چطور لغات عربی را بخوانیم؟

چطور لغات عربی را بخوانیم؟

شیوه خواندن واژگان عربی و پاسخگویی به تست های آن

بسیاری از دانش آموزان در مورد نحوه مطالعه واژگان عربی سوال میپرسند و گلایه دارند چطور این همه لغت سخت را حفظ کنیم؟ مثل همیشه میگوییم حفظ کردن راه درستی نیست!

راه درست مطالعه واژگان را از بهروز حیدربکی مولف کتاب تیزشیم عربی کنکور پرسیدیم:

از سال 98 در کنکور تست واژه داشتیم و مترادف و متضاد جای خالی جمع مکسر و ... که همه در حوزه واژگان است و تست های آن معمولا سخت نیست و میتوان از مثال های کتاب برای یادگیری آن استفاده کرد.

اما سوال اینجاست که چطور واژه بخوانیم ؟

این مبحث بسیار مهم است . ابتدا بگذارید شیوه اشتباه را بررسی کنیم : واژه نامه ای که داریم (کتاب کمک درسی یا واژه نامه شخصی که خودمان نوشتیم) را بر میداریم دست مان را روی معنی واژه ها میگذاریم ، واژه عربی را میخوانیم و معنی فارسی آن را از حفظ میگوییم  و چند بار تکرار میکنیم! این شیوه بسیااار آسیب‌زاست و به اصطلاح طوطی‌وار است ؛ اول اینکه کلمات در جمله معنی میابند و ممکنه است یک واژه در جمله معنایی داشته باشد که در هیچ فرهنگ لغتی ثبت نشده است. نباید واژه را به قصد حفظ کردن خواند وقتی میخواهید واژه بخوانید : از کتاب درسی / کتاب کمک آموزشی جامع / کتاب های واژگان و ... باید اول به واژه ها نگاه کنیم تا چششمان به دیدن واژه ها عادت کند و از حافظه تصویری مان استفاده شود ، همین که چشم مان به واژه بخورد ، خواندن شان را یاد بگیریم و به صورت واژه عادت کنیم بدون هدف حفظ کردن (به قول قدیمی ها روزنامه وار بخوانید ،معمولا به سایت یا مجله که نگاه میکنید بیشتر تیتر ها را می‌خوانید و نکات اصلی ، در واقع بعد از مطالعه میدانید به طور کلی در آن سایت یا روزنامه چه نوشته شده است)  در مطالعه لغات هم اول باید همین طور بخوانید و سریع . بار دوم که برمیگردید می‌بینید بخشی از واژه ها یادتان هست و برخی نه بعد به سراغ جملات و تست واژگان برویم و ببینیم آنجا چقدر واژه ها را بلدیم . با استمرار این روند کم کم میبینید که واژه ها را بلدین بدون اینکه به قصد حفظ کردن بخوانید.

بهترین منبع برای عربی عمومی کنکور چیست

چه زمان لغت بخوانیم؟

تجربه من از درس خواندن خودم و شاگردهای خوب این بوده ، سعی کنید یک ربع قبل از خواب و یک ربع بعد از خواب لغت بخوانید . این یک توصیه علمی است که حتی در آموزش پرندگان سخنگو هم به کار برده میشود چون قبل از خواب ذهن آماده یادگیری است و مطالب در ذهن بهتر دسته بندی میشود.

میتوانید در این برنامه یک روز لغات عربی را بخوانید یک روز انگلیسی و ...

این عادت نه تنها برای یادگیری لغات و درس ها به شما کمک میکند بلکه باعث میشود عادت غلط چک کردن گوشی قبل خواب و بالافاصله بعد از بیداری هم ترک شود که کمک بزرگی در بهبود سبک زندگی همه افراد است و به همه توصیه میشود.

ویدئوی آموزشی عربی کنکور

2 نظر

چهارشنبه 22 مرداد 1399

یک ربع بعد از خواب , که خوابیم :)))) باید اصلاحش کنید و بنویسید : یک ربع بعد از بیدار شدن ^_^ممنون از استاد حیدربکی و سایت خوبتونالان هدفمند تر لغت عربی رو میخونم

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 22 مرداد 1399

:))))))))))))))) خیلی نکته جالبی بود ، ممنون از شما که با دقت میخونید .

ﺳﻪشنبه 20 آبان 1399

سلام. خسته نباشید. برای لغات زبان انگلیسی هم شیوه خوندن به همین سبکه یا خیر؟!

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 25 آبان 1399

سلام به نظرم برای زبان انگلیسی هم این روش موثر است .

" آقای حیدربکی "

نظر شما چیست؟