چگونه می‌شود درصد پایین زبان انگلیسی را در کنکور سراسری جبران کرد؟

چگونه می‌شود درصد پایین زبان انگلیسی را در کنکور سراسری جبران کرد؟

شاید یکی از دلایل درصد پایین زبان برخی از داوطلبان کنکور سراسری قرار‌گرفتن زبان در آخر دفترچهء عمومی سؤالات باشد، اغلب برای جواب‌دادن به سؤالات زبان یا وقت کافی ندارند یا آنقدر خسته هستند که حتی ممکن است به تست‌ها جواب غلط بدهند و این باعث می‌شود درصد آن‌ها به صفر یا حتی منفی نزدیک شود. با این توضیحات چه می‌شود کرد؟ برای جلوگیری از این اتفاق چه راه‌کار‌هایی وجود دارد.

اول اینکه اصلاً فکر نکنید که مطالب کتاب درسی کاربردی نیستند، چون اساس طرح سؤالات کنکور از همین سه کتاب Vision 1-Vision 2-Vision 3 است و از بین این سه کتاب Vision 3 از همه مهمتر است، زیرا بیشتر سؤالات مربوط به واژگان و اصطلاحات از این کتاب طرح می‌شوند.

با بررسی تست‌های کنکور سال‌های قبل متوجه می‌شویم طراحان کنکور تست‌های مشابه سال‌های گذشته را طرح می‌کنند، البته این بدین معنا نیست که سؤال‌ها تکراری باشند و فقط روند و شکل سؤال‌ها یکی است مثلا همیشه در سؤالات کنکور درس زبان دو متن ریدینگ داریم. در اینجا موضوع مهم خواندن و تحلیل سؤالات کنکور سال‌های قبل است که اهمیت بالایی دارند.

خواندن نمونه سؤال خوب است،ولی به شرط اینکه روند خواندن هدفدار باشد، مثلاً در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنید یا با یک کتاب کمک درسی خوب درصد پایین خود را جبران کنید. گفتیم که ممکن است یکی از دلایل پایین‌بودن درصد کم‌بودن وقت و یا سرعت پایین در تست‌زنی باشد، اما عدم شناخت نوع سؤال و نا‌آشنا بودن با آنها می‌تواند دلیل مهمتری باشد.

در مقاله‌های بعدی مباحث زبان در کنکور را کالبد شکافی می‌کنیم مثلاً به شما خواهیم گفت گرامر می‌تواند چه تأثیری روی درصد شما داشته باشد یا اصلاً چگونه می‌شود از پس واژگان کنکور بر‌آمد. شک نکنید که در سال‌های آینده طراحان سؤالات تستی زبان لغات خارج از کتاب را هم مد‌نظر قرار خواهند داد.

برای شروع نقش گرامر را در درصد زبان بررسی می‌کنیم

گفتیم که خواندن کتاب درسی خیلی مهم است، اما ممکن است کتاب درسی شما کلیهء مطالب و نکات مثلاً جملات شرطی را به‌طور کامل پوشش ندهد. در‌این حالت بهتر است از یک کتاب کمک‌آموزشی استفاده کنیم تا علاوه بر مطالعهء نکات با زدن تست‌های آن دست شما روان‌تر بشود. در کنکور سراسری چهار سؤال گرامر داریم که اول می‌آید و 16%را به خود اختصاص می‌دهد .

در نگاه اول شاید این 16% ناچیز باشد، ولی با خواندن نکات گرامری مهم حتماً می‌توانید به‌سرعت این چهار سوال را جواب بدهید و به شانزده درصد با ارزش برسید. از طرفی معمولاً در سؤالات گرامر لغت‌های سخت کمتری هستند و شما می توانید با خیال راحت به جواب برسید.

فقط این را بگویم که بهترین کار برای جواب دادن به سؤالات گرامر حذف گزینه‌ها است. تمرین کردن شما می‌تواند بهترین کار باشد، بنابراین تمرین کنید و درکنکور‌های آزمایشی شرکت کنید و با یک کتاب تستی خوب و یک برنامه ریزی سبک پیش بروید.

موضوعات مهم در سؤالات گرامرکنکور می‌تواند جملات شرطی، وجه‌ مجهول، tag question باشد. سعی کنید سؤال‌های ترکیبی حل کنید و به صورت موضوعی تست گرامر نزنید.

همانطور که از میزان اهمیت تحلیل کنکور سالهای پیش خدمت شما داوطلبین کنکور عرض کردم،با مراجعه به فایل های ضمیمه می توانید از پاسخنامه کنکورهای مختلف استفاده کنید.

 

فایل های ضمیمه

پاسخنامه کنکور زبان انگلیسی انسانی.pdf

پاسخنامه زبان انگلیسی رشته تجربی.pdf

پاسخنامه کنکور زبان انگلیسی رشته ریاضی.pdf

پاسخنامه کنکور زبان انگلیسی هنر.pdf

پاسخنامه کنکور زبان خارج از کشور.pdf

1 نظر

ﺳﻪشنبه 19 اسفند 1399

سلام اگه تو کنکور زبان رو صفر بذاریم چقدر رو رتبمون تاثیر داره؟؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 23 اسفند 1399

سلام  و عرض ادب خدمت شما ، قطعا درصد صفر آن هم در درسی مثل زبان تاثیر منفی دارد . اگر رشته انسانی هستید کم کم باید 30الی40درصد کسب کنید و اگر تجربی یا ریاضی هستید کم کم باید 60درصد کسب کنید. 

این درصدهایی که گفتم حداقل درصد برای افرادی هست که در درس زبان ضعیف هستند. وگرنه قطعا کسب درصدبالا در هردرسی بر رتبه شما درنهایت تاثیرمثبت می گذارد. 

"شقایق ذکری امیر"

نظر شما چیست؟