روش مطالعه زبان انگلیسی

روش مطالعه زبان انگلیسی

زبان را تستی بخوانیم یا تشریحی؟ حل سؤالات تشریحی در سالی که کنکور دارید چه فایده ای دارد؟ وقت هدر دادن نیست؟ در این مقاله می‌گوییم این کار چه فوایدی دارد.

تستی یا تشریحی؟

بسیاری از دانش آموزان می پرسند در سال کنکور تستی بخوانیم یا تشریحی؟

پاسخ این است : البته که هر دو .

در اتاق علمی زبان به خصوص مطلب روش خواندن زبان کنکور از صفر از اهمیت تست زنی برای رسیدن به نتیجه مطلوب برایتان گفته ایم اما این حرف ها به معنی نا دیده گرفتن تاثیر تمرینات تشریحی نیست. در واقع سال کنکور سال مدیریت کردن زمان است . یعنی باید تلاش کنید وقت تان را جوری تنظیم کنید که برای همه بخش های مطالعه تان فرصت کافی داشته باشید . در درس زبان بخشی از زمان شما باید صرف تشریحی خواندن و حل سوالات تشریحی شود . در این مقاله 5 دلیل تشریحی خواندن در سال کنکور را برایتان گفته ایم . شما هم میتوانید دلایل دیگری به این لیست اضافه کنید.

5 دلیل برای حل سوالا تشریحی در سال کنکور

1) مجبور می‌شوید دانسته‌های ذهن‌تان را بالا و پایین کنید تا به جواب برسید. به عبارت دیگر سوالات تشریحی فرصت استفاده از لغات بیشتری را به شما میدهند و گاهی مجبورتان می کنند به کتاب مراجعه کنید یا از دیکشنری کمک بگیرید تا بتوانید یک جمله صحیح بنویسید این تلاش ها ذهن تان را ورزیده و آماده یادگیری و یادآوری مطالب میکند.

2) ممکن است به جواب نرسید اما حتماً از «حافظه زبانی» خودتان کار کشیدید. «حافظه زبانی» بخشی از ذهن شما است که آن را دارید ولی به آن ایمان ندارید! همان حکایت اهتماد به نفس نداشتن در درس زبان که برای خیلی ها آشناست. وقتی پای حل تمرین های تشریحی نشسته اید فارغ از پاسخی که نوشته اید به لغاتی که به کاربرده اید دقت کنید . تعداد زیادی لغت در یک صفحه هست که معنی و کاربرد آن را میدانید ، این یعنی حافظه زبانی .

3) وقتی با سؤال تشریحی دست‌وپنجه نرم می‌کنید جسور می‌شوید که به سؤالات تستی حمله کنید؛ حالا چرا میگوییم جسور؟ مگر زبان ترس دارد؟ بله برای بسیاری از دانش آموزان صفحه تست های زبان مثل یک لوح نوشته به خط میخی ، عجیب و رمز گونه به نظر میرسد آنقدر که بدون خواندن حتی یک سوال از درس زبان میگذرند و عطایش را به لقایش میبخشند . برای این دانش آموزان آزمون های تشریحی کمک بزرگی است تا ترس مواجهه با زبان را کنار بگذارند و باور کنند میتوانند تست زبان بزنند.

4) سال کنکور، سال امتحان نهایی هم هست؛ یعنی سنجش تشریحی و جدی. این یکی توضیح چندانی نمیخواهد ، برای کسب نمره مطلوب در امتحان نهایی باید در طی سال تحصیلی ، در کنار تست زدن تشریحی خواندن و تشریحی پاسخ دادن را نیز تمرین کنید.

5)  چشمتان با لغات زبانی مانوس می‌شود ؛ جلسه کنکور وقت فکر کردن طولانی مدت نیست و نیاز دارید بسیاری از لغات را در نگاه اول بشناسید و در ذهن تان ترجمه کنید ، این کار نیز با کمک تمرینات تشریحی ساده تر میشود چرا که هنگام نوشتن این لغات تصویر و معنی آنها در ذهن تان تثبیت می شود و با تکرار این تمرین ها ، به لغات بدیهی ذهن تان تبدیل می شوند. 

اهمیت منبع حرفه ای

همه فوایدی که گفتیم به شرطی حاصل میشود که منبع شما برای حل سوالات تشریحی ، منبعی استاندارد و حرفه ای باشد که سوالات آن با هدف تثبیت دانسته های زبانی و مرور کلمات گنجینه زبانی شما باشد . بنابراین تلاش کنید در هر پایه ای که هستید کتاب کمک درسی مناسب و حرفه ای تهیه کنید و برای حل تمرینات تستی و تشریحی آن به یک اندازه اهمیت قائل شوید.

پیشنهاد

مطلب صفر تا صد زبان انگلیسی کنکور را نیز بخوانید.

برای دسترسی به نمونه سوالات تشریحی و نهایی، کتاب هدفدار پایه دوازدهم منبع مطالعاتی جامع و مناسبی است، کتاب هدفدار هم درسنامه و تست دارد هم بانک سوالات نهایی و تشریحی. بخشی از این کتاب را رایگان دانلود کنید

0 نظر

نظر شما چیست؟