کتاب تست زبان انگلیسی برای کنکور

کتاب تست زبان انگلیسی برای کنکور

کتاب کمک آموزشی لازم است یا نه؟ چرا کتاب کمک آموزشی لازم است؟ چطور نمره بهتری در زبان بگیریم؟ کتاب درسی برای موفقیت در درس زبان کافی است؟

کتاب درسی

همان طور که در مطلب زبان انگلیسی نظام جدید گفتیم کتاب های درسی جدید نشان دهنده تغییر رویکرد مسئولان آموزش کشور به درس زبان و شیوه های یادگیری آن است . این کتاب های جدید در کنار تمام خوبی ها و محاسن ، به یک چالش جدی برای دبیران و دانش آموزان نیز تبدیل شده اند . یک ویژگی منحصر به فرد این کتاب ها داشتن کتابچه تمرین یا همان کتاب کار زبان است که به نظر می رسد دانش آموز را از خرید کتاب کمک دردسی بی نیاز میکند . اما بسیاری از دبیران و دانش آموزان نظر دیگری دارند.

اهداف نظام آموزشی

آموزش زبان انگلیسی در مدارس از سال هفتم آغاز می‌شود، با توجه به رویکرد کتاب‌های درسی نظام جدید مبنی بر اجرای اصول و قوائد clt چهار مهارت اصلی یعنی (Listening، Speaking، Reading، Writing) باید در پایان دورهٔ آموزشی 6 ساله متوسطه در سطح قابل توجهی بهبود یابد. اما نیل به این مقصود با ساعت آموزشی محدود و اختلاف سطح دانش آموزان ، کار ساده ای نیست. از سوی دیگر هستند دانش‌آموزانی که علاوه بر مدرسه کلاس‌های فوق برنامه را دنبال می‌کنند تا بتوانند در این مهارت پیشرفت بهتری داشته باشند. ولی این کلاس‌های فوق برنامه گاهی نمی‌تواند جوابگوی نیاز دانش‌آموزان در امتحانات مدارس باشند و منجر به کسب نمرات بهتر یا درصد بالاتر در آزمون ها نمی شوند. در اینجا نیاز به نوع دیگری از آموزش احساس می‌شود.

کتاب‌های کمک آموزشی

برای حل مشکل بالا کتاب‌هایی تألیف می‌شوند که می‌تواننند به صورت خودخوان (Self-study) به شما کمک کنند. این کتاب‌ها درسنامه ای دارند که نوعی معلم پنهان (invisible teacher) محسوب می‌شوند. بعد از این قسمت تعدادی سؤال طبقه‌بندی نشده جهت آزمودن سطح دانش‌آموز وجود دارد که مطابق محتوای کتاب درسی است. در ادامه به برخی ویژگی های مهم یک کتاب کمک درسی استاندارد در درس زبان اشاره میکنیم.

ویژگی های کتاب کمک آموزشی خوب

کتاب کمک آموزشی نباید حل المسائل باشد تا دانش آموز با استفاده از آن تمرین های کتاب درسی را بدون فکر و زحمت پاسخ دهد .
کتاب کمک آموزشی نباید واژگان را به صورت حفظی آموزش دهد بلکه باید تلاش کند دانش آموز این لغات را در قالب جمله بیاموزد.
کتاب کمک آموزشی خوب درسنامه کامل دارد و در آن مطالب به ساده‌ترین و کاملترین شکل ممکن توضیح داده شده اند.
کتاب کمک آموزش خوب سوالات تستی و تشریحی کافی دارد تا دانش آموز کاملا به مبحث مسلط شود.

حرف آخر

از آنجا که سیستم آموزش زبان در مدارس ما بومی شده است به همین دلیل می‌توان تفاوت‌های بسیاری را بین کتاب‌های آموزشی آموزشگاه‌ها و آموزش زبان در مدراس یافت و برخی دانش‌آموزان در پی پر کردن این خلاء هستند، کتاب‌های کمک آموزشی خوب می‌تواند در پر کردن این خلاء و پیشرفت نمره آزمون‌ها و کیفیت یادگیری دانش آموزان، نقش به سزایی داشته باشد. اما فراموش نکنید مهمترین گام در یادگیری هر درسی دانستن روش صحیح مطالعه آن درس است ، پیشنهاد میکنیم در این رابطه مطلب روش خواندن زبان کنکور از صفر را نیز بخوانید.

شما از یک کتاب کمک آموزشی خوب چه توقعاتی دارید؟

با یک کتاب کمک آموزشی زبان استاندارد آشنا شوید.

0 نظر

نظر شما چیست؟