شروع فارسی برای کنکور 1400

شروع فارسی برای کنکور 1400

برای شروع مطالعه کنکوری در هر درس ، باید ابتدا سطح خود را معلوم کنید که همین کار چند بخش دارد . اول باید معلوم کنید که سطح کلی شما در هر درس عالی ،خوب ، متوسط و یا کمتر است . سپس باید کمی جزئی تر نگاه کنید . یعنی بدانید در هر درس ، در مباحثی ضعف و قوت دارید . مثلا بیایید درس فارسی را بررسی کنیم . یک دانش آموز در این درس سطح متوسطی دارد . و با نگاه جزئی تر ، او می فهمد که در مبحث قرابت ضعف دارد و درصد کمی میزند اما روی سوالات دستور تسلط دارد و این مبحث نقطه قوت اوست .

فارسی را موضوعی بخوانیم یا درس به درس ؟

چرا باید سطح خود را مشخص کنیم ؟

با این کار شما می دانید چند چند هستید و با توجه به سطح فعلی خود برنامه میریزید و چشم اندازی برای خود رسم می کنید . شما برای اینکه بدانید پیشرفت کرده اید یا نه باید سطح اولیه خود را داشته باشید .

چگونه سطح خود را معلوم کنیم ؟

این کار را می توانید از طریق ازمون های موجود انجام دهید و هم می توانید خودتان از خودتان ازمون بگیرید .

خب مطالب بالا را می توانید برای هر درسی انجام دهید . حالا برویم سراغ درس فارسی ...

مباحثی که برای کنکور باید بخوانید :

1.معنی لغت

2.غلط املایی

3.زبان فارسی

4.تاریخ ادبیات

5.ارایه ادبی

6.قرابت معنایی

شما برای شروع فارسی ، باید روش مطالعه هر کدام از این مباحث را یاد بگیرید . مثلا برای معنی لغت ، شما باید به طور مداوم آن ها را مرور کنید چون به راحتی فراموش می شوند .

تست‌زنی فارسی در منزل و آزمون

چکونه درس فارسی را برای کنکور شروع کنیم ؟

همانطور که می دانید شما باید هر سه پایه را برای کنکور بخوانید. پس برای شروع در تابستان ، بهتر است از درس اول پایه دهم شروع کنید. همانطور که در تصویر می بیند ، شما باید هر بیت و متنی را در سه قلمرو ادبی ، زبانی و فکری بررسی کنید. یعنی باید مفهوم کلی ، آرایه ها و همچنین معنی واژه ها و دستور زبان ها را بررسی کنید.

همانطور که می بینید پیشنهاد من مطالعه قلمرو محور است . با این مطاالعه شما تمام نکات لازم برای تست زدن را خواهید فهمید.

شما باید همینطور درس ها را جلو بروید و علاوه بر مطالعه تست هم بزنید و از دانسته هایتان در تست استفاده کنید تا در ذهنتان تثبیت شود.

*سوالات درس فارسی را دست کم نگیرید. در کنکور ، دست طراح باز است تا هر بیتی را که می خواهد انتخاب کند و مسلما فقط به ابیات کتاب اتکا نمی کند . پس بهتر است شما نیز فراتر از کتاب بروید و تست های متنوع بیشتری بزنید .

ویدئوی آموزشی ادبیات کنکور

3 نظر

دوشنبه 3 شهریور 1399

سلام من ادبیاتو موضوعی میخوام کار کنم بنظرتون اگه برای برنامه ریزی بگم که در طول یک هفته باید از مبحث دستور دو بخش از ارایه مثلا یک بخش و قرابت حداقل دو درس و کلمات....بنطرتون این روش خوبه و هر وقت که توی طول یکهفته تونستم اینارو کار کنم؟ممنون

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 5 شهریور 1399

سلام عزیزم من به شما پیشنهاد میکنم که شبی 30 دقیقه قرابت کار کنین و خود ادبیات رو بصورت قلمرویی بخونین همون سه قلمرو زبانی ادبی و فکری

پنجشنبه 20 شهریور 1399

سلام من دوازدهمم هر روز باید دهم یازدهم تو برنامه باشه ؟

پاسخ انسانی ها

جمعه 21 شهریور 1399

سلام خدمت شما.

با مشاورتان در این زمینه مشورت کنید.

اما در طول هفته (شنبه تا چهارشنبه) تمرکز بیشتری بر روی دوازدهم داشته باشید و در کنار نوبت های مطالعاتی دوازدهم کارهایی از پایه را انجام دهید. آخر هفته‌ها بیشتر بر روی پایه تمرکز کنید.

حتما با مشاورتان مشورت کنید. 

موفق باشید. 

شنبه 12 مهر 1399

سلام وقتتان به خیرمن کتاب های فارسی مبحثی نشر الگو رو دارم که به نظرم خوبه ولی خب به نظر شما من الان جامع فارسی مشاوران کار کنم ؟ یا فارسی ۱۲ مشاوران میخوام بگم که مثلا میشه فقط فارسی ۱۲ مشاوران رو در کنار نشر الگو بخونم؟؟ با تشکر🙏🙏

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 15 مهر 1399

سلام دوست عزیز. 

با کتاب‌هایی که خریداری کرده اید برای کنکور پیش روید.

از انتشارات مشاوران آموزش، کتاب تیزشیم فارسی را خریداری کنید و از آذر ماه بر روی تست های این کتاب تمرکز کنید.

از اینجا کتاب تیزشیم فارسی را کنید. 

نظر شما چیست؟