امتحان نهایی ادبیات عمومی

امتحان نهایی ادبیات عمومی

تشریحی خواندن ادبیات عمومی

دوستان دوازدهمی انسانی یار، خوب می‎دانید که امسال علاوه بر کنکور، امتحانات نهایی نیز خواهید داشت تا  بتوانید مدرک دیپلم خود را بگیرید. به همین دلیل علاوه بر تستی خواندن دروس، باید خودتان را برای آزمون های تشریحی نیز آماده کنید. در این مقاله میخواهم به نحوه تشریحی خواندن ادبیات بپردازم؛ که بسیار کمک کننده و مفید است. لازم به ذکر است که ضریب درس ادبیات عمومی در کنکور شما (برای همه زیر گروه ها)چهار می‌باشد.

درس ادبیات مباحث بسیار زیادی دارد که آن ها را در سه قلمرو زبانی، ادبی و فکری مطالعه می‌کنید. در امتحانات نهایی نیزسوالات بر اساس این سه قلمرو طراحی می‌شوند و  هر قلمرو بارم مشخصی برای خود دارد.

نکته مهمی که در مطالعه ادبیات و یا بهتر است بگویم همه درس ها باید رعایت کنید:

خوانش صحیح متن است. اگر کلمه ای را اشتباه بخوانید ممکن است معنای دیگری بدهد

(مثل کلمه شکر : به نظر ساده می‌آید  یا شُکر خوانده شود و یا شِکر که اگر شِکر باشد می‌تواند آرایه ایهام را در بیت ایجاد کند ؛ نام معشوقه و ماده سفید رنگ شیرین ) و یا اگر به نکات نگارشی توجه نکنید رشته کلام از دستتان خارج شود.

 در هنگام خوانش بیت ها به وزن آن ها توجه کنید. دوستان انسانی خوب می‌دانند که وزن هر شعر چه اطلاعات ارزشمندی از دوره آن شعر و آرایه هایش به ما می‌دهد. البته توصیه دقت به وزن شعر ها، بیشتر برای دوستان رشته انسانی ملاک است و بقیه رشته ها همین که خوانش درستی( تلفظ و مکث ها و آوا ها) داشته باشند کافی است.

  اولین بخش مهم در تشریحی خواندن این است که واژه نامه انتهای کتاب را به خوبی مطالعه کنید .

  و هم معنای کلمات و هم املای آن ها را  یاد بگیرید.

( این نوع خوانش به تست زنی سوالات املا و معنای کلمه نیز بسیار کمک می‌کند.) تلسط شما به لغت نامه انتهای کتاب علاوه بر اینکه باعث می‌شود به درک بهتری از متن برسید و سوالات قلمرو زبانی پاسخ دهید،کمک می‌کند به سوالات مربوط به نثرروان و یافتن آرایه ها برای درک بهتر شعر و یا متن نیز کمک می‌کند و باعث می‌شود سوالات مربوط به قرابت معنایی را به آسانی پاسخ دهید.

سورت سرمای دی بیدادها می‌کرد

(درس سیزدهم،خوان هشتم)

برای مثال در این مصرع اگر معنای واژه سورت را بدانید می‌توانید آرایه کنایه موجود را به راحتی تشخیص دهید، سورت یعنی شدید و تیز و تند پس منظور سرمایه شدید است؛کنایه از سرمایه شدید و همین طور آرایه تشخیص به دلیل بیداد سرما

در هر درس ادبیات، در تمرین های بعدِ متن اصلی درس، سه قلمرو را مورد بررسی قرار می‌دهد و نکته دستور جدید، آرایه جدید و یا حتی معنایی از قرابت بیت ها توضیح می‌دهد و مثال ها را از متن کتاب در آورده است؛ اما لزوما این بدین معنا نیست که هر وقت خواستیم از ترکیب وصفی و اضافی سوال دهیم به متن درس پنج رجوع خواهیم کرد. ممکن است بیتی از درس دیگر و یا حتی خارج از کتاب داده شود.surprise

پس هنگامی که متن درس ها را می‌خوانید آن هارا در هر سه قلمرو بررسی کنید؛ یعنی نکات دستوری را خارج کنید و

آرایه هایی که تا به این زمان یاد گرفته اید از متن استخراج کنید و سعی کنید مفهوم بیت یا جمله را در بیاورید و ارتباطش را با سایر بیت ها و بند ها بررسی کنید. این کار نه تنها در آزمون نهایی شما کمک کننده است بلکه مهارت شما را در یافتن این نکات بیشتر می‌کند و راحت تر می‌توانید تست ها را حل کنید.

بعد از آن نوبت به تاریخ ادبیات است؛ همان نام آثار و نویسندگان‌ آن ها که در انتهای هر درس قرار دارد و نکاتی که گاهی در قلمرو ادبی راجب شاعر و نوع شعر هایش بیان می‌شود تا راحت تر بتوانیم مفهوم ابیاتش را خارج کنیم. برای اینکه تاریخ ادبیات را به خوبی یاد بگیرید می‌توانید همه آثار با نام پدیدآورندگان آن ها را در یک جدول به صورت مرتب شده و درس به درس داشته باشید تا هنگام مطالعه چیزی را از قلم نیندازید و مجبور نباشید مدام کتاب را ورق زده و به انتهای هر متن نگاه کنید.

آخرین چیزی که باید مطالعه کنید حفظ شعرخوانی های کتاب است.

از شما نمی‌خواهند همه بیت های شعر را بنویسید؛ یا می‌گویند بیت را کامل کنید و یا یک شماره بیت خاصی را از شما می‌خواهد.

حالا یک راهکار به جای اینکه کتاب را چندین و چند بار بخوانید بعد از یک دور خواندن و مرور سوالات امتحان نهایی را که در سال های گذشته طرح شده را دانلود کنید و سعی کنید به سوالات پاسخ دقیق دهید و بعد با کلید چک کنید. این کار به شما گوش زد خواهد کرد که در کدام بخش همچنان ضعف دارید، چه قسمتی را به خوبی یاد گرفته اید و نیاز به تکرار دوباره اش ندارید. اینگونه زمانتان را فقط صرف بخش های کلیدی و نقاط ضعفتان خواهید کرد. از طرفی به کلید سوالات بسیار دقت کنید زیرا مصحح ها فقط برگه ها را بر اساس کلید صحیح می‌کنند پس اگر پاسخ را طولانی و پیچیده کنید و طول و تفسیرش دهید ممکن است اصلا زمان برای تصحیح آن سوال نگذارند به همین دلیل است که باید نمونه سوالات را ببینید.

برای داشتن نمونه سوالات بیشتر می‌توانید کتاب فاز امتحان ادبیات عمومی را از سایت انتشارات مشاوران آموزش تهیه کنید تا نمونه سوالات بیشتر با کلید سوالات به سبک امتحان نهایی را داشته باشید.

در آخر بعضی از دروس که سوال خیز تر هستند( به دلیل اهمیت آنها در کنکور و نکاتی که در آن ها گفته شده )را نام میبرم

این دروس را با تمرکز بیشتری بخوانید و بیشتر مرور کنید:smiley

دماوندیه

 نی نامه

کویر

گذر سیاوش از آتش

 خوان هشتم

سی مرغ و سیمرغ

برای مثال سوال بالا مربوط به درس سی مرغ و سیمرغ است که وادی های عرفان را سوال کرده و از سوالات امتحان نهایی خرداد99 می‌باشد.

این ها دروسی اند که یا نکات دستوری مهمی دارند و یا از نظر قرابت حائز اهمیت اند و یا آرایه های خاصی دارند. البته بارم بندی امتحان نهایی بر اساس سه قلمرو بیان می‌شود اما خالی از لطف نیست که این درس ها را با تمرکز بالاتر و تاکید بیشتری مطالعه کنید.

 بارم بندی امتحان نهایی سال 99 به شرح زیر است:

 

قلمرو ها

بارم بندی

قلمرو زبانی

5/5نمره

قلمرو ادبی

4نمره

قلمرو فکری

6/5نمره

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای دانلود و مشاهده بخشی ازمجموعه  کتاب ادبیات عمومی بر اینجا کلیک کنید.

برای دانلود و مشاهده بخشی از کتاب فازامتحان ادبیات عمومی دوازدهم بر اینجا کلیک کنید.

1 نظر

یکشنبه 26 بهمن 1399

🌹♥

نظر شما چیست؟