روش مطالعه زبان انگلیسی

روش مطالعه زبان انگلیسی

"به نام خدا"

smileyزبان انگلیسی،از جمله دروسی است که هرسه سال دبیرستان همراه شماست و هرسال باید آن را با موفقیت پشت سر بگذارید؛علاوه بر آن در کنکور نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و برای اینکه در کنکور به موفقیت دست یابید، باید از همان ابتدا پایه خود را در این درس قوی سازید و به اصطلاح خشت اول را صحیح پایه گذاری کنید تا ساختمان دانش و اطلاعاتتان قوی و استوار بنا شود.smiley

no معمولا اغلب دانش آموان از همان ابتدای سال دهم از این درس می ترسند و تصور می کنند که اگر از قبل، یادگیری زبان را به صورت مستقل شروع نکرده باشند نمیتوانند جایگاه مطلوبی در این درس کسب کنند.indecision

 

 حتی در کنکور نیز به دلیل ترس از انتخاب گزینه اشتباه و درصد منفی گرفتن آن را تماما رها می کنند و به درصد صفر قانع می شوند؛ درحالیکه زبان نیز مانند سایر دروس با روش مطالعه صحیح و پیوسته و دقت و تمرکز بالا نتیجه مطلوب و دلخواه ارائه میدهد. پس اگر شما دانش آموزان از همان ابتدای سال دهم این ترس را کنار گذاشته و با درس زبان انس بگیرید و مطالعه صحیح و پیوسته داشته باشید، قطعا میتوانید در هر سه سال  به موفقیت دست یابید.

درس زبان شامل موارد زیر می باشد:

Words

Grammar

Reading

Listening

 در هریک از این موارد با تمرین و مرور می توانید یادگیری خود را ارتقا دهید.

 

words

enlightenedبرای یادگیری بهتر لغات میتوانید یک دفترچه یادداشت تهیه کنید و هرروز ده کلمه در آن یادداشت کنید و هرروز در زمان های مختلف املا و معنی آن ها را مرور کنید. برای اینکه کلمات شبیه به هم را با یکدیگر اشتباه نگیرید، میتوانید هریک از آنها را در جملات به کار گیرید.
برای مثال:

We need to make plans for the future.

I prefer to travel by plane in shorter time.

He plants great trees in this park.

The earth is the fifth largest planet of the solar system.

yesعلاوه بر استفاده از جمله می توانید کدگذاری های ساده اما مختص خودتان را انجام دهید تا ماندگاری بالایی در ذهنتان داشته باشد. برای مثال: کلمات battle به معنای جنگ و better به معنای بهتر هردو شبیه به هم هستند ،می توان گفت battle و جنگ هردو با  " ِ "  شروع می شوند و better و بهتر هردو با "  َ " شروع میشوند.  اینگونه دسته بندی ها میتوانند در به خاطر سپردن و تفکیک کلمات به شما کمک کنند.

grammer

به هیچ عنوان نباید فرمولی را حفظ نمایید  surprise

بلکه باید هر مبحث را به شکل کاربردی یاد بگیرید و زمانی که هم توانستید آن را در جمله به طور صحیح به کار گیرید و هم و هم توانستید اشتباه گرامری را در یک جمله تشخیص داده و اصلاح کنید می توانید مطمئن باشید که آن بحث گرامر را به خوبی یاد گرفته اید.

reading

yesباید توجه داشت نیازی نیست معنی صد درصد کلمات را بدانید و اگر در بین کلمات لغت جدیدی مشاهده کردید نیازی نیست نگران شوید.

enlightenedروش صحیح این است که ابتدا متن را یک دور با دقت بخوانید و یک دید کلی راجع به موضوع بدست آورید، یک دید کلی راجع به موضوع بدست آورید. سپس سوالاتی که از شما پرسیده شده است را بخوانید و به آن هایی که میتوانید پاسخ دهید و دوباره به متن رجوع کنید و پاسخ سوالاتی که نمیدانستید را پیدا کنید. اگر لغتی در متن بود که معنی آن را نمیدانستید و برای پاسخ به سوالات متن به آن نیاز داشتید میتوانید کلمه را ریشه یابی کنید.

enlightenedاگر کلمه پیشوند یا پسوند داشت، آن را از ریشه کلمه جدا کنید و کلمه را به صورت مستقل معنی کنید. اغلب میتوانید معنی کلمه در جمله را با توجه به محتوای کلی آن حدس بزنید. برای مثال :

پیشوند anti به معنای مخالف و درمقابل است. مثل antisocial - antimissile

یا پسوند ation در معنای فرایند به کار میرود؛ درواقع آخر فعل می آید و آن را به اسم تبدیل میکند. مثل education – organization

enlightenedبه این متن از آزمون عمومی کنکور98 زبان توجه کنید:

 

سوال اول به این معناست که از متن چه برداشتی میشود؟

این سوال را با استفاده از روش رد گزینه و توجه به اصلی ترین نکته متن پاسخ میدهیم. گزینه1 در خط اول پاراگراف دوم رد شده است. گزینه 3و4 نیز در متن هیچ اشاره ای نشده اند.اما گزینه2 در تمام پاراگراف های دوم و سوم توضیح داده شده است؛ پس گزینه صحیح 3 می باشد.

سوال دوم میگوید کدام گزینه کاربرد پاراگراف دوم در رابطه با پاراگراف اول را بهتر توصیف میکند؟

گزینه1 یعنی پاراگراف2 توضیح میدهد چرا ادعایی که در پاراگراف1 آمده صحیح است. گزینه 2 میگوید: پاراگراف2 دلایلی می آورد تا درباره جایگاهی که پاراگراف1 گرفته سوال کند وگزینه3 میگوید: پاراگراف2 درباره تغییرات روابط دوستانه که در پاراگراف1 هست، بحث میکند. گزینه4 یعنی: پاراگراف2 یکی از دلایلی که در پاراگراف1 درباره اینکه چرا مردم امروزه دوستان بیشتری دارند اشاره شده، شرح میدهد.

گزینه 2  و 3 کاملا اشتباه هستند و گزینه چهار نیز بیش از یک دلیل آورده است، گزینه یک کاملا صحیح می باشد.

سوال سوم یعنی پاراگراف سه به صورت کلی درباره چه چیز بحث می کند؟

گزینه1 یعنی چرا دوست شدن دوست پیداکردن به صورت آنلاین سخت نیست

گزینه2 یعنی نظر مردم درباره قوانین دوستی در زندگیشان

گزینه3 یعنی چه چیزی دوست پیداکردن در دنیای واقعی را سخت تر میکند

گزینه4 یعنی دلیل اینکه چرا ضروری است روشی را که مردم به صورت آنلاین دوست پیدا میکنند تغییر دهیم.

به سادگی از خط اول پاراگراف سوم میتوان فهمید که گزینه 3 صحیح است.

سوال4 میگوید: کلمه this در پاراگراف سوم رجوع میکند به

* برای پاسخ به این سوال باید به جمله قبلی که this را توضیح میدهد توجه کنید.و باتوجه به جمله قبلی گزینه4 به معنی مردم با دیدگاه ای مختلف بایکدیگر دوست میشوند، صحیح است.توجه داشته باشید که گزینه سه بسیار نزدیک به گزینه چهار اما نادرست است و به معنی داشتن دیدگاه های مختلف به روابط دوستانه می باشد.

 

listening

enlightened می توانم بگویم تنها چیزی که میتواند به شما کمک کند تمرین و تکرار است.

yesیعنی اول: باید یک پیش زمینه داسته باشید و با تعداد معقولی از لغات آشنا باشید.

yes دوم :تا جایی که میتوانید باید به متون انگلیسی گوش کنید.

enlightenedروشی که میتواند برای شما موثر باشد: این است که یک متن را به چند قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را که گوش کردید، هرآنچه از آن متوجه شدید را بنویسید. سپس یک بار دیگر متن را به صورت کامل گوش کنید و در صورت نیاز کلمه ای را حذف، اضافه یا تغییر دهید و در آخر، متن نوشتاری آن را مشاهده کنید و با نوشته های خود مقایسه کنید.

هر تعداد صوت بیشتری گوش کنید با لفظ کلمات، بیشتر آشنا می شوید و در listening موفقیت بیشتری کسب میکنید.

درواقع لیسنینگ و لغت با یکدیگر رابطه متقابل دارند؛ هر تعداد کلمه بیشتری بلد باشید در لیسنیگ موفق تر خواهید بود و هرمیزان در لیسنینگ تمرین کنید با کلمات وسیع تری روبه روشده و دایره لغتتان گسترش می یابد.smiley

surpriseفراموش نکنید که شما باید در سوالات تشریحی قوی شوید و بتوانید به خوبی از پس حل سوالات تشریحی برآیید؛ یکی از راه هایی که میتواند به شما در تقویت این درس کمک کند این است که در کنار سوالات تشریحی، تست نیز حل کنید. تست هم به حل سوالات تشریحی شما کمک میکند و هم در آینده برای کنکور، شما را آماده می سازد و باعث پیشرفتتان میشود. برای مثال تست ها کمک میکنند که لغات در ذهن شما مرور شوند، درنتیجه آنها را از یاد نمیبرید.

به کلوز تست زیر که از کتاب تستیک زبان انگلیسی دهم از انتشارات مشاوران است دقت کنید: 

 

laughتست اول،دوم و چهارم به دانش لغوی اشاره دارند و با توجه به معنی افعال و کلمات باید گزینه صحیح را انتخاب نمایید.

laugh تست سوم نیز به نکته گرامری اسم های قابل شمارش و غیرقابل شمارش اشاره دارد؛works یک اسم قابل شمارش است. much وa little  برای اسم های غیر قابل شمارش می آیند پس رد می شوند. از بین any و a lot با توجه به معنی جمله گزینه دو یعنی a lot به معنای خیلی زیاد صحیح می باشد.

yesعلاوه بر این تست ها به شما کمک میکنند که چند نکته گرامری را با هم در یک تست مشاهده کنید و تمام جوانب و نکات قوائدی را درنظر بگیرید؛ برای مثال به این تست توجه کنید:

 

Yesterday, she______her hair and changed their color.

 was cutting                2) cut                3) cuts                4) would cut

blushدر این تست گزینه یک و چهار به دلیل شکل فعل دوم یعنی changed که گذشته ساده  (past simple)  است، رد می شوند. بین گزینه دو و سه باید به این نکته توجه کرد که علاوه بر اینکه ضمیر فعل she است، زمان فعل نیز بر گذشته دلالت دارد و شکل گذشته فعل cut همان cut می باشد ولی اگر گزینه سه را انتخاب کنید درواقع فعل را در زمان حال به کار برده اید که با کلمه yesterday تداخل دارد اما گزینه دو هم در زمان گذشته است و هم ضمیرش در شکل صحیح زمان گذشته به کار رفته است.

برای مشاهده و دانلود یخشی از  کتاب تستیک زبان  انگلیسی دهم کلیککنید. 

بیشتر بخوانید:

روش مطالعه زبان انگلیسی

چگونه زبان انگلیسی کنکور را صد بزنیم؟

 

 

 

 

0 نظر

نظر شما چیست؟