چگونه امتحان نهایی و کنکور را باهم مدیریت کنیم ؟

چگونه امتحان نهایی و کنکور را باهم مدیریت کنیم ؟

قطعا مدیریت امتحانات نهایی همراه کنکور سخت است ، اما با راهکارهایی می شود از این دو به خوبی عبور کرد .در این مطلب مشاوران انسانی یار با توجه به تجربیات شخصی خود شما را در این موضوع راهنمایی می کنند .smiley

شقایق ذکری امیر؛ دانشجو دانشگاه تربیت معلم 

قطعا مدیریت دو مسئله مختلف ، کنکور  و امتحانات نهایی دشوار اما شدنی است . بیایید صادق باشیم هردو مهم هستند ما نمی توانیم منکر این قضیه شویم. پس باید یک برنامه ریزی برای هردو اینها  داشته باشیم به این منظور که نه از تست زدن و نه از تشریحی خواندن عقب نمانیم .

تفاوت امتحان نهایی و کنکور 

امتحانات نهایی یک تفاوتی با امتحانات تشریحی  که تا به امروز پشت سر گذاشتید ، دارند . در امتحانات کلاسی و درون مدرسه در بیشتر مواقع شما وقتی منظور خود را می رساندید نمره می گرفتید اما در امتحانات نهایی شما باید خط به خط آن بخش از کتاب که مربوط به آن سوال است را باید پاسخ دهید.

نحوه بررسی امتحانات نهایی

پیش می آید کسانی که امتحان دینی شمارا بررسی می کند معلم جغرافیا باشند ، فقط و فقط به پاسخنامه و نحوه پاسخ دهی شما نگاه می کنند و چون در آن زمینه اطلاعاتی ندارند متوجه منظور شما نمی شوند. 
پس درست و دقیق مطالعه کنید.surprise

yesقطعا هنگامی که خط به خط کتاب را فرا گرفته باشید و همینطور تست برای هر درس زده باشید علاوه بر امتحانات نهایی در کنکور نیز موفق می شوید . پس این دو را جدا ازهم ندانید زیرا هر دو به یکدیگر وصل هستند .

تحلیل تست چه کمکی به امتحانات نهایی می کند

هنگامی که برای تحلیل تست به سراغ مطالعه متن پاسخنامه می روید و یا اینکه به کتاب مراجعه می کنید باعث می شود جواب تشریحی سوالات نیز در ذهن شما بماند.
شما از طریق مطالعه تستی ، نکات اصلی درس را در ذهن خود به تثبیت می رسانید و فقط ی سری مطالب حاشیه ای و نحوه جمله بندی و ساختاری کتاب می ماند که بدون شک با مطالعات مکرر در ذهن شما باقی خواهد ماند.

نمونه سوال تشریحی

enlightenedحتما نمونه سوالات تشریحی حل کنید و جواب را آنطور که خود علاقه دارید ننویسید بلکه آنچه در متن کتاب است را بر روی کاغذ پیاده کنید.
حل نمونه سوالات متنوع باعث می شود علاوه بر آشنایی شما با مجموعه سوالات امتحان نهایی ، سرعت شما در پاسخ دهی افزایش پیدا کند و شما خود را پیش از امتحان اصلی آزموده باشید .


نگار رفیقی : دانشجو رشته جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی 

دوستان انسانی یار 
از اونجایی که ما خودمان هم شرایط شما رو داشتیم (یعنی هم امتحان نهایی و هم کنکور رو باید میگذروندیم) متوجه حجم بالای کار ها می شویم و درک میکنیم که استرس زیادی را تحمل میکنید اما تشریحی و تستی خواندن در کنار هم ( آن هم برای رشته انسانی)غیر ممکن نیست.laugh

تاثیر مطالعه تشریحی بر مطالعه تستی

شما وقتی دروس متنی (مانند دینی،تاریخ،جغرافی،جامعه،فلسفه،تاریخ ادبیات فنون)را تشریحی میخوانید در واقع مفهوم کلی درس را می فهمید و موضوع درس را متوجه می شوید حال همان درس را اگر بخواهید تستی بخوانید فقط باید به نکات ریز دقت کنید .smiley

خلاصه نویسی
حالا میتوانید هنگام تشریحی خواندن مخصوصا در ترم اول که حجم درس ها کمتر هست خلاصه نویسی داشته باشید و نکته برداری کنید بعد از اینکه کامل برای امتحان خواندید برای هر درس تست بزنید تا نقاط ضعف و قدرت خودتان را پیدا کنید.

enlightenedراجب درسی مثل ریاضی هم وقتی یاد می گیرید به طور کلی یک مسئله را چگونه باید حل کنید (در واقع راه حل اصلی را یاد می گیرید) در تستی خواندن فقط باید زمان بگذارید که بتوانید انواع سوالات را حل کنید پس باز هم درک کلی ای از حل مسائل در تشریحی خواندن پیدا خواهید کرد و فقط لازم است نکته حل هر نوع از تست را یاد بگیرید.

دروس عمومی 

راجب دروس زبانی هم(عربی و ادبیات و زبان انگلیسی) به هر حال هنگام مطالعه تشریحی معنی لغات را یاد میگیرید ساختار کلی قواعد و گرامر و نکات دستوری را مطالعه میکنید و در متن درس ها پیدا میکنید 
کنکور هم همین است فقط علاوه بر اینکه  از متن کتاب سوال می  شود از بیت ها و متن های خارج از کتاب نیز  سوال می‌شود.

اما شما باز ساختار کلی را میشناسید پس میتوانید از پس سوالات کنکور هم بربیایید .
در واقع مسئله را اینگونه حل کنید:من وقتی تشریحی میخوانم بیشتر با مفهوم کلی سر و کار دارم و به درک درستی از مطالب میرسم پس وقتی قرار است تستی بخوانم باید به نکات دقت کنم و مانند طراحان متن درس را مطالعه کنم و بیشتر تست بزنم تا متوجه شوم کدام قسمت و مبحث سوال خیز تر است.
اگر بتوانید به این صورت عمل کنید دیگر استرس ندارید ،که حجم درس های دوازدهم زیاد است و باید چند برابر برایشان وقت بگذارید.


 

فاطمه ابراهیمی ؛دانشجو رشته جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی

کم کم به آخر سال تحصیلی و امتحانات نهایی نزدیک می شویم و همین باعث می شود که برخی از دانش آموزان دچار استرس شوند و فکر کنند که قرار است باری سنگین را بر دوش بگیرند.blush

استرس

اول اینکه بگویم استرس داشتن چیز بدی نیست؛ زیرا استرس یک نوع انرژی عصبی است و شما

می توانید این انرژی را در راه درستی به کار بگیرید و آن را به انرژی مثبت تبدیل کنید.

ما گاهی اوقات متوجه اتفاقات اطرافمان نیستیم؛ لذا استرسی هم بابت آنها نمی گیریم و همین باعث می شود هنگام رخ دادن آن اتفاق، آمادگی لازم را نداشته باشیم و نتوانیم از پس آن بربیاییم. پس اگر نسبت به امتحانات نهایی مضطرب هستید، می توانید آن را چراغ سبزی برای موفقیت تحصیلی بدانید.

برای اینکه استرس را به انرژی مثبت تبدیل کنید، کافی است که:

- به خود اطمینان داشته باشید و بدانید که قادر هستید که شرایط را مدیریت کنید. 
-  تمرکز خود را نسبت به روند درس خواندن از دست ندهید.

- بدانید که تمام دانش آموزان هم پایه ی شما قرار است امتحان نهایی بدهند و شما تنها نیستید.

- از امتحان نهایی غول نسازید و از آن نترسید.

برای اینکه بتوانید امتحانات نهایی را با موفقیت پشت سر بگذارید چند پیشنهاد به شما می کنم:

1- اگر تا به حال به فکر امتحانات نهایی نبوده اید، خود را سرزنش نکنید و انرژی منفی به خود ندهید؛ زیرا از الان هم می توانید شروع کنید و هیچ اشکالی ندارد.

2- ساعات مطالعه را بالا ببرید تا بتوانید درس ها را تشریحی نیز بخوانید و اینطور نباشد که برای تشریحی خواندن، تست زدن را کنار بگذارید.

3- لازم به ذکر است که با خواندن بعضی درس ها مثل دینی و فلسفه می توان هم تست ها را حل کرد و هم سؤالات تشریحی را پاسخ داد؛ پس بدانید که بار امتحان نهایی آنقدر هم سنگین نیست.

4- حتما درس ها را خلاصه نویسی کنید؛ زیرا هم برای تست و هم برای تشریحی بسیار مفید است و هنگام مرور دروس به شما کمک خواهد کرد.

5- بارم بندی سؤالات امتحان نهایی را چک کنید و بدانید کدام دروس کتاب سهم بالاتری از نمره را دارند تا آن ها را در اولویت برنامه ی خود بگذارید.

6- مطمئن باشید که در بسیاری از دروس، تشریحی خواندن، لطمه ای به تستی خواندن شما نمی زند؛ زیرا اگر کتاب را به قصد کسب نمره ی بالا در امتحان نهایی بخوانید، آنقدر بر کتاب مسلط می شوید که می توانید تست ها را نیز راحت تر حل کنید.

موفق باشید.yes


حدیثه کریمی ؛ دانشجو رشته روانشناسی دانشگاه خوارزمی 

یکی از دغدغه ها و نگرانی های دانش آموزان کنکوری ، مدیریت و موفقیت در کنکور و امتحانات نهایی است . البته این استرس کاملا طبیعی است و من شما را درک می کنم ولی به جای گفتن جملاتی از این قبیل که : نمی شود همزمان هم تشریحی و هم تستی خواند و ما زمان کافی برای انجام این کار را نداریم‌ 
می توانیم با یکدیگر صادق باشیم و از گفتن این جملات اجتناب کنیم و به دنبال راه چاره باشیم البته دوباره تاکید می کنم که شما حق دارید که درباره این موضوع نگران باشید، ولی 
به جای اینکه دست بر روی دست بگذارید و هیچ کاری انجام ندهید با برنامه ریزی درست پیش بروید .

چگونه می توان از پس سوالات تشریحی و تستی برآمد؟

زمانی که شما درس های انسانی را مانند : اقتصاد، تاریخ،جغرافیاو... را در طول ترم مطالعه می کنید و این مطالعه ی شما به صورت اصولی و درست بوده  و شما می توانید به بخش زیادی از تست ها پاسخ دهید البته این حرف من به این معنی نیست که برای کنکور تنها تشریحی خواندن کفایت میکند. بلکه به این معنا است که شما اگر به صورت تشریحی درس ها را خوانده باشید در تستی خواندن زمان کمتری از شما گرفته می شود و این گونه شما هم زمان به تستی خواندن و هم تشریحی خواندن می رسید.
و نگرانی شما برای امتحانات نهایی و کنکور برطرف خواهد شد و این رفع نگرانی مستلزم خوب مطالعه کردن شما است.

اگر بخواهم نحوه ی خوب مطالعه کردن را کمی بیشتر توضیح دهم میتونم برایتان با یک مثال توضیح دهمwink

زمانی که شما درسی مانند تاریخ را که بسیار درس فراری است را به صورت تشریحی می خوانید ( بهترین روش برای تشریحی خواندن ، مفهومی خواندن است که در مطالب مختلف به این روش اشاره و توضیح داده شده است . )

می توانید به صورت همزمان نگاه تستی هم به این درس داشته باشید منظور از این حرف این است که نکاتی را که احساس می کنید بسیار مهم هستند و یا نکته آن را در تست فراموش می‌کنید در دفتری یادداشت کنید و بعدا درمرورهای بعدی خود برای امتحانات تستی از این دفترچه که شامل جملات و نکات تستی خودتان است استفاده کنید .

این یکی از روش های مورد استفاده برای افرادی است که میخواهند هم در امتحانات تستی و هم در امتحانات نهایی موفق شوند .angel

مجموعه کتاب های فاز امتحان انتشارات مشاوران آموزش با تنوع زیاد سوالات تشریحی و انواع تست و آزمون تشریحی مناسب برای دانش آموزان پایه دوازدهم است تا برای امتحانات نهایی آمادگی لازم را کسب کنند.

برای دانلود و خرید مجموعه کتاب های فاز امتحان پایه دوازدهم بر اینجا کلیک کنید. 

 

 

0 نظر

نظر شما چیست؟