معرفی رشته روانشناسی و رتبه لازم برای قبولی

معرفی رشته روانشناسی و رتبه لازم برای قبولی

معرفی رشته روانشناسی

رشته روانشناسی یکی از رشته های بسیار جذاب و پرطرفدار است که من یکی از طرفداران پروپاقرص این رشته بودم . البته این نکته هم لازم است  گفته شود که این رشته به نوبه خود سختی ها و زحمت هایی دارد که به شیرینی این رشته می ارزد .

من دانشجوی روانشناسی دانشگاه خوارزمی هستم و با تمام وجود شیرینی این رشته را درک کرده ام . زمانی که به این رشته علاقه مند شدم علاقه من براساس آگاهی بود و اطلاعاتی از قبیل اینکه در این رشته چه گرایش هایی وجود دارد و چه دروسی در این رشته تدریس می شود و... را داشتم .

من در این میان با موانع و مخالفت های بسیاری رو به رو شدم و همواره دیگران تلاش می کردند تا من را از انتخابم منصرف کنند . توجه داشته باشید که این موضوعی است که ممکن است برای هر فردی اتفاق بیافتد ولی چیزی که اهمیت دارد :

 این مسائل نباید باعث دلزدگی شما از رشته مورد علاقه تان بشود !

در این جا قصد دارم تا به برخی از سوالات رایج درباره رشته روانشناسی پاسخ بدهم . smiley

دانش آموزان همواره سوالاتی از این قبیل می پرسند :

از چه رشته هایی می توان وارد رشته روانشناسی شد ؟

رتبه لازم برای قبولی در این رشته چند است ؟

اگر بخواهیم مشاوره تحصیلی بدهیم حتما باید وارد رشته روانشناسی شویم ؟

یک روانشناس باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟        

چگونه می توان وارد رشته روانشناسی شد ؟        

برخی از دانش آموزان به اشتباه تصور می کنند که تنها از طریق رشته ی انسانی می توان وارد رشته روانشناسی شد درحالی که رشته روانشناسی رشته ای است که افراد از طریق رشته های انسانی و ریاضی و تجربی وارد آن می شوند و هر 3 رشته شرایط ورود و قبول شدن دراین  رشته را دارند(دانش آموزان تجربی می توانند از طریق کنکور تجربی ، دانش آموزان ریاضی از طریق کنکور ریاضی وارد این رشته شوند .) ولی میزان رتبه ای که دانش آموزان انسانی نیاز دارند تا کسب کنند ،متفاوت از رشته تجربی و ریاضی است.

حال سوالی که در این جا مطرح است این است که:

چه رتبه ای لازم است تا  در این رشته قبول شویم؟

لازم است تا این نکته را بدانید که رتبه های مورد نیاز برای قبولی در این رشته به دلایل مختلفی مانند :

ظرفیت دانشگاه ها ،درخواست داوطلبین سال به سال متفاوت و متغیر است .بنابراین نمی توان به صورت دقیق رتبه ای برای قبولی در این رشته بیان کرد البته برای اینکه با اطمینان و احتمال بیشتری در دانشگاه های دولتی و معتبر قبول شوید باید تمام تلاشتان را کنید تا رتبه زیر 500 را کسب کنید .

رشته روانشناسی در دانشگاه های غیرانتفاعی و آزاد هم ارائه می شود . برای اینکه بهترین دانشگاه ها را از نظر کیفیت و ارائه تعداد مقاله ها بررسی کنید می توانید به جستجوی رنک دانشگاه ها ، دانشگاه های مورد نظرتان را بررسی کنید  . به طور مثال دانشگاه علوم تحقیقات و تهران مرکز جزو دانشگاه های با رنکینگ بالا به نسبت بقیه دانشگاه های آزاد هستند.

آشنایی با کارشناسی ، کارشناسی ارشد ،دکتری

 زمانی که شما با دادن کنکور و کسب رتبه مناسب در رشته روانشناسی قبول می شوید وارد مقطع کارشناسی می شوید . در مقطع کارشناسی شما باید 8 ترم را بگذرانید و این دوره 8 ترم معمولا 4 سال زمان می برد همچنین شما در این مقطع انتخاب گرایش های روانشناسی را ندارید و صرفا درس های پایه ای را می خوانید تا در مقطع بعدی بتوانید به صورت تخصصی تر در یک گرایش وارد شوید . ( البته این جمله به این معنا نیست که دروس در مقطع کارشناسی بسیار ساده هستند و هیچ گونه ارتباط و تخصصی در رابطه با رشته روانشناسی دیده نمی شود بلکه در این جا منظور این است که در مقطع کارشناسی بحث گرایش های روانشناسی مطرح نیست)

بعد از گذراندن دوره کارشناسی ، وارد مقطع کارشناسی ارشد می شوید و ورود به کارشناسی ارشد نیازمند شرکت در ازمون سراسری است . در کارشناسی ارشد شما باید 4 ترم را بگذرانید و افراد می توانند بعد از فارغ التحصیل شدن از این مقطع وارد فضای کاری شوند .

برخی از افراد هم علاقه مند به ادامه تحصیل در دکتری هستند که ورود به دکتری هم مانند دیگر مقاطع نیازمند آزمون مخصوص خود است . همچنین افراد در مقطع دکتری باید 8 ترم را بگذرانند .

گرایش های روانشناسی

بحث گرایش ها در رشته روانشناسی موضوعی بسیار گسترده است و در این جا در حد آشنایی شما با این مبحث مطرح می شود.در رشته روانشناسی گرایش های مختلفی مانند : روانشناسی بالینی ، روانشناسی عمومی ،روانشناسی کودک ، روانشناسی شخصیت و... وجود دارد که افراد با توجه به علاقه خود این گرایش ها را انتخاب می کنند .

روانشناسی بالینی

در روانشناسی بالینی بیشتر به بررسی و مطالعه اختلالات روانی افراد و درمان افراد دارای اختلال پرداخته می شود . یکی از تفاوت هایی که روانشناسی بالینی با روانشناسی عمومی دارد در این است که مطالب و مباحث روانشناسی بالینی برای افراد جذاب تر است و هدف اکثر افراد در این مقطع قبولی در روانشناسی بالینی هست به خاطر همین رقابت در این گرایش بسیار زیاد است . کسی که در این رشته تحصیل می کند صرفا اختلالات را مطالعه نمی کند بلکه دیگر مسائل را هم به صورت تخصصی بررسی می کند . افرادی که در این گرایش تحصیل می کنند با توجه به درس هایی که می خوانند تمایل و توانایی پیدا می کنند تا روان درمان گر بشوند

موضوعی که اکثر افراد از رشته روانشناسی میخواهند درمان است به خاطر همین روانشناسی بالینی برای آن ها جذابیت بیشتری دارد و این موضوع از طرفی باعث اشباع شدن روانشناسی بالینی می شود .

در دانشگاه شهید بهشتی روانشناسی بالینی شامل 2 گرایش می شود :

1)روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

2)روانشناسی بالینی خانواده

افراد برای قبولی در هر کدام از گرایش ها در رشته روانشناسی باید فقط تعدادی درس مربوط به آن رشته مطالعه کنند و در دفترچه کنکور به سوالات مربوط به آن درس ها پاسخ بدهند به طور مثال افرادی که میخواهند وارد گرایش روانشناسی بالینی شوند باید درس هایی مانند :

 1.روانشناسی رشد  2. زبان تخصصی روانشناسی  3.آسیب شناسی روانی و کودکان استثنایی  4.آمار و روش تحقیق در روانشناسی  5. روانشناسی فیزیولوژیک  6. علم النفس از دیدگاه اندیشمندان اسلامی 7. روانشناسی بالینی  را مطالعه کنند.

روانشناسی عمومی

در روانشناسی عمومی نظریه های مختلف مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و این مباحث در ادامه مباحث مقطع کارشناسی است ولی در روانشناسی عمومی به صورت تخصصی تر مورد بررسی قرار می گیرد .

همچنین مسائلی مانند : هیجان و انگیزش و یادگیری را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد . روانشناسی عمومی بیشترین شباهت را به روانشناسی بالینی دارد به خاطر همین دومین گرایش پرطرفدار  در روانشناسی ، روانشناسی عمومی است . مباحث این گرایش شیوه درمانی ندارد و این افراد فقط در صورتی که در آموزش های مربوط به کار درمان گری را دیده باشند می توانند کار درمان را انجام دهند .

دروس کنکور ارشد روانشناسی عمومی:

1.روانشناسی رشد  2. زبان تخصصی روانشناسی  3.آسیب شناسی روانی و کودکان استثنایی  4.آمار و روش تحقیق در روانشناسی  5. روانشناسی فیزیولوژیک  6. علم النفس از دیدگاه اندیشمندان اسلامی 

7. روانشناسی عمومی

روانشناسی تربیتی

 افرادی که در این گرایش وارد می شوند معمولا کار وهدف آن ها معطوف به مدرسه و کار با دانش آموز می شود و مراجعان آن ها دانش آموزان است .

دروس کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی :

1.متون روانشناسی  2. آمار و روش تحقیق 3. روانشناسی رشد 4. روانشناسی عمومی 5. روانشناسی تربیتی

روانشناسی کودکان استثنایی

افرادی که در این گرایش وارد می شوند در زمینه کودکان با اختلالاتی مانند اوتیسم و... کار می کنند و از آن جایی که این گرایش هنوز اشباع نشده بسیار بازار کار خوبی دارد .

دروس کارشناسی ارشد روانشناسی استثنایی :

1.متون روانشناسی  2. آسیب شناسی روانی کودکان استثنایی 3. روانشناسی رشد 4.روانشناسی رشد 5. روانشناسی عمومی 6.روانسنجی 7. روانشناسی تربیتی 8. آموزش و پرورش کودکان استثنایی

روانسنجی 

 افرادی که روانسنجی می خوانند کارشان سنجش تست های روانشناسی و بررسی اعتبار این تست ها است و بیشتر با آمار و ارقام سرو کار دارند .

دروس کارشناسی ارشد روانسنجی :

1.متون روانشناسی 2. آمار و روش تحقیق 3. آسیب شناسی کودکان استثنایی 4.روانشناسی رشد 5. روانشناسی عمومی 6. روانسنجی 7. آزمون های شناختی هوش و استعداد

روانشناسی صنعتی سازمانی

همان طوری که از اسمش پیداست کار با سازمان ها است . آموزش این رشته در تهران چندان قوی نیست ولی از بازار کار و آینده شغلی مناسبی برخوردار است . در دانشگاه شهید بهشتی و علامه طباطبایی این رشته به تازگی آورده شده است.

دروس کارشناسی ارشد روانشناسی صنعتی سازمانی :

1.متون روانشناسی 2. آمار و روش تحقیق 3. روانشناسی صنعتی سازمانی 4.روانشناسی اجتماعی 5.رفتار سازمانی 6. روانشناسی امور استخدامی 7.بالندگی سازمانی

تفاوت مشاوره و روانشناسی

رشته روانشناسی و مشاوره بسیار به هم شباهت دارند و بسیاری از واحد های درسی که این دو گروه می گذارنند مشترک است و همچنین حیطه کاری که این دو گروه دارند بسیار شبیه به هم است ولی در عین شباهت ، با یکدیگر تفاوت هایی هم دارند .

مشاوران بیش در ارتباط با پیشگیری از فشارهای روانی و جلوگیری از اختلالات و کمک به افراد در انتخاب های خود عمل می کنند و بیش تر کار پیشگیری را انجام می دهند .

درحالی که روانشناسان به کار درمان افراد دارای اختلال و مشکلات دیگر می پردازند و کار آن ها در مرحله درمان است نه پیشگیری!

مشاوران می توانند در مسائل ازدواج و مسائل عاطفی و یا تحصیلی به افراد کمک کنند .

روانشناسان می توانند در درمان مشکلات و اختلالات روانی به افراد کمک کنند .

برای اینکه شما بتوانید وارد روانپزشکی شوید باید در رشته پزشکی تحصیل کرده باشید و روانشناسان به علت اینکه دوره پزشکی را نگذرانده اند کار آن ها با روانپزشکان متفاوت است . یک روانپزشک برای درمان بیماران از تجویز دارو استفاده می کند در حالی که یک روانشناس اجازه چنین کاری ندارد و شیوه درمان او با یک روانپزشک متفاوت است .

درنهایت

شما برای انتخاب رشته باید  بسیار دقت کنید و به عوامل زیادی توجه کنید زیرا انتخاب رشته یکی از انتخاب های مهم  و سرنوشت ساز در زندگی افراد است . در صورتی که این انتخاب با آگاهی و دقت بالا صورت گیرد میزان خطای افراد کاهش پیدا می کند در نتیجه انتخاب درست تری دارند و در صورت انتخاب درست افراد به موفقیت بیشتری دسترسی پیدا می کنند .

 

 

0 نظر

نظر شما چیست؟