صفر تا صد فارسی کنکور

صفر تا صد فارسی کنکور

تحلیل و کالبدشکافی فارسی عمومی در کنکور

درس فارسی در کنکور 25 سوال دارد با 18 دقیقه زمان تعیین شده(هر تست حدود 50 ثانیه) لقبش تخصصی ترین درس عمومی است، چرا؟ چون در چندین زمینه گوناگون سوال در این درس طراحی می‌شود. شامل: 

1.املاء لغات

2.معنی واژه گان

3.تاریخ ادبیات

4.آرایه های ادبی

5.زبان فارسی

6.قرابت معنایی

منابع طرح سوال این 25 سوال 

ادبیات فارسی سال دوم و سوم و پیش دانشگاهی. زبان فارسی سال سوم

تحلیل سوالات

⚠️(قبل از اینکه شروع کنم به تحلیل باید بگم ترتیب و تعداد سوالات ممکن است تغییرات جزئی داشته باشد اما خیلی زیاد نیست. این تحلیل براساس قالب غالب سوالات است!!!) ⚠️

✍️سوال 1تا3 معنای واژه (3سوال):

مربوط به معنی واژه هاست. درباره این قسمت لازم است بدانید که شما  باید معنی همه واژه های سوال را بدانید تا بتوانید به جواب قطعی و درست (که بتونین سر جوابتون قَسَم بخورید) برسید. یعنی سوالات چندین کلمه را انتخاب کرده که معنی آنها مد نظر است و چنانچه شک داشته باشید یا مجبورید سوال را رها کنید یا با شک و تردید پاسخ بدهید. تیپ طراحی این سوالات معمولا به صورت شمارشی،یافتن معنی واژه نادرست،تشخیص معنای واژه های داده شده  می باشد.

✍️سوال 4و5 املای واژگان (2 سوال)

این دو سوال را هم باید با تسلط کامل جواب بدین وگرنه جز همان دو چاره، راه دیگری ندارید. چون تعدادی واژه انتخاب می شود که باید املای آنها را  بدانید. در این زمینه از سوالات باید توجه ویژه به واژه های  (هم آوا) داشته باشید. هم آواها در این بخش و سوالات معنی میتواند بسیار سوژه وسوال قرار بگیرند. مثل (غالب. قالب/قریب. غریب و . . .) تیپ های طراحی این بخش از سوالات می توانند به شکل شمارشی یافتن واژه نادرست از نظر املا، یا پیدا کردن گزینه با غلط یا بدون غلط  هست.

✍️سوالات 6 تا 8 تاریخ ادبیات (3 سوال)

برای این بخش باید تاریخ ادبیات و به ویژه بخش اعلام کتاب‌های منبع را بخوانید. به ویژه قسمت‌های معرفی نویسنده در کتاب‌های ادبیات 2 و 3 مهم هستند. در این 3 سوال به تیپ های مختلفی سوال طرح می‌شود: بیان تشخیص ویژگی‌های یک اثر یا صاحب آن در گزینه‌ها. درست یا غلط بودن ویژگی های یک معرفی. تشخیص صاحبان چند اثر در گزینه ها.

✍️سوال 9 تا 11 آرایه های ادبی (3 سوال)

در این بخش از سوالات ادبیات فارسی شما باید به سوالات آرایه‌های ادبی پاسخ بدین. 3 سوال که غالباً وقت‌گیر هم هستند. ابیات و متونی که در این سوالات می آید می تواند از هر جایی از کتاب درسی باشد و حتی خارج از کتاب درسی اما در حیطه و محدوده دانش ادبیات کتابهای درسی!

سوالات می تواند به شکل های زیر باشد:

- آرایه... و ... در همه ابیات وجود دارد بجز در گزینه ...

- یافتتن آرایه های یک یا دو بیت

-انتخاب چند آرایه و یافتن بیتی که همه آرایه ها را دارد.

-چند آرایه انتخابی و به دنبال آن چند بیت حاوی آرایه های انتخابی. که  یافتن ترتیب ابیات حاوی آرایه ها  مد نظر است. 

✍️سوال 12 تا 16زبان فارسی (5 سوال)

مشهور است که سختترین بخش سوالات ادبیات است. بخشهایی که در این تیپ سوال قرار دارد:

نگارش

جمله ي ساده و اجزاي آن

ساختمان واژه و نقش دستوري واژه

واژه و تکواژ

وابسته هاي وابسته

در منابع رسمی سازمان سنجش منبع طرح سوال فقط زبان فارسی سال سوم اعلام شده اما شما برای یادگرفتن پایه ای مطالب باید کتاب سال دوم را در صورت نیازتان بخوانید. دیگر اینکه جملات این سوالات می تواند از متن کتابهای ادبیات یا خارج از آن هم باشد.

مطلب روش مطالعه فارسی عمومی قلمروها املا واژگان را بخوانید.

✍️سوال 17 تا 25قرابت معنایی (9 سوال)

پرطرفدارترین بخش سوالات ادبیات که به نوعی ترکیبی ترین سوال است.چون شما باید جان کلام شعر را دریابید.یعنی واژه ها را معنی کنید،آرایه ها و کنایه ها را دریابید تا بتوانید بیت را معنی کنید و آن معنی را به یک یا دو کلمه خلاصه کنید. و این کار را برای همه ابیات تکرار کنید تا به گزینه جواب برسید.

تیپ این سوالات می تواند به صورت ترتیبی و چیدمانی باشد. یا اینکه تشخیص بیت ناهماهنگ با بقیه ابیات و یا یافتن بیت هماهنگ با بیت انتخابی در سوال  باشد.

مقاله تکنیک حل سوالات قرابت معنایی را بخوانید.

بررسی آماری سوالات ادبیات و زبان فارسی

پیشنهادهایی برای روش مطالعه

ادبیات و زبان فارسی را به صورت موضوعی بخوانید همانطور که سوالات موضوعی طرح می‌شوند. با این ترتیبی که میگوییم می‌توانید نتیجه بهتر داشته باشید: در آغاز معنی واژه، سپس املا، بعد آرایه و زبان فارسی و در نهایت قرابت و تاریخ ادبیات.

اگر کنکوری هستید و تا امروز روش دیگری داشتید، پیشنهاد ما این است: اگر زمان زیادی نمانده یا روش فعلی برایتان بازدهی داشته و از آن راضی هستید، روش خودتان را تغییر ندهید. 

یادتان باشد شرط موفقیت در این درس و اغلب دروس تست کار کردن است. تست به تعداد زیاد و فراوان و خیلی. طوری که برایتان روتین و عادی شود

ارزش هر تست فارسی چقدر ست؟

منبع مطالعاتی پیشنهادی برای ادبیات اختصاصی:

ادبیات اختصاصی جلد 1 و 2
انتشارات مشاوران آموزش
 روش تهیه و سفارش کتاب:
کتابفروشی‌های شهر و یا تماس با : 31-66975727-021

برای آشنایی با سایر محصولات مرتبط با این درس به سایت مشاوران سر بزنید.

2 نظر

یکشنبه 1 تیر 1399

سلام مرسی از مطالبتوناما نمیخاین یکم ب روز تر و دقیق تر امار بدین؟ الان دو سالی هس تاریخ ادبیات سه تست نداره و چن تا تغییر دیگه....

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 1 تیر 1399

سلام و ممنون از همراهی شما ، همان طور که در جدول مشاهده میکنید این اطلاعات بیشتر بر مبنای کنکور سالهای 90 تا 96 هست .

پنجشنبه 2 بهمن 1399

این آمار مختص به تمام رشته هاست یا فقط انسانی؟من ریاضی هستم

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 7 بهمن 1399

سلام و عرض ادب ، برای تمامی رشته ها هستش

نظر شما چیست؟