مادر تست‌هایی که همه نکات آن را در بر داشته باشد. اگرچه این کار شاید سخت باشد اما شما با یاد گرفتن قواعد دیگر هراسی از تیپ‌های جدید سوالات نخواهید داشت.

🖋در سوالات این درس بسیار در صورت سوالات دقت کنید. در بخش قواعد غالبا به مطلب مورد نظر مستقیماً اشاره نمی شود. مثلا به جای اینکه بگوید کدام گزینه دارای (مفعول فیه)  است، چنین مطرح می کند: کدام گزینه به (زمان یا مکان) اشاره دارد!

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را بخوانید:

روش مطالعه عربی عمومی کنکور

دلایل اهمیت عربی عمومی کنکور

روش مطالعه عربی برای آزمون آزمایشی

منبع مطالعاتی پیشنهادی:

کتاب عربی جامع / عربی قطره قطره  ترجمه و تعریب
انتشارات مشاوران آموزش
تالیف سهیلا خاکباز
 روش تهیه و سفارش کتاب:
کتابفروشی‌های شهر و یا تماس با : 31-66975727-021

2 نظر

شنبه 24 اسفند 1398

عالی خیلی خفنید شماها دمتون گرم استاد عزیز

یکشنبه 7 اردیبهشت 1399

عالیییی

نظر شما چیست؟