نکات مطالعه گرامر زبان انگلیسی کنکور

نکات مطالعه گرامر زبان انگلیسی کنکور

enlightened10 نکته برای خواندن گرامر زبان

 

زبان از جمله دروسی است که هرکس هرچقدر برای آن تلاش کند، همان قدر هم نتیجه می گیرد. پس اگر سطح شما در زبان انگلیسی پایین است، نگران نباشید چون می توانید با تلاش بسیار، به درصد مورد قبولتان برسید.

زبان از درس های مهم کنکور است زیرا همانطور که در جدول اعدادانسانی ها مشاهده می کنید:

رتبه های برتر، این درس را حداقل 40% زده اند.

شما برای کسب درصد قابل قبول باید خود را در گرامر زبان قوی کنید؛

زیرا 4 تست کنکور به طور قطع از گرامر است و با صحیح زدن این 4 سوال می توانید حداقل 16% کسب کنید.

همچنین علاوه بر تست های اختصاصی گرامر، معمولا در کلوزتست ها یا درک مطلب ها هم تستی از مباحث گرامری می آید. برای مثال در این کلوزتست کنکور 1398 می بینیم که از جملات مجهول سؤال آمده است:

 

پس اطمینان داشته باشید که تنها با خواندن گرامر می توانید حداقل 20% از درس زبان را کسب کنید.

پس با ما همراه باشید تا شما را برای درست خواندن گرامر راهنمایی کنیم.

پیش از هرچیز بگوییم که اگر شما از گرامر فرار کنید و بخواهید در ذهنتان از آن غول بسازید، هر چقدر هم که به شما روش درس خواندن پیشنهاد کنیم، باز هم نمی توانید هیچ کدام از تست های گرامر کنکور را حل کنید.

 پس از گرامر نهراسید؛ چون اصلا ترسناک نیست و شما می توانید با

به کارگیری روش ها و اصولی که می گوییم، تست های گرامر را درست بزنید.

1-اول از همه باید بدانید که برای تست گرامر کنکور، خواندن گرامرهای کتاب درسی و کمک درسی کافی است. پس وقتتان را صرف خواندن کتاب های متفرقه و قطور گرامر نکنید.

2-این را فراموش نکنید که شما باید گرامرهای درس را همراه با مثال بخوانید.

مثلا وقتی این قسمت از درس دوم کتاب سال یازدهم را می خوانید، به مثال های آن توجه کنید.

بعد از اینکه مثال های کتاب درسی و کتاب کمک آموزشی را خواندید، با توجه به گرامر موردمطالعه، خودتان هم برای خود مثال طرح کنید و جمله بسازید.

برای مثال بگویید که:

 studied English I have

و جملاتی که خودتان ساختید را مدام در ذهن تکرار کنید تا ساختار آن گرامر به حافظه ی بلند مدتتان برود.

3-سومین نکته، مرتب کردن گرامرها است؛ یعنی شما به عنوان یک دانش آموز باید تمام قواعد ذکر شده در قسمت گرامر را در یک جا بنویسید تا همه ی آن ها را در کنار هم داشته باشید. همین امر باعث می شود که ذهنتان منسجم تر شود و بتوانید مطالب را بهتر یاد بگیرید.

برای مثال هنگامی که مبحث صفت ها را می خوانید، باید به این صورت انواع صفت ها را برای خود طبقه بندی کنید:

انواع صفت ها:

 

الف) صفت مفعولی: verb + ed

ب) صفت فاعلی: verb + ing

4- شما هنگام مطالعه ی هر درس باید نکات کلیدی آن  گرامر را پیدا کنید و بنویسید.

 باید این نکته را یادداشت کنید تا یادتان بماند که اگر کاری از گذشته تا به حال انجام شود و با since  بیاید از دستور

 Subject+ have/ has+ past  participle

پیروی می کند.

اما اگر وقت این را ندارید که تمام نکات را جمع آوری و یادداشت کنید می توانید از کتاب تیزشیم زبان مشاوران استفاده کنید زیرا این کتاب همانطور که قسمتی از آن را مشاهده می کنید، تمام نکات مهم موردنیاز را در درسنامه ی خودجمع آوری کرده است.

بی شک این نوع درسنامه کمک زیادی به خواندن گرامر شما خواهد کرد.

5- انگلیسی گوش کردن و انگلیسی دیدن بسیار کمک کننده است. شما می توانید برای تقویت گرامر خود، فیلم های انگلیسی زبان اصلی ببینید یا آهنگ های انگلیسی گوش دهید. اگر هم وقت این کار را ندارید می توانید زمان استراحت تان به آهنگ های انگلیسی گوش دهید. احتمالا شنیده اید که این روش مطالعه برای تقویت listening  به کار می رود، اما باید بدانید که برای تقویت گرامر نیز بسیار مفید است؛ زیرا هنگامی که شما در فضای زبان انگلیسی قرار بگیرید، نوع صحبت کردن و جمله سازی آن ها به طور ناخودآگاه در ذهنتان می ماند و به مرور زمان می توانید درست و غلط جمله بندی ها و قواعد یک جمله را تشخیص دهید.

6-ششمین نکته درباره ی تست زنی گرامر است. شما باید گرامر مورد نظر خود را با دقت بخوانید و بعد به سراغ تست آن بروید. به هیچ عنوان نباید به شانس اکتفا کنید و یا هیچ گاه نگویید "من که زبان بلدم، پس بدون خواندن متن کتاب درسی و کتاب کمک آموزشی می توانم تست آن را بزنم."

 شما حتی اگر در بالاترین سطح زبان انگلیسی هم باشید، باید حداقل یک بار گرامر را بخوانید چون ممکن است به نکته ای بر بخورید که فراموشش کرده اید.

همچنین شما شاید زبان انگلیسی را بلد باشید و بتوانید به آن صحبت کنید، اما زبان انگلیسی کنکور نیاز به تست زنی دارد. برای مثال شما ممکن است که سطح خوبی در زبان داشته باشید، اما شاید نتوانید تله های تستی را تشخیص دهید. برای مثال به تست کنکور 1399 می پردازیم:

در این سؤال کنکور ممکن است به ظاهر جواب "has"  باشد؛ اما شما باید بدانید که این یک تله ی تستی ست و جواب اصلی   "to have" است؛ زیرا بعد صفت آمده و می خواهد که آن را به طور کامل توصیف کند.

7- همچنین باید تست گرامر را به طور مداوم بزنید؛ مثلا هفته ای دوبار برایش وقت بگذارید نه دوهفته یک بار. تکرار مطالعه و تست در زبان انگلیسی بسیار مهم است؛ زیرا شما با زبانی سر و کار دارید که روزانه با آن صحبت نمی کنید؛ پس اگر تکرار مداوم نداشته باشید ممکن است به طور کل از ذهنتان بیرون برود.

8- اگر نتوانستید تست یک قسمت را بزنید یا اگر یک بار گرامر درسی را خواندید اما متوجه آن نشدید، اصلا ناامید نشوید و اعتماد به نفستان را از دست ندهید. شما با یک زبان جدید مواجه هستید، پس این طبیعی است که قسمتی از گرامر را متوجه نشوید و برایتان سخت بیاید. اما فراموش نکنید زبان انگلیسی زبان بسیاری از مردم دنیا است و این یعنی انگلیسی یاد گرفتن، کار غیرممکنی نیست. فقط کافی است که برای قسمت هایی از گرامر که برایتان دشوارتر است وقت بیشتری بگذارید.

9-این را به یاد داشته باشید که اگر شروع به خواندن گرامری بکنید اما به دلیل مشکل بودنش نیمه کاره رهایش کنید و به سراغ بخش دیگری بروید، کار سخت تر می شود و گرامر به طور کل برایتان دشوار و پیچیده خواهد شد. پس لطفا از هیچ بخش گرامر صرف نظر نکنید و نگذارید که مشکل بودن درسی، شما را از تمرین کردن در آن درس باز دارد.

برای مثال اگر شما قسمت past  participle را نخوانید، ممکن است در کنکور فرق آن را با صفت مفعولی verb + ed ندانید نتوانید تست هیچ کدام را بزنید.

10-حتما سؤال های گرامر کنکور را مطالعه کنید تا با آن ها آشنا شوید.  البته ما در آینده مقاله ای خواهیم گذاشت و در آن انواع سؤالات زبان کنکور را به شما خواهیم گفت؛ اما حتما خودتان هم سؤالات سال های قبل را بررسی کنید؛ زیرا سؤالات گرامر، هرسال یک طیف معمول را طی می کنند و شما با بررسی آن ها دستتان می آید که چگونه از آن ها سؤال طرح می شود و می توانید خود را خیلی بهتر برای کنکو آماده کنید.برای مثال با دانستن اینکه چه نوع سؤالی از مبحث "گذشته ساده" می آید، می توانید هم اعتماد به نفس خود را در این مبحث بالا ببرید، هم می توانید تست های مربوط به آن را بهتر بزنید.

برای مثال وقتی این تست کنکور 1399 را تحلیل می کنید:

می توانید بفهمید که این تست از شما زمان گذشته را خواسته و فاعل جمله مشخص نیست، پس شما باید گذشته مجهول ( to be + pp) را انتخاب کنید.

برای اینکه تست های نزدیک به کنکور را تمرین و تکرار کنید، تست های کتاب تیزشیم زبان انگلیسی انتشارات مشاوران آموزش می تواند کمک بسیاری به شما بکنند؛ زیرا در هر درس این کتاب، آزمون های شبیه سازی کنکور قرار گرفته است که شما را با فضای کنکور و تست های کنکوری آشنا می کنند.

برای اینکه تست های نزدیک به کنکور را تمرین و تکرار کنید، تست های کتاب تیزشیم مشاوران می تواند کمک بسیاری به شما بکنند؛ زیرا در هر درس این کتاب، آزمون های شبیه سازی کنکور قرار گرفته است که شما را با فضای کنکور و تست های کنکوری آشنا می کنند.

 

فراموش نکنید که این ها همه اصولی هستند که به کارگیری تک تک آن ها می تواند نتیجه ی کنکور شما را تغییر دهد. پس بار دیگر تکرار می کنیم که از گرامر نترسید و سعی کنید آن را درست و با حوصله بخوانید؛ مطمئن باشید که به مرور زمان، پیشرفت خود را احساس خواهید کردJ

برای دانلود بخشی از کتاب زبان انگلیسی تیزشیم انتشارات مشاوران آموزش بر اینجا کلیک کنید.

 

صفر تا صد زبان انگلیسی کنکور

 

 

0 نظر

نظر شما چیست؟