جمع بندی فارسی کنکور در صد روز

جمع بندی فارسی کنکور در صد روز

جمع بندی فارسی کنکور

کم کم داریم به زمان کنکور نزدیک میشویم،  در این دوران بهتر است به مرور مطالبی که قبلا خوانده‌اید و یادداشت‌هایی که از قبل تهیه کرده‌اید، بپردازید.  هرکسی با توجه به شناختی که از خود و امکاناتش دارد میتواند برنامه‌ریزی کند. پیشنهاد من برای مطالعه و تست فارسی عمومی این است که اول به مرور و جمع‌بندی مطالب قبلی بپردازید و تست‌هایی که قبلا نادرست جواب داده‌اید را بار دیگر ببینید. مثلا کسی که فارسی پایه مشاوران را دارد و تست‌های آن را زده، لازم نیست دوباره به همه‌ی این تست‌ها برگردد؛ بلکه فقط تست‌هایی را کار کند که قبلا اشتباه جواب داده و آن را علامت زده است.

 در فارسی دوازدهم علاوه بر مرور نکات فارسی پایه که مصداقشان در دوازدهم نیز هست و آشنایی با دو مورد از نکات ادبی و زبانی جدید، مفاهیم مهمی در قسمت قلمرو فکری می‌یابید که ممکن است در کنکور راهگشای شما باشد. (مطلب صفر تا صد فارسی کنکور را بخوانید)

اگر در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کنید، در دوران جمع‌ بندی فارسی کنکور هرگز از بررسی و تحلیل آزمونها غافل نشوید. این آزمون‌ها به شما کمک می‌کند تا به اشکالات خود پی‌ببرید و در فرصت باقی مانده به رفع آن‌ها بپردازید.

برنامه‌ی کلی برای مطالعه‌ی ادبیات

قلمروزبانی 

مهمترین بخش از تست‌های ادبیات، تست‌های قلمرو زبانی است که حدود ۱۰ تا ۱۲ تست از ۲۵ تست را در بر میگیرد و خود سه دسته را شامل می‌شود:

الف) دستور زبان (۷ تست)

ب) معنی واژگان ( ۳ تست)

ج) املای واژگان (۲ تست)

برای مطالعه‌ی سریع این مباحث می‌توانید از کتابهای موضوعی که به صورت جداگانه فقط قلمرو زبانی را بررسی کرده و برای هر بخش تست داده‌اند، استفاده کنید؛ مانند قلمرو زبانی انتشارات مشاوران .

قلمرو فکری

تست‌های قلمرو فکری  (قرابت معنایی) دومین بخش از تستها است که ارزش و اهمیت زیادی در کنکور دارد و  ۸ یا ۹ تست از ۲۵ تست را به خود اختصاص می‌دهد. مفاهیم مورد نظر تست‌ها از همان مفاهیم موجود در کتاب است اما ابیات آن اغلب از خارج از کتاب انتخاب می‌شوند. پس نیاز به کتابی دارید که مفاهیم مهم کتاب در آن جمع شده و تست‌های متناسب با آن نیز طرح شده باشد. در این مورد نیاز به تست و تمرین بیشتری دارید. ( اگر فارسی جامع مشاوران را در اختیار دارید فقط تستهای قرابتش را کار کنید)

قلمرو ادبی

 سومین بخش، تست‌های مربوط به  دانش‌های ادبی است؛ یعنی آرایه‌ها و تاریخ ادبیات. این بخش حدود ۴ تا ۶ تست است که ۱ یا  ۲ تست به تاریخ ادبیات اختصاص می‌یابد. (در نظام جدید تاریخ ادبیات چندان مورد توجه نبوده و مطالب مفصلی در کتابهای درسی ندارد.)

 برای مطالعه‌ی سریع این قسمت در دوران جمع‌ بندی فارسی کنکور نیز می‌توانید از کتاب "قلمرو ادبی" مشاوران استفاده کنید. زیرا هم درسنامه‌هایی درباره‌ی آرایه‌ها دارد و هم تست‌ها مناسب هرکدام از آرایه‌هاست. دوستانی که فارسی جامع مشاوران را دارند، درسنامه‌ی کوتاهی از تاریخ ادبیات و تست‌های آن را می‌توانند ببینند و خود را در این قسمت نیز محک بزنند.

حرف آخر

 مهمتر از هر چیزی شرکت در آزمون‌های جامع سنجش است. این آزمونها به شرطی که باعث شوند تحلیل درستی از وضعیت خود بدست بیاورید، بسیار به شما کمک می‌کنند و به شما نشان می‌دهند که کدام مبحث را بیشتر باید کار کنید.

️ مطالعه‌ی کتابهایی که مخصوص دوران جمع‌ بندی فارسی کنکور تالیف شده‌اند، مانند تیزشیم فارسی و کتابهای مبحثی مانند قلمروهای زبانی و ادبی مشاوران کمک شایانی به شما می‌کند.

برنامه صد روزه دقیق و جامع برای جمع بندی فارسی کنکور

در ادامه یک برنامه صد روزه دقیق برایتان آماده کردیم که از امروز تا کنکور چطور پیش بروید و بخوانید .
در این برنامه مبنای مطالعه ما کتاب جامع فارسی کنکور مشاوران (یا کتاب درسی) و کتاب تیزشیم فارسی بوده است که ویژه دوران جمع بندی تالیف شده ، پیشنهاد میکنیم حتما کتاب تیزشیم را تهیه کنید : لینک دانلود 

برنامه مرور سه پایه

برنامه جمع بندی نهایی

پی نوشت

برای آشنایی با کتاب هایی که در این مقاله به آنها اشاره شده از سایت مشاوران دیدن کنید.

مطلب پربازدید اتاق ادبیات فارسی

ابیات مشترک کنکور نظام جدید و قدیم

3 نظر

یکشنبه 28 اردیبهشت 1399

عالی بود

ﺳﻪشنبه 30 اردیبهشت 1399

Mmnonm alii bod

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399

خوشحالیم که مفید بوده براتون.

جمعه 2 خرداد 1399

سلام میشه لطفا واسه درسای تخصصیمونم برنامه ریزی بذارین؟مررررسی

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 6 خرداد 1399

سلام ما سایت تخصصی دروس عمومی هستیم :))

نظر شما چیست؟