چگونه موقع درس خواندن تمرکز کنم

چگونه موقع درس خواندن تمرکز کنم

اگر تا آخر این مطلب توانستید به هیچ چیزی جز تک تک کلماتی که می خوانید تمرکز کنید ، پس می توانید با راهکارهایی که  برایتان بیان کردم تمرکز خود را افزایش دهید .wink

حجم درس ها یک طرف ، درگیری فکری نسبت به اینکه کنکور را چه کنیم ؟ کدام دانشگاه قبول می شویم ؟

و خیلی چیزهای دیگری که باعث می شوند به جای 1ساعت مطالعه مفید ، فقط 20 دقیقه از آن زمان  بهره ببرید.

شاید الان با خود بگویید رفتارهای اطرافیان مانع تمرکز شما می شوند!blush

 رفتارهایی مانند رفت و آمد ها ، تماس های تلفنی ، صدای آنها و مخصوصا که در این ایام کرونا در منزل درس می خوانید بیش تر درگیر شلوغی خانه می شوید..  من این قضیه را تکذیب نمی کنم ،چون مجموع اینها در کاهش تمرکز شما بی تاثیر نیست.اما چرا خودمان را گول بزنیم ؟! آنچه مانع اصلی تمرکز ما می شود خودمان هستیم .

این ما هستیم که به خود اجازه می دهیم به اطراف توجه کنیم ، اجازه می دهیم افکار مختلف در ذهن ما نفوذ کنند و می دانیم که اگر اراده کنیم می توانیم مانع شویم .

این سوالی است که باید از خود بپرسید:

' پس چرا اراده نمی کنیم و این مسئله را بر سر اتفاقات اطراف می اندازیم ؟

قطعا دانش آموز کنکوری ، دغدغه های زیادی دارد و نگران آینده خود است و بسیار به آن فکر می کند !

و به قدری برای آینده رویاپردازی می کند  ، نقشه می کشد فراموش می کند الان زمان مطالعه است و باید تمرکز کند !frown

من نمی گویم مانع رویاپردازی خود شوید ، زیرا قطعا آنچه به شما برای مطالعه و زمان گذاشتن برای این دروس انگیزه می دهد همان رویاهایی است که مدام به آنها فکر می کنید .angel

اما باید به افکار خود نظم دهید ، وگرنه به  نگرانی های زیادی مثل همین نبود تمرکز که مشکلات زیادی مثل هدر رفتن زمان را در پی دارد ،  بر  میخورید.

چه کنیم متوجه گذر زمان هنگام مطالعه نشویم ؟ یعنی آنقدر غرق درس شدیم که نمی دانیم چقدر زمان گذشته ...

  • از جمله راهکارهایی که می توان با آنها یک قدم به افزایش تمرکز نزدیک شد :
  • نوشتن افکار مزاحم بر کاغذ

  • 1)دغدغه های فکری خود را بر کاغذی نوشته و به آنها فکر کنید و نتیجه گیری کنید ، زمان بزارید تا آن مشکل رفع کنید و به آن خاتمه دهید. برای مثال با مادرتان بحث کردید و هنوز در حال فکر کردن به صحبت هایی که بین شما و مادرتان صورت گرفته است ، هستید.در نتتیجه در این شرایط ،زمان گذاشتن برای مطالعه بی فایده است ، پس اول نسبت به آن موضوع فکر کنید تا جایی که برایتان حل شود و دیگر دغدغه اش را نداشته باشید سپس به سراغ مطالعه بروید.

و یا اول تمام تمرکز خود را بر درس بزارید و با خود بگویید بعد از مطالعه به آن موضوع میرسم ، خود را موظف بدانید که الان زمان مطالعه است و نباید به چیزی جز محتوای درس فکر کنید.

حواستان باشد قرار نیست خیلیی به مسائل حاشیه ای فکر کنید ، زیرا شما به عنوان دانش آموز وظیفه ای جز تمرکز بر درس های خود ندارید پس به همان میزان که مطالعه دروس و رسیدن به موفقیت برایتان مهم است کم تر باید بر غیر هدف خود تمرکز کنید.

زمان مطالعه هر درس را به دیگری قرض ندهید !

2)ممکن است برایتان پیش آمده باشد هنگام مطالعه جامعه شناسی به فکر درس فلسفه خود باشید و با خود بگویید کی آن درس را تمام کنم ؟ بعد آن به سراغ کدام درس بروم ؟ غافل از اینکه الان زمان مطالعه جامعه شناسی است و شما فقط و فقط باید به موضوعاتی که در حال مطالعه هستید فکر کنید . حالا چه می شود کرد این چالش ذهنی پیش نیاید ؟

قبل از شروع مطالعه حتما حتما برنامه ریزی داشته باشید ، همین برنامه ریزی خیلی موارد را در بر می گیرد که باعث افزایش تمرکز می شود ( باعث نظم دادن به افکار خود می شویم ). هنگامی که یک برنامه مطالعاتی منظم داشته باشید تمام درس های خود را به خوبی پیش می برید چون می دانید در چه زمانی و در چه روزی زمان مطالعه کدام درس را دارید .

قبل از شروع کلاس درس نیز باید کاری انجام دهیم؟ !blush

3)قبل از شروع کلاس درسی ، درسی که قرار است تدریس شود را پیش خوانی کنید .وقتی از قبل نسبت به درس آن روز شناخت داشته باشید ، قطعا در حین تدریس معلم تمرکز بر گفته های معلم خود دارید.

هنگام تدریس معلم ، غیر از گوش دادن چه کنیم ؟

4)در هنگامی که به  تدریس معلم خود گوش می دهید یک دفترچه یادداشت در کنار خود داشته باشید و نکاتی که معلم به آنها اشاره می کند را یاد داشت کنید ، وقتی اینکار را سرهرکلاسی انجام دهید دیگه هیچ چیزی نمی تواند  مانع تمرکز شما بر  صحبت معلمتان شود.

"این نکته را فراموش نکنید ، شنیدن با گوش کردن فرق می کند و تنها تفاوت آن وجود تمرکز درگوش کردن و نبود آن در شنیدن است "  قرار نیست صحبت معلم را بشنوید و از آن عبور کنید .

رنگ آمیزی یا فقط نمایان کردن نکات مهم

5) استفاده از خودکارهای رنگی / هایلایت در افزایش تمرکز بی تاثیر نیست ، اما به اندازه . به شکلی نباشد که کل صفحه را هایلایت بکشید این اشتباه رایجی است که در بین شما دانش آموزان دیده می شود.

تلفن همراه جزئی از زندگی است یا نه تمام زندگی

6) از همه مهم تر که این روزها بیش تر از قبل همه درگیر آن هستید کارکردن با تلفن همراه است ، وقتی به سراغش می روید متوجه گذر زمان نمی شوید و مدام کنار دستتان است و بین درس خواندن آن را چک می کنید . قطعا باید بدانید که جز زمان استراحت بعد از مطالعه نباید وقتی برای چک کردن فضای مجازی قرار دهید و همینطور کل زمان استراحت شما نیز نباید صرف کار کردن با تلفن همراه شود .

آیا استراحت کردن نیز تمرکز می خواهد ؟

7)قطعا همینطور است ، اگر به هرکاری که در طول روز انجام می دهیددر همان زمانی که صرف می کنید برایش فکرنیز بزارید قطعا از آن کار لذت می برید از استراحت کردن و غذا خوردن تا ساعات مطالعه دروس .

وقتی بعد از مطالعه به سراغ استراحت می روید می توانید در یک فضای بسته و تنها مدت کوتاهی چشمان خود راببندید و سعی کنید برای فکر خود آرامش ایجاد کنید تا بعد از استراحت بتوانید به سراغ مطالعه درس بعدی بروید.

اتاق مطالعه به چه شکل باشد ؟

8) دیوارهای اتاق مطالعه را خالی کنید ،  از هر آنچه باعث به فکر فرو رفتن شما می شود از تابلو عکس گرفته تا هر عروسکی که توجه شما را جلب می کند .


 

جمله خاص خودتان

9)در آخر ، قبلا از شروع مطالعه یک جمله به خود بگویید ، جمله ای که خاص شما باشد فقط خودتان بدانید و خودتان ، جمله ای که باعث شود توجه شما نسبت به آن درس جلب شود برای مثال : " من فقط دانش آموزم ، و به هیچ چیز جز همین مسئله ریاضی به مدت 1ساعت فکر نمی کنم . "

حتما جملاتی که باعث افزایش تمرکز شما می شود را بگویید تا دیگر دوستان شما نیز با آنها آشنا شوند و برای آنها یک زمینه فکری ایجاد شود.

بی شک هنگام مطالعه باید آن را کنار بگذارید و بدانید که زمان مطالعه فقط و فقط برای همین است .

"اهدافی که در سر دارید ، بدون نظم و انضباط و پایداری به دست نخواهد آمد "

 

هدف گذاری برای کنکور 1400

چگونه موقع درس خواندن تمرکز کنم

سوالات و نظرات خود را حتما مطرح کنید. 

0 نظر

نظر شما چیست؟