جمعبندی ادبیات کنکور

جمعبندی ادبیات کنکور

پیشتر در مطلب جمع بندی فارسی کنکور در صد روز از لزوم جمعبندی قبل کنکور برایتان گفتیم و اشاره کردیم که این کار به اندازه تمام مطالعه این سال شما ارزش دارد . حتی اگر مطالعه نصفه نیمه ای هم داشته اید ، باید جمعبندی مطالب خوانده شده را انجام دهید .

لزوم جمعبندی ادبیات کنکور 

جمعبندی هم تمام مطالب را برایتان یادآوری می کند وهم باعث می شود مطالب نوعی سازمان یافتگی در ذهن پیدا کنند . در نتیجه شما در زمان پاسخ به سوالات می دانید هر سوال مربوط به کدام بخش است و می توانید سریع تر و مسلط تر به تست ها پاسخ دهید و دچار آشفتگی ذهنی نمی شوید .

چه مطالبی را در جمعبندی ادبیات کنکور مرور کنیم ؟

1.معنی لغت

2.غلط املایی

3.زبان فارسی

4.تاریخ ادبیات

5.ارایه ادبی

6.قرابت معنایی

بیشترین تعداد سوال در فارسی کنکور مربوط به قرابت معنایی است پس در جمعبندی ادبیات کنکور، این مبحث بسیار مهم است .

هر مبحث را چگونه جمعبندی کنیم ؟

1. برای جمعبندی لغات ، راهی جز خواندن لغات آخر کتاب ندارید . البته در این جمعبندی کار برای کسانی که لغات را قبلا خواندند و کلمات سخت تر را هایلایت کردند، راحت تر است .

2. جمعبندی املا کاری زمان بر است . زیرا شما باید کل دروس را خوانده باشید و کلمات مهم را دراورده باشید . همچنین این را بدانید که که تست های غلط املایی بسیار ریسک آور است. پس اگر می خواهید این مبحث را در کنکور بزنید ، خواندن این مبحث را در زمانی بگذارید که بقیه مباحث این درس را خوانده باشید.

با تمام زمانبری آن ، پیشنهاد میکنم که این مبحث را حذف نکنید. یهو دیدید تو کنکور سوال بسیار ساده ای ازش اومد و حیف همه اش رو حذف کنید .

3. زبان فارسی خیلی نکات داره ، پس برای جمعبندی برید سراغ تست هایی غلط یا نزده اتون و  تحلیل این سوالات رو بخونید . همچنین توی کتاب و کتاب کار هم نکات نوشته شده که مطالعه شون بدردتون میخوره . اما به نظرم نکاتی که از تست ها در اوردین خیلی براتون مفیده .

4. تاریخ ادبیات مبحث حفظی ست که اصلا مورد علاقه شما نیست ....اما خب این مبحث رو هم مثل غلط املایی ها اگه وقت کردید بخونید و اگه وقت نداشتید قابل حذفه .

5. آرایه ادبی مبحثیه که به نظرم فقط باید تست بزنید . حتی در دوران جمعبندی ادبیات کنکور هم زیاد تست بزنید و تحلیل کنید . یادتون باشه تخلیل تست ها فقط نباید مختص به یه گزینه باشه . یعنی شما اگه یک تست رو غلط میزنید برید تمام گزینه ها رو تحلیل کنید و بفهمید چه چیزی باعث شده توی تله سوال بیفتید . پس در مبحث آرایه نکات تست های قبلی رو بخونید و تست جدید هم بزنید .

6.مهم ترین بخش سوالات فارسی کنکور ، قرابت است که باید بسیار زیاد تست بزنید تا بتوانید از پس این تست ها بر بیایید . ممکن است در کنکور با سوال قرابتی مواجه شوید که در نگاه اول به نظرتان ساده می آید اما منظور طراح با چیزی که شما انتظار دارید ممکن است متفاوت باشد ... تنها راه حل این است که تست زیاد بزنید تا متوجه شوید در هر سوال خط فکری طراح چیست . پیشنهاد میکنم مطلب ابیات مشترک کنکور نظام جدید و قدیم را بخوانید.

همچنین زیاد تست زدن باعث می شود در کنکور بیت های زیادی را ببینید که قبلا تست هایشان را زده اید .

و در آخر ...

حتی اگر ادبیات کنکور شما در حد خوبی است ، باز هم تست رو رها نکنید . چون ادبیات درسی ست که نکاتش در تست ها معلوم می شود و  همچنین سوالاتش بسیار تنوع دارد  هر چه بیشتر تست بزنید  نکات بیشتری را متوجه می شوید و دیگر در آزمون ها و کنکور در تله نمی افتید 

نکات مربوط به تست

- برای جمعبندی ادبیات کنکور هم مثل همیشه میگم: تحلیل تست از خود تست زدن مهم تره .

-سوالات کنکور سال های قبل رو حتمــــــــا بزنید در دوران جمعبندی ادبیات کنکور خیلی به دردتون میخوره .

-درست است که تست زدن خیلی مهمه، اما سعی کنید نزدیک کنکور (حدود یکی دو هفته مونده به کنکور) دیگه تست جدید نزنید و فقط تست های غلط و نزده قبلی رو دوباره بزنید و تحلیل کنید . 

ادامه ی ویدئوها در لینک زیر : 

ویدئوی آموزشی ادبیات کنکور

0 نظر

نظر شما چیست؟