چگونه دین‌وزندگی دهم را بخوانیم؟

چگونه دین‌وزندگی دهم را بخوانیم؟

به نام خدا

چگونه می توان دینی را منحصر به فرد مطالعه کرد؟

همه افراد از همان سال های ابتدایی تحصیل با درس دینی در قالب عناوین مختلف آشنا می شوند اما در این بین لازم است که برای موفقیت در درس دینی طی سال های منتهی به کنکور سراسری با این درس بسیار متفاوت تر از گذشته برخورد شود.

در اینجا برخی از نکاتی بیان می شوند که دانستن شان در مطالعه حرفه ای این درس مفید هستند:

enlightenedنکته اول: دینی نباید درسی حفظی دانسته شود! 

شاید اینطور جا افتاده باشد که دینی از دروس حفظی است بنابراین اگر بتوان مطالب را به خوبی حفظ کرد ،می توان در این کارزار رقابت برنده شد!دینی در بین دروس متنی جای می گیرد که برای آموختنش نیاز به تحلیل و درک مفاهیم هست و در این راه حفظ طوطی وار مطالب مفید واقع نمی شود!

کشف پیام‌های ارتباطی، درک روابط علت و معلولی نشان از این دارد که نه تنها درس دین و زندگی، بلکه هیچ درسی حفظی نیست. 

enlightenedنکته دوم: نباید هیچ بخشی از کتاب نادیده گرفته شود!

غالبا از دانش آموزان می شنویم که می گویند این قسمت از کتاب مهم نیست و محال است تستی در کنکور از این بخش بیاید!در سال های متمادی در آزمون های سراسری ثابت شده است که گاهی محال ترین چیز ها ممکن می شوند.

enlightenedنکته سوم:به پیوسته خوانی اهمیت داده شود!

خوب پیوسته خوانی یعنی چه؟

یعنی جای جای کتاب به هم دیگر ربط داده شوند و این آگاهی وجود داشته باشد که روند مطالعه یک درس در جریان است که در آن طبق یک نظم ذهنی از یک سری از موضوعات مهم صحبت شده است،بنابراین قسمت های مختلف کتاب با یکدیگر مرتبط هستند و طراح سوال به راحتی می تواند این گونه ذهن فرد را که عادت کرده است فقط مطالب را حفظ کند، فریب دهد!

اگر بتوان یک پیوسته خوان واقعی بود با گذشت زمان این عادت به وجود می آید تا مطالب چند پایه مختلف را به هم ربط داده شود تا در کنکور دست طراح به راحتی خوانده شود!

enlightenedنکته چهارمفقط به کتاب اکتفا نشود!

در برخی موارد به دلیل اشتیاق نویسنده کتاب برای بیان تمامی نکاتِ مهم بخش هایی در کتاب دیده می شوند که به اندازه کافی بسط داده نشده اند. اگر روی این مطالب تمرکز نشود طبیعتا نمی توان به موفقیت در این درس رسیدبه این آیه از کتاب دینی پایه دهم توجه کنید:

ترجمه: (ای رسول ما) آنچه را که از کتاب (آسمانی قرآن) بر تو وحی شد (بر خلق) تلاوت کن و نماز را (که بزرگ عبادت خداست) به جای آر، که همانا نماز است که (اهل نماز را) از هر کار زشت و منکر باز می‌دارد و همانا ذکر خدا بزرگتر (و برتر از حدّ اندیشه خلق) است، و خدا به هر چه (برای خشنودی او و به یاد او) کنید آگاه است.

این آیه در بین یکی از مهم ترین آیات دینی پایه دهم جا می گیرد.

اما صرفا حفظ کردن آیه و معنی آن کافی است؟

آیا اگر فقط کتاب مطالعه شود می توان بر این آیه و نکاتش به طور کامل مسلط شد؟

به نمونه توضیح این آیه که برگرفته از کتاب تستیک دینی دهم مشاوران آموزش است توجه کنید:

منحصر به فرد خواندن دینی یعنی تنها به مطالب کتاب اکتفا نشود و همواره سعی مان بر این باشد که از کتاب فراتر برویم.

منحصر به فرد خواندن دینی یعنی اگر تعداد زیادی به راهی می روند که درست نیست ما سعی کنیم در این میان راه درست را انتخاب کنیم!

منحصر به فرد خواندن دینی یعنی هیچ مطلبی نادیده گرفته نشود.

yesسر و کار داشتن با نمونه سوالات مختلف با اشکال متفاوت به شما کمک می کند تا نکاتی را که نادیده گرفته اید با دقت بیشتری مطالعه کنید و بر مطالب مرور بیشتری داشته باشید.

کتاب تستیک دین‌وزندگی پایۀ دهم شامل بخش‌های مختلفی است تا یاد بگیرید از همین الان دروس عمومی را باید جدی بگیرید و از پایۀ دهم با برچسب حفظی زدن به این درس به خودتان ظلم نکنید.

برای مشاهدۀ بخشی از این کتاب کلیک کنید. 

پس برای مطالعه با کیفیت دینی باید قدم به قدم پیش رفت:

1-ابتدا باید بر متن کتاب کاملا مسلط شد.

2-باید تمام بخش های کتاب برایمان مهم به حساب بیاید.

3-آیات و پیام آن ها با دقت مطالعه شود.

4-فراتر از کتاب قدم گذاشته شود تا مطالب عمیق تر و مفهومی ترآموخته شوند.

در اینجا نمونه ای از تست دینی کنکور سراسری تجربی 1399 را مشاهده می کنید(تست 51) که در آن قوه تحلیل دانش آموز به کار گرفته می شود:

اکنون قصد داریم با روش رد گزینه به پاسخ صحیح این تست کنکور در حداقل زمان ممکن دست یابیم.

همانطور که در صورتِ سوال مشاهده می کنید واژه برخلافِ می تواند تا حد زیادی پاسخ تست را برای ما روشن کند.از سوال متوجه شدیم در اینجا باید به دنبال گزینه ای باشیم که اشاره به توانایی دارد که در انسان ها وجود دارد اما در حیوانات دیده نمی شود.

گزینه 1 به طور کامل رد می شود! زیرا اگر روحیه بی نهایت طلب انسان سیراب شود موجبات توقف و انحطاط فرد به راحتی فراهم می آید و این برخلاف هدف آفرینش است.

گزینه 2 نیز با اندکی تامل رد می شود! مفهوم این جمله کاملا درست است و همین ممکن است دانش آموز را به اشتباه بیندازد!

اما قرار نیست هر جمله‌ای که به لحاظ مفهومی درست است، مورد هدف طراح سؤال باشد!

در اینجا نتیجه استعداد های مادی و معنوی مدنظر طراح است.اما این جواب به سوال کاملا بی ربط است پس رد می شود.

گزینه 4 نیز رد می شود!  انتخاب اهداف پایان ناپذیر مطلوب است! اما توفف در سرحدی از رشد و کمال همان چیزی است که همواره مورد نهی قرار گرفته است!

گزینه 3 گزینه صحیح است.

دانش آموز باید هر گزینه را با دقت تا انتها مطالعه کند سپس جواب نهایی را ثبت کند!در غیر این صورت امکان خطا در تست بسیار افزایش می یابد.

طبیعتا بدون تسلط بر کتاب و مطالعه مفهومی پاسخ دادن به چنین تست هایی بسیار سخت می شود.

0 نظر

نظر شما چیست؟