پشت کنکوری ها چگونه درس بخوانند

پشت کنکوری ها چگونه درس بخوانند

پشت کنکوری ها چگونه درس بخوانند؟ پشت کنکوری‌ها در خانه درس بخوانند یا کتابخانه؟ پشت کنکوری‌ها چه طور زمان‌شان را مدیریت کنند؟ اشتباهات پشت کنکوری ها؟ نکاتی برای پشت کنکوری ها ؟

فارغ التحصیلان کنکوری

بنابردلایلی همه ساله گروهی از داوطبان کنکور را فارغ التحصیلان یا همان پشت کنکوری ها تشکیل می دهند که برای دومین یا چندمین سال متوالی در کنکور شرکت کرده و یا پس از سالها دوری از کنکور مجددا تصمیم به شرکت در کنکور می گیرند.

داوطلب فارغ التحصیل کیست؟

اگر بخواهیم تعریفی از ویژگی های این دسته از داوطلبان ارائه دهیم باید بگوییم اتفاقا این دسته جزو قویترین کنکوری ها هستند. کسی که تصمیم گرفته پای خواسته خود بایستید وبارها برای رسیدن به آن بجنگد طبیعتا فرد جسور و هدفمندی است. ( توصیه میکنم در این مورد مطلب رابطه کنکور و خودشکوفایی را بخوانید) اما متاسفانه یک سری اشتباهات اپیدمیک و تکراری و بی توجهی به بعضی نکات ریز باعث می شود برخی از این گروه داوطلبان به اهداف خود نرسند. در این مطلب یک سری از این موارد ذکر خواهد شد.

اشتباهات پشت کنکوری ها

۱_عدم شناخت کافی:

هم مدرسه ای داشتم که جزو تاپ ترین دانش آموزان مدرسه بود و سخت تلاش می کرد. در کمال تعجب امسال چهارمین کنکور خود را ثبت نام کرده و هنوز به هدفش نرسیده. اخیرا باهم صحبت می کردیم و بحث به برنامه ایشان کشید. پس از کمی صحبت متوجه شم حتی تغییر های خود طی این سال ها را هم به طور واضح نمی توانند شرح دهند و در واقع با تکرار همان کار ها انتظار نتیجه متفاوت دارند. یکی از مهم ترین کارهایی که لازم است یک فارغ التحصبل انجام دهد،استفاده حدااکثری از تجارب قبلی خود در زمینه مطالعه و کنکوری است.

بنابراین تهیه لیستی مشابه لیست زیر ضروری به نظر می رسد.

عواملی که باعث رشد من در سال(ها)قبل شدند:

عواملی که باعث افت من در سال(ها)قبل شدند:

واضح است این شناخت زمانی سود حداکثری را خواهد داشت که عملی شود. یعنی عوامل رشد تکرار و عوامل افت کنترل شود. کسب این شناخت کمک بزرگی به واضح تر شدن ذهنیت فارغ التحصیلان نسب به مسیر پیش رو خواهد کرد.

۲_افراط و تفریط (کارهای عجیب و غریب)

برخی از پشت کنکوری ها با فکر اینکه زمان بیشتر و حق انتخاب گسترده تری نسبت به دانش اموزان دارند دست به اقدامات غیر معمول می زنند. به عنوان مثال سراغ مطالعه منابع مرجع و المپیادی می روند و یا به صورت کلی مطالعه برای کنکور را به چند ماه‌ پایانی موکول می کنند. این دست اقدامات قطعا آسیب زا خواهند بود و لازم است داوطلب فارغ التحصیل با همان سبک و سیاق سابق خود به مطالعه بپردازد.

۳_مدیریت زمان نامناسب:

می شود گفت یکی از بزرگترین مضلات داوطلبان فارغ التحصیل همین مورد است. طبیعتا مدیریت زمان برای این گروه دشوار تر خواهد بود چرا که مدرسه تاحدزیادی این کاررابرای دانش آموزان انجام می دهد. اما چاره چیست؟همانطور که در مورد اول گفتیم اینجا هم لازم است شناخت شخصی از خود کسب شود‌.

نوشتن ریزبه ریز کارها و زمان اختصاص داده شده به آنها در ۲۴ساعت شبانه روز  و تکرار این گزارش نویسی به مدت یک تا دوهفته باعث شناسایی قاتلان زمان خواهد شد. پس از کسب این شناخت لازم است به صورت تدریجی زمان روی مطالعه متمرکز شود و زمان سوخته به حداقل برشد.

چند نکته برای پشت کنکوری ها

از خونه بزنید بیرون!

هرهفت روز هفته مطالعه در خانه بدون تنوع لازم منطقی به نظر نمی رسد.علاوه بر تعادل بین تفریح و مطالعه در مکان های عمومی مثل کتاب خانه و یا شرکت در پانسیون های مطالعاتی می تواند پیشنهاد خوبی برای فارغ التخصیلان باشد.به عنوان برنامه تفریح قطعا یکی از بهترین انتخاب ها ورزش است.

چند جلسه شرکت در باشگاه های ورزشی یا پیاده روی سبک دسته جمعی و ورزش هایی از این دست علاوه برفواید اشکار آن تنوع خوبی در برنامه فارغ التحصیلان ایجاد می کند.

تغییرات را دریابید!

در انتخاب منابع لازم است به تغییرات اساسی کتاب های درسی توجه شود. البته معمولا این تغییرات چندان چشم گیر نیست اما در نظام جدید آموزشی به علت اینک هنوز آن طور که باید کتاب ها جا نیفتاده اند حجم این تغییرات بیشتر است.

برای تطبیق کتاب های موجود با آخرین کتاب چاپ شده می توان از فایل PDFکتاب ها استفاده کرد.

کتاب کمک درسی مناسب

با توجه به تغییرات کتاب درسی شاید لازم باشد کتاب های تست جدید نیز تهیه کنید یا کتاب جدیدی را انتخاب کنید که نسبت به کتاب های سال قبل پربارتر باشد . در مورد می توانید از مشاور یا کنکوری های موفق سال قبل مشورت بگیرید.

حرف آخر

امیدواریم با توجه به نکات گفته شده داوطلبان فارغ التحصیل نتیجه زحمات سخت کوشانه خود را در کنکور بگیرند. پیشنهاد میکنیم مطلب هشت قانون برای کمک به پشت کنکوری ها را نیز بخوانید.

1 نظر

پنجشنبه 11 اردیبهشت 1399

مرکب اتباعی به کسر الف تلفظ میشود با به فتح الف؟

نظر شما چیست؟