انواع سوالات قرابت معنایی

انواع سوالات قرابت معنایی

اهمیت اشنایی با تیپ بندی قرابت معنایی

همان طور که  در مطالب قبلی تحت عنوان  قرابت معنایی بیان شد، یکی از مباحث مهم در ادبیات است . حال یکی از روش های موثر برای تست زنی اشنایی با انواع تیپ بندی سوالات قرابت معنایی است .

شاید برای افراد این سوال پیش بیاید که چرا آشنایی با با این مبحث دارای اهمیت است ؟

باید گفته شود زیرا :

  1. افراد درصورت دانستن انواع تپ بندی سوالات به دنبال یافتن راه حل اختصاصی و مناسب برای هر تیپ می روند .
  2. همچنین افراد می توانند متوجه نقاط ضعف و قوت خود شوند .
  3. همچنین دقت ان ها در تست زنی بالا می رود و کمتر دچار اشتباه می شوند . ( البته برای اینکه بیشتر متوجه این مطلب شوید ادامه ی این محتوا را بخوانید . )

انواع تیپ بندی سوالات قرابت معنایی

1.مفهوم متفاوت

در برخی از سوالات قرابت معنایی این سوال ذکر می شود که مفهوم کدام بیت با سایر ابیات تفاوت دارد و یا صورت سوال  مفهوم همه ی ابیات یکسان است به جز:

مثال : سوال 17 کنکور انسانی 99

اشتباه رایج : فرد زمانی که با این گونه سوالات مواجه می شود باید به صورت سوال بسیار دقت کند زیرا که بسیاری از دانش اموزان بدون توجه به کلمه ی "به جز" اشتباه علامت می زنند .surprise

به طور مثال : بسیاری از دانش اموزان به کلمه ی "به جز" توجه نمی کنند و زمانی که با گزینه ای هم مفهوم با بیتی که در صورت سوال قرار دارد مواجه می شوند به طرز اشتباهی آن گزینه را انتخاب می کنند . زیرا که دانش اموزان بیشتر با سوالات هم مفهوم در قرابت معنایی اشنا شده اند و گاهی اوقات بدون توجه به صورت سوال که ازآن ها مفهوم متفاوت را خواسته تست را اشتباه علامت می زنند ( در این جا اهمیت اشنایی با انواع تیپ های سوالی در قرابت معنایی نمایان می شود ).

(3 سوال در کنکور 99 انسانی / 5 سوال در کنکور99 ریاضی/ 2 سوال در کنکور 99 تجربی)

حال با توجه به کمبود زمان و شرایط آزمون فرد چگونه دچار چنین خطایی نشود؟

enlightenedراه حل : فرد باید صورت سوال را به صورت کامل بخواند همچنین در انتها اگر با کلمه ی " به جز" برخورد کرد بلافاصله به دور این کلمه خط بکشد تا آن را فراموش نکند .

فایده ی این روش : این کار باعث می شود خطایی را که اکثر دانش اموزان در هنگام تست زنی مرتکب ان می شوند را افراد کمتر انجام دهند و همچنین در شرایط ازمون که نیازمند دقت بالاتری است و خطای افراد بیشتر می شود. این روش باعث می شود میزان دقت دانش اموزان بالاتر برود و در تست زنی و ازمون ها موفق تر عمل کنند.

2) هم مفهوم : در این تیپ سوال که بسیار پرتکرار و مواجهه با آن  راحت است در صورت سوال یک بیت اورده می شود از فرد خواسته می شود تا بیتی را که در گزینه ها با بیت در صورت سوال هم مفهوم است انتخاب کند .

مثال : سوال 19 کنکور 99 انسانی

راه حل :برای حل این قبیل تست ها افراد می توانند با زدن تست ها و اشنایی با ابیات مختلف و استفاده از روش تک مفهومی اینگونه تست ها را به درستی بزنند . (روش تک مفهومی به صورت کامل در محتوایی با عنوان "     " توضیح داده شده و البته در انتهای این مطلب  ) راه حل این تیپ سوالات تمرین و تکرار است و این مهارت به مرور زمان توسط افراد کسب می شود .

  (4 سوال در کنکور 99 انسانی / 3 سوال در کنکور 99 ریاضی / 6 سوال در کنکور 99 تجربی )

.مفهوم دارای تقابل :در این گونه سوالات بیتی داده می شود و از فرد خواسته می شود تا بین گزینه ها مفهوم متقابل با بیت داده شده را انتخاب کند .

مثال :سوال 25 کنکور 99 انسانی

 

(1 سوال در کنکور 99 انسانی )

4.مفهوم نوشته شده کناربیت :

در این تیپ بندی خود طراح سوال مفاهیمی را در کنار ابیات می نویسد و از دانش اوز میخواهد تا گزینه ای را که مفهوم نوشته شده در کنار ان درست نیست را تعیین کند

مثال :سوال 19کنکور علوم تجربی

راه حل : فرد باید هر بیت را به صورت جداگانه بررسی کند و در ابتدا مفهوم مقابل بیت را نخواند تا دچار اشتباه نشود بلکه باید ابتدا خود فرد مفهوم بیت را به صورت کامل درک کند و بعد از درک کامل به تطابق و یا عدم تطابق مفهوم نوشته شده با مفهوم بیت بپردازد.

(1 سوال در کنکور 99 انسانی / 1 سوال در کنکور 99 ریاضی / 1 سوال در کنکور 99 تجربی )

روش مطالعه دستور زبان فارسی

برای دانلود بخشی از کتاب و خرید کتاب قلمرو ادبی بر اینجا کلیک کنید.

 

انواع سوالات قرابت معنایی -قسمت دوم

 

0 نظر

نظر شما چیست؟