انواع سوالات قرابت معنایی -قسمت دوم

انواع سوالات قرابت معنایی -قسمت دوم

اهمیت قرابت معنایی در کنکور

ادبیات درکنکورشامل 25سوال است که 9تست ازسوال های کنکور مختص قرابت معنایی است و این موضوع اهمیت این مبحث را نشان میدهددر نتیجه پیشنهاد میشود که فرد مبحث به این مهمی واینکه سوالات زیادی به ان اختصاص داده شده را حذف نکند وبالعکس پیشنهاد میشود فرد باوجود سخت بودن و ترسیدن از این مبحث (که البته این ترس قابل حل است و در ادامه گفته می شودکه فرد چگونه با این ترس مواجه شود و نقطه ضعف خودرابه نقطه قوت تبدیل کند.) با این مبحث مواجه شود و به آن تسلط پیدا کند .

راه حل

ازرایج ترین وساده ترین راه حل ها برای قرابت معنایی این است که دانش اموز با ابیات مختلف آشنا شود

و سعی کند درک ادبی خود را بالا ببرد وبا انواع شعرها و نحوه درست خوانش  آنها آشنا شود و این مهارت را

دانش آموزدرصورتی کسب میکند که تمرین و تست زیادی در این زمینه داشته باشد .

البته تست زنی در قرابت معنایی هم دارای اصول وروش هایی است که هر فرد میتواند متناسب با خود یک روش مناسب را پیدا کند و در صورت موفقیت ان روش را ادامه دهد .

البته برخی از دانش آموز شاید راه درست را چه به علت کمبودزمان ویا هر علت دیگری مانند اینکه فردی علاقه به انجام ازمون و خطا برای پیدا کردن یک راه حل نداشته باشد .

بنابراین دراین مطلب به افراد یک راه حل برای زدن تست های مربوط به قرابت داده شده است.blush

نوشتن مفهوم به صورت تک کلمه ای

شاید بسیاری از دانش اموزان با این روش اشنا نباشند ولی یکی از روش هایی که من در سال کنکور از دبیرم (سرکارخانم رییسی ) یاد گرفتم همین روش تک کلمه ای بود . منظور از روش تک کلمه ای این است که فرد بعد از مواجهه با بیت سعی کند تا مفهوم اصلی را از بقیه ی مفاهیم جدا کند و سعی کند مفهوم اصلی را به صورت یک کلمه  و یا یک عبارت کوتاه بیان کند البته در ادامه به این موضوع اشاره می کنم که استفاده از این روش چه فوایدی دارد .

برای مثال به بیت زیر توجه کنید :

از ان ها که خونین سفر کرده اند                   سفر بر مدار خطر کرده اند

نکته : فرد باید بداند که معنا و مفهوم شاید دارای شباهت زیادی باشند ولی تفاوت های جزیی دارند و یکی از ان ها این است که در قرابت معنایی  دانش اموز باید بیشتر به مفهوم که در یک کلمه و یا یک عبارت کوتاه خلاصه می شود توجه داشته باشد و همچنین نباید کلمه به کلمه بیت را معنی کند بلکه باید به انچه بعد از خواندن بیت برداشت می کند توجه  داشته باشد .

تحلیل بیت : فرد با مشاهده ی کلمه ی خونین سفر و کل مفهوم بیت می تواند متوجه شود که این شعر حتی بدون توجه به جزییات و اگر بخواهد مفهوم را به صورت تک کلمه ای خلاصه کند این بیت مفهوم شهادت را می رساند .

حال فرد این مفهوم را در کنار بیت می تواند بنویسد تا به مرور زمان عادت کند و با مشاهده ی ابیاتی با این مفهوم در زمان کمتر و راحت تر مفهوم بیت را به صورت تک کلمه ای بنویسد .

چگونه این مهارت به دست می آید ؟

شاید فرد در دفعات اول به سختی بتواند مفهوم یک بیت را در یک کلمه و یا یک عبارت کوتاه بگوید ولی با دیدن تست های زیاد در این زمینه و یا مواجهه با تست هایی که در صورت سوال آن ها به مفوم ابیات اشاره شده توجه کند و به مرور زمان فرد این مهارت را کسب کند همچنین افراد در هنگام مطالعه ی ابیات کتاب و بررسی انواع قلمروهای ادبی در ان بیت میتواند مفهوم را نیز در کنار ان بیت یادداشت کند و از این طریق در هنگام مطالعه از این روش استفاده کند به بیان ساده تر لازم نیست صرفا افراد از ابیات تست ها شروع به مفهوم نویسی به صورت تک کلمه ای کنند بلکه می توانند با ابیات کتاب هم از این روش استفاده کنند.

یکی از راه هایی که باعث می شود تا فرد تمرین و تکرار بیشتری داشته باشد این است که شبی حداقل چند تست از قرابت معنایی از تست های کنکور بزند تا هم با انواع سوالات قرابت معنایی اشنا شود و هم مهارت لازم را به مرور زمان کسب کند . همچنین ضرورتی ندارد تا فرد فایل سوالات کنکور را دانلود کند بلکه می تواند از کتاب هایی مانند جامع مشاوران که در ان تست های سراسری اورده شده استفاده کند.

برای مثال به تست زیر که از کتاب تست ادبیات جامع مشاوران برداشته شده توجه کنید :

همان طور که در بالا اشاره شد در برخی از سوالات قرابت معنایی در صورت سوال مفاهیم به صورت تک کلمه ای نوشته می شود و فرد می تواند از این مفاهیم تک کلمه ای هم در بقیه ی ابیات که هم مفهوم هستند استفاده کند.

فایده های این روش :

این روش گرچه در ظاهر سخت به نظر می اید ولی باعث می شود مهارت فرد در تست های قرابت معنایی بالاتر برود و همچنین زمانی که مفهوم بیت را تنها در یک کلمه بیان کند زمان کمتری از او گرفته شود و بتواند تست ها را در زمان خود و بدون چندین بار خواندن بیت ان را بزند .

برای اینکه بیشتر متوجه فایده و اهمیت این موضوع شوید به تست زیر توجه کنید:

تحلیل تست : اگر بخواهیم مفهوم بیت صورت سوال را به صورت تک کلمه ای بنویسیم زخم عشق را خوش داشتن بهترین عبارتی است که می توان نوشت و البته از این قبیل ابیات در تست ها کم نیست که زخم عشق را خوب و می دانند .

مفهوم گزینه ی یک : غم عشق را خوش داشتن

مفهوم گزینه ی دو : غم عشق مایه ی نشاط

مفهوم گزینه ی سه : زوال ناپذیری دولت و بخت درویشان

مفهوم گزینه ی چهار : زخم معشوق را خوش داشتن

باتوجه به این مفاهیم گزینه ی چهار به صورت سوال نزدیک تر است . blush

فرد شاید به اشتباه فکر کند که همه ی این مفاهیم یکی هستند و تفاوتی ندارند و با چند بار خواندن ابیات متوجه تفاوت ان ها نشود و از این تست عبور کند ولی زمانی که این مفاهیم را به صورت تک کلمه ای بنویسد متوجه تفاوت ان ها می شود و همچنین دقت و مهارت او در زمینه ی تست زنی در مبحث قرابت بالا می رود .

نتیجه گیری

1-قرابت معنایی یکی از مباحثی است که در کنکور بسیار از ان سوال طرح می شود و دارای اهمیت است .

2-یکی از روش های مناسب برای حل تست های مرتبط با قرابت معنایی روش تک کلمه ای است و به صورت کامل توضیح داده شده است .

3-برای تسلط بر این روش فرد نیازمند تمرین و تکرار است .

برای دانلود بخشی از کتاب فارسی جامع مشاوران آموزش بر اینجا کلیک کنید.

ارزش هر تست فارسی چقدر ست؟

اشتباه بزرگ یک رتبه برتر کنکور در درس فارسی عمومی

 

0 نظر

نظر شما چیست؟