روش مطالعه ادبیات فارسی یازدهم

روش مطالعه ادبیات فارسی یازدهم

یکی از مهمترین بخش های برنامه ریزی برای کنکور، آمادگی از سال های دهم و یازدهم می باشد؛ با توجه به اینکه ما در سال کنکور فقط ۹ ماه فرصت داریم تا هرسه پایه را به  صورت اصولی و درست مرور و جمعندی کنیم؛ دانش‌آموزانی که جمع بندی تشریحی و تستی خوبی را در کنار هم دیگر نداشته اند به سختی میتوانند در سال کنکور جمع بندی مناسبی از هر سه پایه داشته باشند.

بنابراین از همین حالا که یازدهمی هستید دروس پایه را جدی بگیرید!

 باید در سال یازدهم بعد از اتمام یادگیری کامل کتاب  های درسی به سراغ نکات تستی برویم تا متوجه نقاط ضعف و قوت خود شویم و در این صورت می توان بر روی  این نقاط ضعف بیشتر تمرکز کنیم.

 ادبیات فارسی یکی از دروس زبانی است و نیازمند شناختن اصول زبان‌شناسی است وقتی که می گوییم ادبیات فارسی یکی از دروس زبانی است و نیازمند شناختن اصول زبان‌شناسی است ؛

این به چه معناست؟

به این معناست که ادبیات فارسی که جزو دروس زبانی است شامل سه قلمرو می باشد و ما بدون  شناخت این سه قلمرو نمی توانیم به خوبی این درس را یاد بگیریم. برای مثال به تست زیر که برگرفته از کتاب تستیک انتشارات مشاوران  است، توجه کنید:

تحلیل تست:

برای اینکه بتوانید این تست را حل کنید باید بدانید که تعریف قید چیست؟ قید یک جمله، حالت و کیفیت فعل جمله را مشخص می کند . همچنین ما اگر قید جمله را حذف کنیم آسبیی به جمله نمی رسد و ان بی معنا نمیشود و این را به یاد داشته باشید که کلمه ای که قید است نمی تواند دو نقش داشته باشد.در این تست کلماتی که چنین ویژگی دارند : خروشان و ژرف و بی پهنا و کف آلود است . این کلمات هرکدام حالت ((پیش رفتن رود سند ))را بیان می کنند و قید هستند . در این بیت ((شب)) مضاف الیه و ((پیش))جز فعل است و نباید ان ها را قید به حساب اورد((  پیش رفتن فعل مرکب می سازد.)) 

در این تست موضوع قید مورد بررسی قرارگرفته که ما با توجه به این تست  متوجه سطح دشواری این مبحث و ضعف خودمان می شویم و می توانیم با زدن تست های بیشتر و خواندن پاسخنامه تشریحی این کتاب به مرور مشکلمان و نقطه ضعفمان را حل کنیم .

دراین صورت می توانیم با هرگونه سوال مشابه درباره قید در کنکور مواجه شویم و پاسخ دهیم.

بنابراین از همین الان باید به تعدادی قابل توجه در درس ادبیات فارسی تست بزنید تا دیدِ کنکوری پیداکنید.

جلوتر خواهیم گفت از کجا تست بزنیم؟

خب شما می‌پرسید؛ تکلیف تمرین / آزمون‌های تشریحی چی میشه؟

  نگران نباشید که در صورت تست زدن از مطالب تشریحی عقب بمانید زیرا که با پیشروی کتابی که مشاوران آموزش تألیف کرده‌است،علاوه بر زدن تست و درک بیشتر و آماده شدن برای کنکورمی توانید به سوالات آزمون های تشریحی نیز پاسخ دهید.

پس با مجموعه کتاب‌های پایۀ یازدهم مشاوران برای پایۀ یازدهم، هم از پسِ امتحانات تشریحی بر میایم و هم برای کنکور آماده می‌شیم.

 یکی دیگر از فواید تست زدن  این است که موجب می‌شود با ابیات مختلف آشنا شوید و سطح ادبی خود را بالا ببرید و در سؤالاتی مثل  قرابت معنایی که در کنکور فراتر از کتاب طراحی می‌شود مهارت کسب کنید و به خوبی در کنکور از پس آن بر بیایید و با مرور زمان متوجه ابیات پرتکرار در تست ها و کنکور می شوید .

نکته دیگر اینکه شما با زدن تست های املایی متوجه کلمات مهم املایی در کتاب می‌شوید که به راحتی از آن گذشته اید؛ در واقع شما مهارت زیر ذره‌بین قرار دادن واژگان کتاب درسی را پیدا می‌کنید. 

از اهداف مهم تألیف کتاب‌های فارسی نظام جدید، آموزش مهارت‌ها است؛ شما دانش‌آموزان بعد از خواندن متنی باید آن را از دید سه قلمرو بررسی کنید.

 منظور از بررسی قلمرویی متون ادبیات فارسی ، سه قلمرو موجود در سه کتاب فارسی است که شامل :قلمرو زبانی، قلمرو ادبی و قلمرو فکری است 

منظور از قلمرو زبانی مواردی مثل املا و معانی واژگان است.

قلمرو ادبی شامل آرایه های ادبی مثل استعاره و... است.

 مقصود از قلمرو فکری همان فکر، نحوه اندیشه نویسنده و قرابت معنایی است.

برای بررسی و تحلیل متن‌های ادبیات فارسی، از کدام قلمرو شروع کنیم؟ 

برای مطالعه قلمروهای مختلف مهم است که اول کدام را بخوانید و با چه ترتیبی پیش بروید ابتدا لازم است که قلمرو فکری را به خوبی بشناسید و زمانی که شما اندیشه نویسنده و یا شاعر را درک کردید به راحتی می توانید به اطلاعات دیگر از قبیل معانی واژگان و آرایه دسترسی پیدا کنید  و در مرحله بعد سراغ قلمرو زبانی یعنی واژگان و معانی آن و قلمرو ادبی بروید. زمانی که شما با این روش مطالعه کنید می توانید همه‌ی نکات را بررسی کنید و نکته ای فراموش نشود و باعث نگاه جزیی تر و دقیق تر به ابیات می شود.

 زمانی که ما با این سه قلمرو آشنایی داشته باشیم میتوانیم سرعت و دقت خود را در خواندن و یادگیری بالا ببریم به همین دلیل از همین شروع سال تحصیلی سعی کنید که با هر بیتی که  مواجه می شوید  ازلحاظ  هر سه قلمرو آن را بررسی کنید؛ برای مثال بیت زیر که  نمونه ای از بیت های کتاب درسی است و توسط مؤلف کتاب تستیک مشاوران تحلیل شده:

فارسی کنکور شیرین است به یقین ...

به منظور مشاهدۀ بخش‌های متنوع کتاب تستیک فارسی یازدهم کلیک کنید.

enlightenedبا تست زدن با خودمان مواجه می‌شویم که در کدام قسمت‌ها قوت / ضعف داریم؟ 

enlightenedدر ادبیات فارسی نیازمند قلمرویی دیدن و از منظر قلمروها خواندن هستیم.

 

به خاطر داشته باشید مشاوران آموزش ناشر تخصصی دروس عمومی است. 

 

0 نظر

نظر شما چیست؟