روش حل تست درک مطلب عربی

روش حل تست درک مطلب عربی

دانش آموزان زیادی از ما میپرسند ، تکنیک و ترفند پاسخ دهی به سوالات درک مطلب عربی چیست ؟ تکنیک هایی که برای درک مطلب درس زبان انگلیسی یاد گرفته ایم ، در عربی هم به کار می آید ؟ پاسخ این پرسش را از زبان بهروز حیدر بکی ، مولف کتاب تیزشیم عربی کنکور بشنوید .

درک مطلب های عربی تکنیکی هستند یا نه؟

در مورد درک مطلب عربی شما هم باید واژه بلد باشید هم قواعد و مفهوم متن را درک کنید . درک مطلب های عربی با زبان انگلیسی بسیار متفاوت است و تکنیک هایی که در درس زبان برای درک مطلب یاد میدهند (مثل خواندن سوال قبل از خواندن متن و .. ) در مورد عربی جواب نمیدهد . در عربی ما با سوالات استنباطی مواجه هستیم که لازم است کل متن را خوانده و درک کرده باشید حتی عنوان دقیق برخی سوالات این است  : نستنتج من النص ... (یعنی از متن نتیجه میگیریم که ....) قطعا چنین سوالی را تنها با خواندن متن و درک مفهومش میتوان پاسخ داد . پس تنها راه مواجهه با سوالات متنی در عربی آن است که با تمرین و تکرار مهارت زبانی خود را افزایش دهید تا بتوانید سریع اما با دقت متن را بخوانید و متوجه شوید (حدود 80 درصد متن را متوجه شوید هم خوب است) تا بتوانید به 3 سوال آن متن جواب دهید .

راه حل چیست؟

کسانی که میخواهند در عربی به درصد بالا برسند لازم است که سوالات متن را پاسخ بدهند (مطلب صفر تا صد عربی کنکور را هم بخوانید). برای این کار هم به تمرین خیلی زیادی نیاز است ، میتوان گفت حداقل 50، 60 متن را باید بخوانید و تحلیل کنید تا راه بیفتید و قلق های متن خوانی دستتان بیاید و بفهمید طراحان سوال از چه شگردها و نکاتی در نگارش و طراحی سوالات و انتخاب گزینه صحیح استفاده میکنند.

این کار در ابتدا دشوار به نظر میرسد ولی اگر دنبال درصد خوب هستید نمیشود و نباید از سوالات متن بگذرید . درست است که پروسه یادگیری و کسب مهارت در این زمینه خیلی زمان بر است اما خبر خوب این که با تمرین و متن خوانی قطعا به مهارتی که مد نظر است میرسید و کم کم میبینید که با دیدن متن سوال برایتان روشن میشود طراح به دنبال چه نکته ای بوده و همان را در پاسخ ها جستجو میکنید .

مطلب جمعبندی عربی کنکور نظام جدید را هم بخوانید

نابرده رنج ، گنج ...

در نظر داشته باشید که اگر به دنبال رتبه خوب هستید حتی باید به فکر تک تست ها هم باشید و برای آنها برنامه داشته باشید چون همین موارد است که تعیین میکند چه کسی به رتبه بهتری میرسد . ودر رقابت تنگاتنگ نفرات برتر حتی یک تست میتواند سرنوشت کنکوری شما را تغییر دهد . پس رسیدن به پاسخ درست برای 3 یا 4 تست متن،  ارزش زمان گذاشتن و تمرین و ممارست را دارد.

توصیه‌ی ویژه برای کنکور 1400

اگر کنکوری 1400 هستید حداقل هفته ای یک یا دو متن کنکوری را بخوانید و تحلیل کنید ، به شما قول میدهم بعد از خواندن 12 متن تغییر محسوسی در مهارت تان حس میکنید.

یک نکته

یک نکته را هم یادآور میشوم ؛ گاهی بعضی سوالات متن سلیقه ای و بسته به استنباط طراح سوال است که برای آنها کاری نمیتوان کرد اما بقیه سوالات را با تمرین میتوان پاسخ داد.

حرف آخر

در پایان دوباره تکرار میکنم برای پاسخ به سوالات درک متن عربی دنبال ترفند و تکنیک نباشید ، این سوالات کاملا فهمیدنی هستند . پس بخوانید تا یاد بگیرید.

ویدئوی آموزشی عربی کنکور

سوالات خودتان در مورد عربی کنکور را زیر همین مطلب بنویسید تا مشاوران ما در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

2 نظر

ﺳﻪشنبه 10 تیر 1399

متن های تالیفی یا کنکوری؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 10 تیر 1399

اولویت با متن های کنکوری به خصوص متن های 2 ،  3 سال اخیر هست ولی میتونید در کنارش از متن های تالیفی هم استفاده کنید به شرطی که از مولف و ناشر معتبر و حرفه ای باشه.

ﺳﻪشنبه 10 تیر 1399

وقت گیر هستن نمیصرفه

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 10 تیر 1399

نباید صورت مسئله رو پاک کرد میتونید با تمرین سرعتتون رو افزایش بدین.

نظر شما چیست؟