خطاهای رایج در جلسه کنکور

خطاهای رایج در جلسه کنکور

شاید شما فکر کنید درس خواندن برای آزمون دهی کافی است و تنها با این کار می توان تراز بالایی را کسب کرد؛ اما بهتر است علاوه بر درس خواندن، یک سری نکاتی را هم بدانید تا در روز کنکور، بهتر و با خیال راحت تر آزمون دهید و از اشتباهات احتمالی جلوگیری کنیدJ

 • قبل از شروع آزمون، چیزی که ممکن است باعث عدم تمرکز شما شود، حرف زدن با افرادی است که عادت دارند  قبل از آزمون، استرس فراوان بگیرند و این استرس را به دیگران نیز انتقال دهند. هرچقدر که شما به درس و آزمون مسلط باشید، بازهم ممکن است که تحت تأثیر حرف های این افراد قرار بگیرید و دچار استرس شوید؛ پس توصیه می کنم که قبل از برگزاری آزمون با این افراد صحبت نکنید.
 • حتما حواس تان به مدارکی که همراه دارید باشد؛ زیرا ممکن است با گم کردن آن ها با مشکل مواجه شوید.
 • در طول آزمون دهی تمام حواس خود را فقط به آزمون خود اختصاص دهید و به اطراف و اتفاقاتی که ممکن است در محیط بیوفتد، توجه نکنید؛ زیرا حواس پرتی منجر به عدم تمرکز کافی و پاسخ دهی اشتباه می شود.
 • خود را با محیطی که در آن آزمون می دهید، وقف دهید. ممکن است مکانی که روز کنکور در آن هستید، گرم یا سرد یا پر سر و صدا باشد؛ قبل از آزمون احتمال هرچیزی را بدهید و تمام سعی خود را بکنید که با هر شرایطی سازگار شوید.
 • مراقب باشید که آب یا خوراکی خود را روی پاسخنامه نگذارید. اگر یک لحظه اتفاقی بیوفتند، پاسخنامه ی شما خراب می شود؛ این حادثه هم زمان شما را می گیرید و هم حواس شما را پرت می کند.
 • در طول آزمون دهی باید به زمان هر درس دقت کنید و به هر درس، همان مقدار زمان تعیین شده را اختصاص دهید. حتی اگر وقت یک درس تمام شد و شما سؤالات آن را تمام نکردید، بازهم آن را کنار بگذارید و به درس بعدی بپردازید و اگر در آخر آزمون وقت اضافی پیدا کردید به آن سؤالات باقی مانده بپردازید.
 • سؤالات را بر حسب ظاهر و کوتاه و بلند بودن آن ها جواب ندهید. یعنی اگر به سؤالی رسیدید که صورت سؤال و گزینه های آن بلند بود، آن را کنار نگذارید و حتما آن را بخوانید. اگر تعداد سؤالات بلند زیاد بودند، استرس نگیرید؛ چون این کار ممکن است باعث قاطی شدن جواب ها و گیج شدن شما شود.
 • عجله نکنید! بعضی از شما از ترس اینکه با کمبود وقت مواجه شوید، سؤالات را با عجله حل می کنید؛ اگر مهارت لازم را در تست زنیِ سرعتی نداشته باشید و بخواهید سؤالات را عجولانه پاسخ دهید، فقط باعث بی دقتی و پاسخ نادرست می شود.
 • ناامید نشوید! اگر در آغاز آزمون با سؤالات سخت رو به رو شدید، خود را نبازید و فکر نکنید که کل سؤالات در همین سطح هستند. همچنین ممکن است طی تست زنی نتوانید چند سؤال متوالی را جواب دهید؛ ولی این دلیل نمی شود که سؤالات آن درس را به طور کل کنار بگذارید. اگر سر جلسه با این قضیه مواجه شدید، فقط به این فکر کنید که ممکن است چندتا سؤال سخت پشت سرهم افتاده باشند و سؤالات آسان بعد از این ها باشند.
 • اگر سؤالات دفترچه ی عمومی را به خوبی پاسخ ندادید یا زمان کم آوردید، به هیچ وجه استرس نگیرید و با آرامش به سراغ دفترچه ی اختصاصی بروید. اگر سؤالات اختصاصی را با حال بد و مضطرب پاسخ دهید، ممکن است این دفترچه را هم خراب کنید.
 • اگر سؤالی را خواندید و مطمئن نبودید که بتوانید آن را پاسخ دهید یا نه، کنار آن سؤال علامتی بگذارید تا اگر در آخر وقت اضافی آوردید آن را حل کنید.
 • زیاد از حد برای یک سؤال وقت نگذارید. اگر بیش از چند دقیقه روی یک سؤال تمرکز کنید، برای باقی سؤال ها وقت کم میاورید. علاوه بر این ممکن است آن سؤال به طور کل غلط باشد یا اشتباه تایپی داشته باشد.
 • آخرین و مهم ترین نکته درست وارد کردن جواب ها در پاسخ نامه است. اگر فقط یک سؤال را اشتباه وارد کنید، تمام جواب ها اشتباه وارد می شوند؛ پس حتما هنگام وارد کردن پاسخ ها دقت کنید و بعد از وارد کردن هر 10 سؤال، خیلی سریع آن ها را چک کنید. هچنین حتما در همان لحظه که سؤالی را پاسخ دادید، جواب را در پاسخنامه وارد کنید.
 • اگر تا به حال سر آزمون با شتباهاتی مواجه شدید که تراز شما را پایین آوردند و اگر نکته ای را مدنظر دارید که من ذکر نکرده ام، آن را در کامنت بنویسید و با بقیه به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

1 نظر

شنبه 6 شهریور 1400

سلام.مطالب عالی و سودمند بودند.مانا باشید

نظر شما چیست؟