نمره منفی زبان در کنکور

نمره منفی زبان در کنکور

چند درصد از داوطلبان زبان را منفی میزنند؟ نمره منفی زبان چه تاثیری در رتبه دارد؟ چرا زبان را منفی میزنم؟

52 درصد داوطلبان کنکور 97 زبان را منفی زدند!

به‌طور مجموع 52% داوطلبان سه رشتۀ اصلی تجربی، انسانی و ریاضی در درس زبان انگلیسی درصد منفی را در کارنامه کنکورشان مشاهده کردند.

یک سؤال بزرگ به ذهن می‌آید: چرا این تعداد از داوطلبان نتوانستند در این درس منفی نزنند؟ در حالی که کافی بود زمان پاسخگویی به این درس را برای سه درس دیگر عمومی خود بگذارند تا نتیجه بهتری بگیرند

عدد 52% در مجموع داوطلبان سه رشته، بسیار جدی‌تر از آن است که همۀ آن‌ها را در دسته‌بندی کسانی بدانیم که سؤالات را به دلیل پاسخ‌های تصادفی (شانسی جواب دادن) بدانیم.

تنها تفاوت کنکوری‌های 99 با این داوطلبان، تغییر در محتوا و رویکرد آموزشی کتاب درسی‌ است. دیگر جنبه‌ها و فاکتورهای مؤثر که منجر به این اتفاق شدند همچنان سر جای خود هستند که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید.

چرا داوطلب‌های کنکور 97 نتوانستند منفی نزنند؟

 9 جمله که در 3 بخش قابلیت دسته‌بندی دارند، دلیل این اتفاق بودند:

1) کتاب درسی 2) داوطلبان 3) جانمایی و محل قرار گرفتن سؤالات.

زبان انگلیسی درسی با محبوبیت کنکوری کم است شاید کمتر از عربی.

چراکه متن کتاب آن برای اغلب داوطلبان غریبه است، «غریبه» یعنی مانند عربی نیست که جاهایی فارسی است و با کلمات عربی آن می‌شود نوعی ارتباط اولیه برقرار کرد. سرتاسر متن کتاب  درسی زبان انگلیسی، کلمه‌ای فارسی نمی‌بینید.

داوطلبانی هستند که کلاس زبان می‌روند و با پیش‌فرض عالی به این درس حمله می‌کنند. اما درصدی که اغلب آن‌ها کسب می‌کنند برخلاف انتظارشان است.

چرا؟

به دو دلیل: 1- تست کار نمی‌کنند. 2- در بن‌بست زمانی گیر می‌کنند . (در این زمینه مطلب صفر تا صد زبان کنکور را بخوانید)

 همین‌طور داوطلبانی که در سطح متوسط این درس هستند. هردوی این گروه‌ها در این بن‌بست رفتارهایی دارند که نتیجه‌ای خلاف دانش و اندوختۀ علمی آن‌هاست وگرنه دانش زبان انگلیسی آن‌ها خیلی بیشتر از درصد زبان در کارنامۀ کنکورشان است.

اگر دقت کنید چیزی از این معادلات برای کنکور سالهای بعد هم تغییر نکرده، به‌جز محتوای کتاب درسی که در این زمینه هم می‌طلبد کار را اصولی‌تر جلو ببرید.

از سفید بودن پاسخنامه تان نترسید!

گاهی اوقات به خصوص در اواخر وقت آزمون ، دانش آموز نیم نگاهی به پاسخنامه اش می اندازد و از حجم تست های بی پاسخی که دارد وحشت میکند ، به خصوص اگر این تست ها پشت سر هم باشند به یک ستون سفید مرگبار در ذهن دانش آموز بدل میشود و خدا نکند در این شرایط نگاهی به پاسخنامه بغل دستی تان بیندازید و ببینید همه سوالات را پاسخ داده است!! در این شرایط انگار برای نجات خودتان دوباره سراغ دفترچه میروید و خودتان را در دام منفی زدن می اندازید.  نکته ی مهم دیگری که میتوان به آن اشاره کرد ، ترس برخی دانش آموزان از پاسخ ندادن است . حتما تجربه این را داشته اید که در آزمون ، مثلا در درس زبان ، به تستی بر میخورید که شامل کلماتی است که شما آنها را بلدید . اما در صورت سوال و یا در گزینه ها ، چند کلمه ناآشنا وجود دارد . در این لحظه شما در دوراهی گیر میکنید که سوال را جداب بدهید یا نه ؟ در صورتی که روی پاسخ خود نیز شک دارید .  در اکثر این مواقع ، دانش آموز حیفش می آید که به سوال پاسخ ندهد بنابراین شما نیزبه عنوان یک دانش آموز احتمالا به سوال پاسخ داده و ممکن است که جواب غلط باشد و موجب افت درصد شما شود .

روش مطالعه اصولی زبان کنکور را اینجا بخوانید.

برای آشنایی با منبع تخصصی و جامع زبان عمومی کنکور و دانلود بخشی از این کتاب اینجا کلیک کنید.

0 نظر

نظر شما چیست؟