شبیه سازی کنکور در منزل

شبیه سازی کنکور در منزل

در این مقاله به نکاتی می پردازیم که هر کنکوری باید در ماه های آخر باقی مانده به کنکور به آن ها عمل کند.

شاید برای شما سؤال پیش بیاید که مگر می شود از خودمان آزمون بگیریم؟

مگر می توان در خانه تجربه کنکوری به دست آورد؟

باید بگویم که بله! آزمون تستی و کنکوری ملزم به رعایت نکاتی است که اگر آنها را اجرا کنید، در خانه نیز می توانید تجربه ی کنکوری کسب کنیدJ

آیا گرفتن یک آزمون شبه کنکوری برای دانش آموزان کافی می باشد؟

یک آزمون فایده ی چندانی نخواهد داشت! هرقدر به کنکور نزدیک تر می شوید، تعداد آزمون های تستی شبه کنکوری که از خودتان می گیرید هم باید بیشتر شوند؛ به همین دلیل شما باید حداقل هفته ای یک بار از خودتان آزمون شبه کنکوری بگیرید و آن را تحلیل کنید. هرقدر که بیشتر از خودتان آزمون بگیرید، تجربه ی واقعی تری از کنکور خواهید داشت، همین باعث می شود که در کنکور، سؤال ها را با اطمینان خاطر و اعتماد به نفس بیشتری پاسخ دهید.smiley

( برای افزایش تعداد آزمون ها می توانید در آزمون آنلاین شرکت کنید تا متوجه شوید که نسبت به رقبا در چه سطحی هستید.)

آزمون های شبه کنکوری صرفا یک امتحان تستی است؟!

enlightenedدر نظر داشته باشید که آزمون هایی که از خودتان می گیرید باید دقیقا شبیه استانداردهای کنکور باشند و تجربه ی کنکوریِ ملموس به شما بدهند. در این مقاله چگونگی و لزومات این نوع آزمون ها را برای شما خواهم گفت.

یک نکته مهم!

شب قبل آزمون، مطالعه نکنید ، چون اگر با انجام این کار درصد بالایی کسب کنید، آن درصد، درصد واقعی و قطعی شما نیست.

ویژگی های آزمون های شبیه سازی استاندارد:

تعداد و زمان سؤالات:

تعداد و زمان سؤالات هر درس باید عینا مطابق تعداد و زمان بندی سؤالات کنکور باشند.

( اگر در طول آزمون دهی زمان شما برای درسی تمام شد، فورا به درس بعد مراجعه کرده و اگر در آخر آزمون برای شما زمانی باقی ماند، دوباره به آن درس مراجعه کنید.)

اولویت بندی دروس

 طبق آیین کنکور، اول به سؤالات عمومی جواب دهید و بعد از اتمام وقت عمومی، هرگز به آن سؤالات باز نگردید.

پاسخ نامه

هرگز جواب را کنار گزینه درست نزنید؛ یادتان باشد که این آزمون باید عینا مطابق آزمون کنکور برگزار شود و به همین دلیل باید جواب سؤالات را در پاسخ نامه پر کنید.

زمان آزمون دهی

هرگز نباید آزمون را شب یا ظهر برگزار کنید و باید آن را دقیقا در همان ساعت شروع آزمون کنکور (8 صبح) آغاز کنید. برگزاری آزمون در این ساعت، بدن شما را برای روز کنکور آماده خواهد کرد.

(اگر آزمون زبان یا هنر می دهید، بعضی اوقات در عصر آزمون بزنید تا آماده شوید.)

لوازم جانبی آزمون

شاید این سؤال در ذهنتان ایجاد شود که حالا که در خانه هستیم آیا می توان دراز کشید و آزمون داد؟

آیا می توان اواسط آزمون مکث کرد و غذا خورد؟

عدم رعایت اصول کنکوری در خانه، فرایند شبیه سازی را به هم می زند؛ به همین دلیل شما موظف به اجرای ریز به ریز قوانین کنکور هستید. به همین دلیل پیشنهاد می کنم که در طول آزمون روی صندلی دسته دار بشینید که به آن عادت کنید تا در کنکور با آن مشکلی نداشته باشید.

هنگان آزمون دهی همان لباس را بپوشید که قرار است در روز کنکور آن را به تن کنید.  از همان مقدار لوازم تحریری استفاده کنید که قرار است در روز کنکور به همراه خود ببرید، و از همان تغذیه ای استفاده کنید که در کنکور، مجاز به استفاده از آن هستید.

شاید بپرسید که گرفتن آزمون توسط خودمان چه فایده ای دارد؟frown

باید بگویم که با شبیه سازی آزمون می توانید به واقعیت کنکور نزدیک شوید و آن را به طور کامل لمس کنید؛همچنین طی این روند متوجه توانایی های خود می شوید و همین باعث می شود که اضطراب شما در زمان کاهش یابد.

آیا تحلیل آزمون مهم است یا همین که آزمون بدهیم کافی است؟

تحلیل تست ها بعد از اتمام آزمون، امری ضروری است ، چشم پوشی از آن به معنی به هم زدن تمام فرایند آزمون و بی فایده کردنِ آن است. بعد از اتمام آزمون و تحلیل آن، نقاط ضعف خود را خواهید فهمید و در اصلاح آن ها تلاش خواهید کرد. تحلیل آزمون باید به گونه ای باشد که هر سؤال را در پاسخنامه چک کرده و با استفاده از پاسخ نامه تشریحی، به چراییِ پاسخ های غلط خود پی ببرید.

بعد از تحلیل آزمون نیز باید درصد هر درس را بگیرید. با درصد گیری بعد  از هر آزمون می توانید درصدهای تقریبی خود را در کنکور تخمین بزنید و رتبه ی تقریبی خود را حدس بزنید. البته باید توجه داشته باشید که این درصدها، درصدهای قطعی کنکور شما نیستند و می توانید طی مرور زمان با تکرار این آزمون ها آن ها را افزایش دهید.

آیا فرایند آزمون گیری باعث می شود که از برنامه درسی عقب  بی افتیم؟

برای آماده شدن در آزمون، باید جزوات و خلاصه نویسی ها را مرور کنید و همچنین بعد از اتمام آزمون باید تست ها را تحلیل کنید، که همین ها باعث مرور هر مبحث می شوند؛ به همین دلیل آزمون گرفتن نه تنها به برنامه درسی شما صدمه نمی زند، بلکه به شما کمک می کند تا بیشتر مطالعه کنید.

با آزمون دهی طبق استانداردهای کنکور یاد خواهید گرفت که چگونه زمان را مدیریت کنید؛ به گونه ای که نه آن را اتلاف کنید و نه با کمبود زمان مواجه شوید.

آزمون های شبیه سازی کنکور می توانند تفاوت چشم گیری در رتبه ی شما ایجاد کنند، پس اگر می خواهید در کنکور، موفقیت لازم را کسب کنید، این آزمون ها را جدی بگیرید. پشت گوش انداختن این آزمون ها را هرکسی می تواند انجام دهد، اما عمل کردن به آن است که تفاوت افراد موفق در کنکور و دیگران را نشان خواهد دادJ

نکات تکمیلی برای روز آزمون کنکور:

  • ممکن است با اینکه چپ دست هستید ، صندلی چپ دست به شما نرسد.
  • مدارکی مثل شناسنامه را همراه خود ببرید.

 

با آرزوی موفقیت  

2 نظر

چهارشنبه 4 فروردین 1400

عالی بود ،،، من امسال واسه همین مشکل و استرس و اینجور چیزا کنکور رتبه ام شد 4000

چهارشنبه 18 فروردین 1400

خوب بود ممنون😃

نظر شما چیست؟