جمع‌‌بندی عربی کنکور در ایام عید

جمع‌‌بندی عربی کنکور در ایام عید

این توصیه ها برای چه کسانی است؟

کسانی که عربی را خوانده اند و حالا میخواهند جمع بندی کنند

کسانی که عربی را کم خوانده اند و میخواهند در فرصت باقی مانده بهتر بخوانند

کسانی که اصلا عربی نخواهده اند و میخواهند شروع کنند

در چند ماه آینده برای جمع‌بندی عربی کنکور چکار کنیم؟

از آنجا که بخش اعظم سوالات عربی کنکور در بخش ترجمه است ، منطقی تر این است که اگر تا الان چیزی نخواندیم  یا می‌خواهیم برای جمع‌بندی عربی کنکور روی یک بخش تمرکز کنیم رو به ترجمه بیاوریم. در این بخش به جز تست هایی که مستقیم با عنوان ترجمه طرح می‌شوند ، سوالات تعریب ، واژه ، مترادف و متضاد ، جمع مکسر و ... وجود دارند به جز این بعضی سوالات قواعد نیز به ترجمه مربوط می شود و  به احتمال خیلی زیاد سوالات "مفهوم" هم در کنکور 99 مطرح خواهد شد. بخش درک مطلب را هم داریم که 4 سوالش به ترجمه مربوط می‌شود . پس برای جمع‌بندی عربی کنکور شما باید در بخش ترجمه قوی باشید و واژه ها را یاد بگیرید ، تکنیک های ترجمه را یاد بگیرید و تمرین کنید . به سوالات کنکور سال های قبل مسلط شوید و نکات مهمش را یاد بگیرید و تست زنی را در ترجمه یاد بگیرید .تا بتوانید تست های ترجمه را سریع حل کنید . مثلا نحوه ساخت ماضی استمراری ، ترجمه اسم نکره و ... و راه پیدا کردن اینها در جمله (در این قسمت لازم است نگاهی به قواعد داشته باشیم اگر تا الان نخواندیم ) .

 جمع‌بندی عربی کنکور برای کسانی که تا امروز مطالعه داشتند

برای کسانی که تا امروز مطالعه داشتند و به فکر جمع‌بندی عربی کنکور هستند، همیشه توصیه ما این است که وقتی کتاب جامع تهیه می‌کنید یک سری تست ها را از ابتدا نزنید و بگذارید برای دوران جمع‌بندی، الان وقت استفاده از آن تست هاست. شروع به زدن این تست ها کنید و  تست هایی که غلط میزنید را علامت بزنید و بعدا دوباره حل کنید و تست هایی که درست میزنید را بررسی کنید و نکات مهمش را در دفتری با خط و قلم و زبان خودتان یادداشت کنید تا مرورش برایتان راحت تر باشد. با این روش جمع‌بندی عربی کنکور برایتان ساده و کاربردی خواهد شد.

جمع‌بندی عربی کنکور با آزمون های آزمایشی

حتما تمام آزمون های آزمایشی را بعد از عید مرور کنید چون هر آزمون نکاتی دارد که به دردتان خواهد خورد مخصوصا آزمون های جامع و مخصوصا آزمون جامع سنجش ، به خاطر اینکه ساختار این آزمون به کنکور خیلی نزدیک است .

کدام کتاب؟

در مورد اینکه برای جمع‌بندی عربی کنکور کدام کتاب را استفاده کنید ، این به بررسی های خودتان بستگی دارد و به دبیرتان و تجربه های دیگران (هر چند افراد با هم متفاوت هستند ) اما برای دوران جمع‌بندی و زدن تست های سطح بالا و نزدیک تر به کنکور که نکات مهمتری داشته باشد می‌توانید از کتاب تیزشیم عربی انتشارات مشاوران آموزش استفاده کنید . این کتاب برای جمع‌بندی عربی کنکور، تمرین درس به درس و دوره کردن مطالب بسیار کاربردی است ، آزمون های جامع و تکمیلی بسیار خوبی دارد ، تست های کنکور 98 و تست هایی که در هر پکیج قرار گرفته برای دوره جمع بندی بسیار مفید است و پاسخنامه کتاب نیز بسیار پر بار است.
به جز این هر کتاب جمع بندی ای که هر انتشاراتی داشته باشد را می‌توانید بررسی کنید و اگر مناسبتان بود استفاده کنید .

توصیه هایی برای همه داوطلبان در دوره جمع‌بندی عربی کنکور

در این چند ماه آخر نهایت دقت را در مطالعه داشته باشید ، عربی چون از جنس دروس زبانی است نیاز به تکرار مداوم دارد .

توصیه ام به عنوان مدرس کنکور این است که نهایتا تا پایان فروردین درس خواندن برای عربی باید تمام شده باشد و از آن تاریخ به بعد صرفا تست بزنید (حتی برای بخش هایی که نخواندید) فقط تست بزنید و نکات هر تست را بررسی کنید ، یعنی به این شکل نباشد که درسنامه یا جزوه بخوانید و بعد تست بزنید بلکه از ابتدا تست بزنید و سپس در پاسخنامه نکات آن مبحث را بخوانید و در دفتر خودتان (به خط و قلم و زبان خودتان ) بنویسید . داشتن چنین دفتری خیلی مهم است ، مرور کردن مطالب با چنین دفتری خیلی راحت تر است و حجم آن نیز نسبت به درسنامه ها خیلی کمتر است و برای روزهای آخر قبل از کنکور بسیار مناسب است.

امیدوارم موفق باشید.

پی نوشت

فایل صوتی این مقاله را در لینک زیر بشنوید:

1 نظر

ﺳﻪشنبه 6 خرداد 1399

ممنون از راهنمایی شما

نظر شما چیست؟