از کی تصمیم به حذف درسی داشته باشیم؟

از کی تصمیم به حذف درسی داشته باشیم؟

بیشتر مواقع پیشنهاد حذف کامل یک درس در کنکور داده نمی‌شود، اما در برخی شرایط مجبور می‌شویم که دروسی را حذف کنیم.

مهم این است چه زمانی و در چه شرایطی اقدام به حذف کنیم ؟

نکاتی که باعث می‌شوند درسی را حذف کنیم:

۱)کم بودن زمان

۲)سخت بودن و یا غیر قابل فهم بودن مبحثی برای شما

۳)کم اهمیت بودن آن درس در زیر گروه مورد نظر شما

enlightenedحالا که برام سخت حذفش می کنم

اگر وقت کافی دارید حتما زمان بگذارید و آن درس را مطالعه کنید. زمانی به حذف فکر کنید که

بعد از تلاش های بسیار موفق به پاسخگویی آن مبحث نشدید.

برای مثال ممکن است مبحث تابع ریاضی در نگاه اول برایتان مشکل باشد؛ اما تازه تابستان است  وقت دارید تا کنکور این مبحث را کار کنید. حتی اگر از مهر ماه هم شروع به مطالعه کرده باشید میتوانید زمان بگذارید.blush

وقت ندارم

اگر احساس می‌کنید زمان کافی برای مبحثی دارید می‌توانید حذف کنید. اگر عید شروع به کنکوری خواندن کردید، در مبحثی که برایتان سخت است و در آن ضعیف هستید، نمی‌توانید وقت بگذارید و زمان خود را روی دروسی که ضریب بیشتری در کنکور دارند و در آن قوی هستید بگذارید. ولی اگر از تابستان و یا اوایل سال تحصیلی، کنکوری خواندن را شروع کردید زمان بگذارید و به فکر حذف نباشید. در حالت کلی؛ عمده داوطلبان در بازه عید و بعد از آن حذف می‌کنند. در نظر بگیرید فردی از مهر ماه تلاش های خود را کرده اما همچنان در عید در پاسخ دادن به مبحث قرابت معنایی ادبیات مشکل دارد و سوالات را در بازه زمانی زیادی پاسخ می‌دهد و اگر هم به جواب برسد گزینه غلطی را انتخاب می‌کند؛ به این فرد پیشنهاد حذف مبحث قرابت معنایی داده می‌شود زیرا می‌دانیم اگر هم زمان داشته باشد و موفق به حل سوال شود احتمال اینکه به پاسخ درست برسد بسیار کم است.

یعنی چی اهمیتش در زیر گروه کم است ؟

هر کدام از دروس تخصصی در کنکور انسانی ضرایب متفاوتی را در ۵ زیر گروه  دارند که در این جدول برایتان آوردم.

فرض کنید که به هر دلیلی تا ترم دوم نتوانستید برای کنکور درس بخوانید و درگیر درس های پایه دوازدهم هم هستید. اما می‌دانید که علاقه‌مند به رشته های زیر گروه سوم هستید. طبق جدول در زیر گروه سوم منطق و فلسفه ضریب۱ را دارد. از آنجایی که حجم درس فلسفه زیاد است و کمترین ضریب را در زیر گروه سه دارد؛ می‌توانید فلسفه پایه یازدهم یا پایه دوازدهم را( به دلخواه خودتان) حذف کنید و زمانی که قرار بود برای آن درس بگذارید برای درس اقتصاد قرار دهید زیرا ضریب بیشتری در زیر گروه 3 دارد. به همین ترتیب و با کمک جدول ضرایب می‌توانید از حجم درسی که ضریب کمتری دارد کم کنید و زمان آن را به درسی که ضریب بیشتری دارد اختصاص دهید.

noاین شرایط رو دارم پس حذف میکنم

فراموش نکنید حذف کردن آخرین پیشنهاد من به شماست؛ آن هم حذف یک درس کامل! blush

ایرادی ندارد مبحثی و یا حتی پایه مشخصی را حذف کنید اما حذف کامل یک درس بی نهایت در رتبه شما تاثیرگذار خواهد بود. اگر می‌دانید هر چه قدرتاریخ را بخوانید و تست بزنید باز هم سر جلسه کنکور و در آن شرایط استرس‌آور سوالات را بخواهید پاسخ دهید، غلط می‌شوند، و ضریب نیز در زیر گروه مدنظرتان پایین است؛ حذف کنیدwink

 اما می‌توانید بیشتر تحقیق کنید و بخش هایی که سال های قبل از آن سوال آمده را بخوانید. برای مثال اگر می‌خواهید جامعه شناسی را حذف کنید حداقل برای پایه یازدهم آن وقت بگذارید و آن را مطالعه کنید و یا سوالات کنکور سال قبل  را از آن درس پاسخ دهید؛ مسلما با این کار احتمال اینکه بتوانید سوالی را از جامعه شناسی پاسخ دهید برایتان وجود دارد.

این همان نکته اصلی است که هر سه شرط را باهم داشته باشید. وقتی بعد از ارزیابی شرایط مطمئن شدید، آن درس یا مبحث را می‌توانید حذف کنید و از بابت حذف نگران نباشید.

روش درصدگیری برای کنکور و فواید درصدگیری

چگونه به درس خواندن عادت کنیم؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 نظر

نظر شما چیست؟